Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

Za nami Laur Przedsiębiorczości 2016

29 stycznia w Ratuszu odbyła się zduńskowolska gala biznesu. Po raz siódmy przyznano Wyróżnienie Laur Przedsiębiorczości. Celem tej nagrody jest uhonorowanie podmiotów przyczyniających się do rozwoju Zduńskiej Woli, w tym przede wszystkim jej rozwoju gospodarczego.

Wyróżnienia otrzymały firmy Klimeko, Taro i Dystrybucja Pomorze. Po raz piąty przyznano również Lur Prezydenta Miasta. Tutaj statuetki odebrali: księża Orioniści i Krzysztof Pawłowski – właściciel Jurydyki. Ambasadorem kultury Zduńskiej Woli zostali aktorzy: Paweł Królikowski i Rafał Królikowski. Gościem uroczystości był prof. Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki. Gospodarzami spotkania byli: Piotr Niedźwiecki Prezydent Miasta Zduńska wola oraz Beata Turlakiewicz i Czesław Rybka – Zastępcy Prezydenta Miasta.

 

LAUREACI – LAUR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Bogusław Klimczak

Firma P.P.H. Klimeko Bogusław Klimczak

Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe „KLIMEKO” działa na rynku już 20 lat. Rok 2015 był dla firmy rokiem jubileuszowym. Klimeko wytwarza wysokiej jakości produkty nabiałowe, które cieszą się dużym powodzeniem na rynku lokalnym i krajowym. Kupują je i zduńskowolanie i mieszkańcy największych aglomeracji w Polsce. Szeroki asortyment produktów obejmuje między innymi najwyższej jakości jogurty, masło, sery twarogowe, sery wędzone, kefir, śmietanę z bifidobakteriami, maślankę. Firma jest pracodawcą dla ponad dwudziestu dwóch osób. Przedsiębiorstwo stawia na jakość, zadowolenie klientów i tradycję – produkty są wytwarzane bez sztucznych dodatków, a większość prac jest wykonywana ręcznie.

Roman Grudziński

Firma Taro Roman Grudziński Spółka Jawna

Nowoczesne, piękne wzornictwo i szeroka gama najwyższej jakości produktów to wyróżnik kolejnego tegorocznego laureata. Firma Taro, bo o niej mowa, istnieje od 1990 roku. Jest liczącym się na rynku producentem bielizny nocnej. Ubiera do snu dzieci, ubiera kobiety i mężczyzn. W ofercie firmy wzory dla siebie znajdą przyszłe mamy. Jest również szeroki wybór propozycji dla nastolatków. Taro działa na rynku polskim oraz na rynkach zagranicznych. Eksport jest ważnym obszarem aktywności firmy. W Polsce kontrahentów firmy znajdziemy w całym kraju: od Gdańska po Kraków i od Wrocławia po Białystok. Firma korzysta tylko z dzianin najwyższej jakości. Stawia przede wszystkim na komfort i wygodę użytkownika.

Marek Łycyniak

Dystrybucja Pomorze Sp. z o.o.

Firma Dystrybucja Pomorze 5 maja 2014 roku została nowym właścicielem Browaru Staropolskiego. Za punkt honoru postawiła sobie przywrócenie browaru do jego dawnej świetności. Pod każdym względem. Wrócono do receptur z XIX wieku i sposobu warzenia z tamtych czasów, czego dowodem jest choćby marka Anstadt. W szerokiej gamie oferowanych rodzajów piw są m.in. piwa Staropolskie i smakowe. Za ich jakość i aromat, a także walory smakowe Browar Staropolski otrzymał certyfikat „Jakość Tradycja”, jaki przyznaje Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego. Jest to pierwsze piwo z regionu Łódzkiego i dopiero trzecie w Polsce które uzyskało ten prestiżowy znak. Piwa ze zduńskowolskiego browaru można znaleźć na półkach sklepowych, w restauracjach, barach i pubach w całej Polsce. Zduńskowolskim piwem zachwycano się m.in. w Gdyni na Festiwalu Filmowym, na Chmielakach, czyli na Ogólnopolskim Święcie Chmielarzy i Piwowarów w Krasnymstawie. Wyrobów browaru nie brakuje też w rodzinnym mieście, czyli w Zduńskiej Woli. Właściciele Browaru Staropolskiego, chcąc wrócić do tradycji Zenona Anstadta, zaczęli działać na rzecz lokalnej społeczności. Widać to podczas imprez w mieście i powiecie czy akcji społecznych. Rozpoczęli między innymi współpracę z Towarzystwem Przyjaciół Zduńskiej Woli.

