Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

Zastrzeż PESEL i chroń swoje dane w mObywatelu 2.0

Od 1 czerwca 2024 banki i inne instytucje mają obowiązek sprawdzać, czy PESEL jest zastrzeżony. Zabezpieczyć się przed przestępami kradnącymi dane osobowe można w aplikacji mObywatel 2.0.

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, możliwe jest zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel 2.0. To jeden z elementów przeciwdziałania przestępstwom, polegającym na próbie wyłudzeń kredytów na cudze dane.

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło  do aplikacji mObywatel 2.0 usługę „Zastrzeż PESEL”. Dzięki niej użytkownik może zastrzec swój numer PESEL, cofnąć zastrzeżenie i ponownie je ustawić. Widzi też, jakie firmy i instytucje sprawdzały jego numer PESEL i z jakiego powodu. Od 1 czerwca 2024 instytucje finansowe mają obowiązek sprawdzenia statusu numeru PESEL np. przed udzieleniem pożyczki.

Jeśli mimo zastrzeżenia powstanie zobowiązanie, instytucje finansowe nie będą mogły dochodzić roszczeń z tego tytułu.

W usłudze Zastrzeż PESEL w aplikacji mObywatel 2.0 można to zrobić jednym kliknięciem. Tak samo można odwołać zastrzeżenie.

Zastrzeżenie numeru PESEL zabezpiecza na przykład  przed niechcianym kredytem lub zakupem na raty. Po zastrzeżeniu numeru PESEL nadal można

  • pójść do lekarza,
  • zrealizować receptę,
  • kupić bilety lotnicze,
  • załatwić sprawę w urzędzie.

Cofnąć zastrzeżenia numeru PESEL jest potrzebne, gdy chcemy wziąć kredyt lub kupić coś na raty. Po cofnięciu zastrzeżenia można ponownie zabezpieczyć swój numer PESEL najwcześniej po upływie 30 minut.

Dodatkowo w aplikacji widoczna jest historia, w której są informacje kiedy został zastrzeżony PESEL oraz kto, kiedy i z jakiego powodu sprawdzał nasz numer PESEL.

Więcej informacji o aplikacji i usłudze Zastrzeż PESEL na stronie www.info.mObywatel.gov.pl

Film instruktażowy o usłudze Zastrzeż PESEL: https://www.youtube.com/watch?v=oJqNj5wH__Y

Inne artykuły

Koncerty za górką. Dni Zduńskiej Woli 2024

Kulminacja Dni Zduńskiej Woli to weekendowe koncerty „za górką” przy ul. Tadeusza Kobusiewicza w Zduńskiej Woli. W sobotę i niedzielę zaplanowano atrakcje od popołudnia do późnego wieczora. Będą także bezpłatne autobusy.

Muzealne konkursy. Dni Zduńskiej Woli 2024

Konkursy „Moja przygoda w muzeum”, „Detale małej architektury. Kapliczki” a także „Rodzinne historie” maja już nagrodzonych laureatów. Uroczyste podsumowanie odbyło się w piątek w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Strefa Inicjatyw Społecznych. Dni Zduńskiej Woli 2024

Strefa Inicjatyw Społecznych, czyli miejsce gdzie wolontariusze mogą spotkać się z osobami, na których rzecz działają, ale także mogą pochwalić się tym, co i jak robią. W Inkubatorze Inicjatyw Społecznych w Zduńskiej Woli w piątek, 14 czerwca, przygotowano dla nich specjalną przestrzeń.

Podróż w czasie do Skansenu Lokomotyw

Podróż w czasie, czyli bezpłatny przejazd autobusem i bezpłatne zwiedzanie Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Karsznicach, to kolejna atrakcja Dni Zduńskiej Woli 2024. Można się w nią wybrać w sobotę i w niedzielę.

Przejdź do treści