Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Zawołani po imieniu

Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to wyraz hołdu dla tych, którzy w trudnym czasie okupacji okazali pomoc drugiemu człowiekowi.

Dzień Pamięci ustanowiony został w hołdzie „Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady zaplanowanej i realizowanej przez hitlerowskich okupantów.

Dzień ten związany jest z tragicznym losem rodziny Ulmów oraz ukrywających się z ich pomocą Żydów, którzy 24 marca 1944 roku, w wyniku donosu, zostali zamordowani przez Niemców we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie. W tym roku mija 79 lat od tych wydarzeń.

Również w Zduńskiej Woli odnaleźć możemy świadectwa osób, które zaangażowały się w pomoc Żydom. Jednym z nich jest relacja Marii Skowrońskiej ps. „Barbara” , zduńskowolskiej pielęgniarki współpracującej z lokalnymi strukturami Armii Krajowej.

(…) W mojej pracy konspiracyjnej w A.K. byłam łącznikiem pomiędzy gettem w Zduńskiej Woli, a gettem w Łodzi. W Getcie w Zduńskiej Woli byłam w kontakcie stałym z dr. Lembergiem. Pewnego razu, było to wiosną 1940 roku dr Lemberg zwrócił się do mnie z prośbą o przywiezienie z Łodzi 2-ch Żydów, którzy byli operowani zimą tegoż roku w szpitalu na [ulicy] Drewnowskiej (getto) i po wyleczeniu należało jakoś zabrać. Pojechałam taksówką, wynajętą i opłaconą przez Żydów z getta z szoferem Polakiem. Miałam przepustkę na 2-ch Żydów, tymczasem z getta w Łodzi przywiozłam nielegalnie jeszcze 2-ch Żydów więcej. Byli oni ukryci w pozycji leżącej pod pledem. Sama siedziałam przy oknie z ostentacyjnie wystawioną na widocznym miejscu ręką, na której miałam opaskę Czerwonego Krzyża. Pierwszy punkt kontrolny, na którym znajdowało się wielu żandarmów, był przy ramie wyjściowej z getta w Łodzi. Kontrolujący mnie Niemcy, tak przy bramie, jak w drodze, widząc mój strój siostry i opaskę, tylko przez okno sprawdzili przepustkę i wypisaną na niej ilość Żydów siedzących, nie domyślając się, że są jeszcze ukryci. Przy sprawdzaniu przepustki opuszczałam tylko szybę.

W Zduńskiej Woli przy przyjmowaniu Żydów w getcie, była tylko kontrola złożona z milicji żydowskiej. Taksówka podjechała pod samą bramę getta, a tam odbiór pasażerów odbył się  szybko i sprawnie. Jednym z nielegalnie przywiezionych Żydów był fabrykant Herszberg ze  Zduńskiej Woli, drugiego nie pamiętam. Z getta w Zduńskiej Woli Żydzi ci zostali przez członków organizacji ZWZ wywiezieni do Częstochowy(…)

Inne artykuły

Kępina będzie oczyszczana

W tym roku rozpocznie się oczyszczanie zbiornika Kępina w Zduńskiej Woli ekologiczną metodą bioremediacji. Podpisana został umowa z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, który udzielił miastu dotacji.

„Maciej Kuźmiński Company” w Ratuszu

Zduńskowolanie mieli wyjątkową i niepowtarzalną okazję, by zobaczyć jak wygląda codzienna praca grupy tancerzy Macieja Kuźmińskiego. Choreograf pochodzący ze Zduńskiej Woli pokazał to na otwartej próbie w sali widowiskowej Ratusza.

Dyrektorki szkół i przedszkoli na kolejne lata

Przez następnych pięć lat będą dyrektorkami szkół i przedszkoli w Zduńskiej Woli. W Urzędzie Miasta Zduńska Wola odbyło się wręczenie aktów powierzenia obowiązków na kadencję 2024 – 2029.

Programowanie – drugi język. Spotkanie w Zduńskiej Woli

W Zduńskiej Woli, gdzie wszystko się zaczęło, odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszy rok pilotażowego projektu nauki programowania w szkołach podstawowych. Nauczyciele, dyrektorzy szkół i przedstawiciele samorządów, którzy są zainteresowani wprowadzeniem tej nowinki, zapoznawali się z efektami pracy nauczycieli i uczniów zduńskowolskich podstawówek.

Dotacje na renowację

Rewitalizacja. Miasto dofinansowuje remont zduńskowolskich zabytków. Składanie wniosków trwa do 30 września 2024 roku

Przejdź do treści