Przejdź do treści

„Z Ratuszem letnie podróże” na wakacje

Wakacyjne wycieczki dla najmłodszych, spędzających lato w mieście to propozycja pod nazwą "Z Ratuszem letnie podróże". Można zapisać się na wyjazdy planowane w lipcu i sierpniu.

„Z Ratuszem letnie podróże” to propozycja wakacyjnych wycieczek w wyjątkowe miejsca, przygotowana na wakacje dla dzieci od 7 do 13 lat. Zwiedzimy województwo łódzkie wzdłuż i wszerz. Odkryjemy najciekawsze i najdalsze zakątki – zachęca Miejskie Dom Kultury Ratusz, który jest organizatorem wypoczynku.

Zapisy na strefie zajęć pod adresem http://www.strefazajec.pl

Dokumenty do pobrania dostępne na naszej stronie: www.mdk-zdunskawola.pl

Wycieczki zaczynają się od  1 lipca i odbywać się będą do 9 sierpnia. Zaplanowano między innymi wyjazd do Nieborowa, Oporowa, Kłodawy, a także do gospodarstw agroturystycznych. Oto jak wyglądać będą poszczególne wycieczki.

Termin 8 lipca: AGROTURYSTYKA FARM HOUSE – HODOWLA KONI I ALPAK

• Gra terenowa w lesie przygotowania w formie Escape Roomu. Dzieci zbudują szałas i wezmą udział w zadaniach sprawnościowych, sensorycznych i twórczych,
• Stworzymy leśną orkiestrę,
• Zabierzemy dzieci do agroturystyki gdzie w przemiłej atmosferze będą karmić alpaki, zapoznają się z hodowla koni, na koniec rozpalimy ognisko i zjemy kiełbaski.
Koszt: 115 zł/os
Koszt obejmuje: transport, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, kiełbaski, materiały do zajęć, karmienie alpak,
Co zabrać? jedzenie, picie, wygodne, sportowe buty, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol, nakrycie głowy, środek na owady (kleszcze, komary).

Termin 10 lipca: GOTYCKI ZAMEK NA WODZIE W OPOROWIE

• Zwiedzanie zamku, który jest małą późnogotycką rezydencją obronną usytuowaną na wyspie otoczonej fosą. Zamek jest jednym z niewielu tego typu zabytków zachowanych w Polsce. Obejrzymy ekspozycję wnętrz dworskich prezentującą kulturę szlachecką. Ekspozycja zawiera działa sztuki różnych epok obrazy, rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego.
• Lekcja muzealna pt.: „Rycerz – historia i legenda” w formie wykładu ilustrowanego przezroczami, rolę rycerza i „rycerskości” w kulturze cywilizacji łacińskiej od średniowiecza do współczesności. Wykład składa się z części poświęconej uzbrojeniu rycerza oraz jego znaczeniu na polu walki i obyczajom rycerskim (pasowanie na rycerza, turnieje rycerskie, szacunek i miłość dla dam, honor rycerski) oraz części poświęconej rycerskości w legendach arturiańskich, literaturze średniowiecznej i współczesnej oraz sztukach plastycznych i filmie. Na zakończenie lekcji zostanie poruszone zagadnienie jakie zachowania dzisiaj możemy uznać za wywodzące się z europejskich tradycji etosu rycerskiego oraz czy dzisiaj są prawdziwi rycerze, a jeśli tak, to jak ich rozpoznać i czym się zajmują?
Koszt: 90 zł/os
Koszt obejmuje: transport, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, zwiedzanie z przewodnikiem, materiały do warsztatów
Co zabrać? jedzenie, picie, wygodne obuwie.

Termin 12 lipca: ZAGRODA EDUKACYJNA PLANTACJA WIKLINY i WARSZTATY Z CERAMIKI

• W zagrodzie edukacyjnej dzieci wezmą udział w warsztatach pn. „Zanikający zawód – wikliniarstwo” , na których samodzielnie będą wyplatały proste formy wiklinowe, które zabiorą ze sobą do domu.
• Dodatkowo wybiorą się na plantację, by poznać sadzenie i uprawą wikliny. Na spacerze zostanie omówione również rzemiosło artystyczne. Odbędzie się pokaz form i narzędzi w mini muzeum wikliniarstwa.
• Warsztaty ceramiczne, na których samodzielnie wykonają ceramikę ozdobioną motywem roślinnym.
Koszt: 90 zł/os
Koszt obejmuje: transport, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, materiały do zajęć, materiały do warsztatów
Co zabrać? Jedzenie, picie, wygodne buty, nakrycie głowy, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol.

Termin 29 lipca: ZAŁĘCZAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY

• Wspinaczka na Górę św. Genowefy (nie musi być obuwie trekkingowe) na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego podziwiać możemy przepiękną panoramę doliny Warty. Swoim wyglądem przypomina ludzką czaszkę. Legenda głosi, że skała ta o północy jest miejscem sabatów czarownic.
• Żabi staw i słuchanie chóralnego odgłosu płazów
• Przejazd do kamieniołomu w Lisowicach – szukanie skamieniałości.
• Ognisko nad rzeką Wartą w Lisowicach
Koszt: 60 zł/os
Koszt obejmuje: transport, zwiedzanie z przewodnikiem, opiekę wychowawców, ubezpieczenie
Co zabrać? Sportowe, wygodne obuwie, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol, jedzenie (kiełbaski z pieczywem), picie, nakrycie głowy, środek na owady (kleszcze, komary).