LAUREACI – LAUR PREZYDENTA MIASTA ZDUŃSKA WOLA

Orioniści

Zgromadzenie Zakonne Małe Dzieło Boskiej Opatrzności – Orioniści

W 1923 rok. Ks. Aleksander Chwiłowicz z dokumentem od księdza Alojzego Orione, upoważniającym do podjęcia działalności w Polsce stanął na zduńskowolskiej ziemi. Nabył posesję z piętrowym domem. Nie byle jakim. Ksiądz Chwiłowicz kupił przydrożną karczmę. Do dzisiaj to miejsce, u zbiegu ulic Łaskiej i św. Alojzego Orione w Zduńskiej Woli, jest świadkiem dzieł księży Orionistów. Zmieniają się one i podążają za rosnącymi potrzebami społecznymi. Ale niezmiennie dotyczą ubogich: w sensie materialnym i duchowym, cierpiących fizycznie lub moralnie, pozbawionych pomocy i zepchniętych na margines życia społecznego. Dzisiaj nie sposób wyobrazić sobie Zduńskiej Woli bez Orionistów.Z ogromną życzliwością zduńskowolska lokalna społeczność postrzega: Fundację Księdza Orione Czyńmy Dobro. Dzisiaj fundacja realizuje blisko 70 projektów, w większości na rzecz osób niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie i zagrożonych wykluczeniem. W Domu Misyjnym działa Centrum Rekolekcyjno-Konferencyjne św. Alojzego Orione. Centrum organizuje konferencje, warsztaty, szkolenia dla fundacji, stowarzyszeń, firm. Od ponad roku działa Klub Młodzieżowy i Klub Dziecięcy „Trampolina”. Kluby oferują  swoim podopiecznym pomoc w odrabianiu lekcji, bezpłatne korepetycje, naukę gry na gitarze i perkusji, zajęcia sportowe. W ramach Duszpasterstwa Niesłyszących prowadzona jest kawiarenka Usłysz Ciszę. I są to jedynie wybrane dzieła zduńskowolskich Orionistów.

Krzysztof Pawłowski

Krzysztof Pawłowski – właściciel kawiarni Jurydyka

To jedno z najbardziej magicznym miejsc w Zduńskiej Woli. Bardzo charakterystyczne i mocno wrośnięte w krajobraz miasta. Odwiedzane przez kolejne już pokolenie zduńskowolan. „Jurydyka” za niecały miesiąc świętować będzie 25-lecie działalności.Mianem Jurydyka nazywano posiadłość dziedzica Stefana Prawdzic Złotnickiego, czyli dwór w którym mieszkał i teren ograniczony dzisiejszymi ulicami: Kościelną, Dolną, Piwną i Złotnickiego.Nazwa kawiarni nie jest jedynym elementem nawiązującym do historii Zduńskiej Woli. Lokal mieści się w jednym z ostatnich domów tkaczy, którzy sprowadzeni przez założyciela miasta w XIX wieku mieli ogromny wpływ na rozwój miasta. To dla nich wystawiał Złotnicki domy mieszkalne. Do 1823 roku wzniesiono ich 130. Wszyscy zdajemy sobie sprawę ile z nich pozostało w krajobrazie miasta i jak ważna jest troska o to dziedzictwo. Staraniem właściciela Jurydyki Krzysztofa Pawłowskiego obiekt jest doskonale zachowany. Sama kawiarnia ma niepowtarzalny klimat i jest świadkiem zmian pokoleniowych i kulturowych.Jurydyka jest również miejscem wydarzeń kulturalnych. Do stałego kalendarza wpisały się koncerty. Wśród nich na przykład Caffe Nostalgia, organizowany przez wokalistów i muzyków z Klubu Piosenki Artystycznej A’Priori z Miejskiego Domu Kultury. Prawdziwa gratka dla miłośników poezji śpiewanej i piosenki artystycznej.

LAUREACI – AMBASADOR ZDUŃSKIEJ WOLI

Paweł Królikowski

Paweł Królikowski

Aktor w 1987 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Kilkanaście lat pracował w telewizji. W tym palce maczał Jan Jakub Kolski. W TVP Wrocław przez dziesięć lat realizował cieszący się dużą popularnością program dla młodych widzów. Wymyślił nazwę „Truskawkowego studia”, która miała również związek z jego młodością i rodzinnym miastem. Napisał teksty około 100 piosenek do tego programu. Prowadził cykl dokumentalny „To Twoja droga”. Dla nas widzów Paweł Królikowski to jednak przede wszystkim aktor.  Pamiętany z roli dziennikarza w serialu Czwarta władza (to rok 2004). Z roli charyzmatycznego, pełnego energii lekarza onkologa profesora Sławomira Starzyńskiego w serialu TVP2 Na dobre i na złe. A przede wszystkim z roli Kusego w bijącym wszelkie rekordy popularności „Rancza”. To za nią otrzymał w 2007 roku statuetkę „Melonika” dla najlepszego aktora komediowego na Festiwalu dobrego Humoru w Gdańsku. Telewidzowie mogli go oglądać również w roli nieugiętego policjanta Igora Rosłonia w serialu TVP2 PitBull, w roli zakamuflowanego gliniarza w serialu Fałszerze – powrót Sfory. Filmografia przy nazwisku Paweł Królikowski to kilkadziesiąt tytułów.

Rafał Królikowski

Rafał Królikowski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Debiutem filmowym aktora była rola podchorążego w zrealizowanym w 1992 roku przez Andrzeja Wajdę „Pierścionku z orłem w koronie”. W 1993 roku odebrał nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. W komedii Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramownowicza Pół serio zagrał aż siedem ról, za które zdobył nagrodę pozaregulaminową za najlepszą rolę komediową na 25. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.W czarnej komedii Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza Ciało wystąpił w roli nieboszczyka. Pojawił się w teledysku zespołu T.Love do piosenki „Luźny Yanek”, która pochodzi z komedii Juliusza Machulskiego Superprodukcja (2002), gdzie zagrał znanego krytyka filmowego, Yanka Drzazgę. Telewidzom znany jest seriali: Na dobre i na złe , M jak miłość , Tango z aniołem, Egzamin z życia i Teraz albo nigdy!

Inne artykuły

Deszczówka nie będzie się marnować

Zbiorniki na deszczówkę w zduńskowolskich przedszkolach to efekt współpracy miasta z InPost Green City. Zduńska Wola ma umowę z firmą, dzięki której prowadzona jest także edukacja ekologiczna wśród najmłodszych.

Koncert galowy „Podzielmy się kolędą…”

Koncert laureatów V Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Podzielmy się kolędą…” odbył się we wtorek, 10 grudnia w Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli. Nagrodzonych zostało kilkudziesięciu wykonawców.

Pociągi pojadą przez dworce w Karsznicach

Nowy rozkład jazdy kolei zacznie obowiązywać od 15 grudnia 2024 roku. Przez dworce Zduńska Wola Karsznice i Zduńska Wola Południowa jeździć będą pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Łódź Fabryczna – Częstochowa.

Przejdź do treści