Termin 31 lipca: MIKROKOSMOS

• Zwiedzanie ekspozycji entomologiczno-botanicznej z usługą przewodników
• Zwiedzanie ekspozycji mykologicznej
• Spacer po kilometrowej ścieżce edukacyjnej
• Zwiedzanie ekspozycji żywych ptaków egzotycznych m.in. czarne łabędzie, mandarynki, bażanty azjatyckie
Koszt: 75 zł/os
Koszt obejmuje: transport, zwiedzanie z przewodnikiem, bilety wstępu, opiekę wychowawców, ubezpieczenie.
Co zabrać? Wygodne, sportowe obuwie, jedzenie, picie, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol, nakrycie głowy.

Termin 2 sierpnia: LEŚNA WIOSKA – ZIMNA WODA – WARSZTATY PRZYRODNICZE

• leśna gra terenowa i zabawa na dzikim placu zabaw pod okiem leśniczki
• leśna majsterka i krzesanie ognia pod okiem trenerki
• dzieci skosztują dzikiej kuchni (uczestnicy przygotują podpłomyki)
Koszt: 70 zł /os
Koszt obejmuje: transport, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, opiekę leśniczek, materiały do zajęć, produkty do dzikiej kuchni
Co zabrać? Dzieci należy wyposażyć w ubiór nadający się na leśne warunki i wędrówkę poza ścieżkami, które może ubrudzić lub zniszczyć (zalecamy ubiór na cebulkę). Buty trekkingowe lub kalosze, jedzenie, picie, nakrycie głowy.

Termin: 5 sierpnia: KOPALNIA SOLI W KŁODAWIE

Kopalnia głębinowa, aktualnie eksploatowane poziomy wydobywcze to 600 i 750 m pod powierzchnią ziemi. Producent naturalnej soli kamiennej o barwie białej oraz unikalnej różowej, powstałej w okresie cechsztyńskim (tj. ponad 200 mln lat wstecz) z odparowania mórz i oceanów. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, dla przemysłu chemicznego, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg. Program zwiedzania obejmuje prelekcję n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia człowiekowi niezapomniane wrażenia), przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi – opiekunki górników solnych. Obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych. Możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego.
Koszt: 105 zł

Termin 7 sierpnia: ZAMEK W ŁĘCZYCY, GRODZISKO W TUMIE I SKANSEN W KWIATKÓWKU

SKANSEN W KWIATKÓWKU
Skansen etnograficzny w Kwiatkówku to dość nowy element w krajobrazie Łęczycy, który zdążył już trwale wpisać się w obraz tych okolic. Położony przy drodze z Łęczycy do Tumu jest wartościowym łącznikiem pomiędzy średniowieczem a czasami współczesnymi.

GRODZISKO W TUMIE
Grodzisko w Tumie, będące pozostałością wczesnośredniowiecznego grodu łęczyckiego, od wielu lat przyciągało uwagę. Ponieważ przez wieki zatarła się pamięć o jego pierwotnym wyglądzie i funkcji, ten tajemniczy obiekt wzbudzał żywą ciekawość. Miejscowa ludność, zdając sobie sprawę z jego starodawnego charakteru, łączyła go z zamierzchłymi już dla niej czasami potopu szwedzkiego. Nazwa Szwedzka Góra utrwaliła się tak mocno, że funkcjonuje do dziś.

Koszt: 95 zł

Termin 9 sierpnia: DINOPARK W KOŁACINKU

Spacer z przewodnikiem po ścieżce mezozoicznej
Na ścieżce spotkasz naturalnej wielkości figury dinozaurów i dowiesz się, jak wyglądało ich życie. Musisz uważać, bo czasami z wody wynurza się… niespodzianka!

Zwiedzanie wystawy geologiczno-paleontologicznej
Poznawanie autentycznych skamieniałości sprzed wielu milionów lat, takich jak: amonity, trylobity, gąbki, strzałki. Dodatkowo można obejrzeć ogromny okruch minerału – HALITU z kopalni soli „Kłodawa”.

Hala 3D
Zwiedzanie z przewodnikiem interaktywnej wystawy „Świata Prehistorii”. Przejście przez tunel z kąsającymi dinozaurami, zobacz wybuchający wulkan, gniazdo pteranodonów oraz narodziny dinozaura.

Folwark Kołaciński
Możliwość obejrzenia stylizowanych chat krytych strzechą oraz zabytkowych maszyn, które w dawnych czasach były używane do pracy w polu.

Aleja ciekawostek o dinozaurach
Obejrzyj wystawę ciekawostek o Dinozaurach. Dowiedz się, jak rodziły się dinozaury, co jadły, gdzie i kiedy żyły oraz dlaczego wyginęły. Poza tym poznasz pracę paleontologa, dowiesz się, kiedy i w jakich okolicznościach po raz pierwszy użyto słowa „dinozaur”.

Planetarium
Poznaj gwiazdozbiory, zobacz konstelacje gwiazd w kopule. Skorzystaj z gier rozwijających umysł. I wiele innych atrakcji
Koszt: 115 zł /os

Inne artykuły

Koncertowe Dni Zduńskiej Woli

Nowe miejsce koncertów na Dni Zduńskiej Woli sprawdziło się doskonale. Na stadionie miejskim przy ul. Łaskiej w sobotę i niedzielę mieszkańcy bawili się przy znakomitej muzyce, a także w wesołym miasteczku i podczas animacji dla najmłodszych.

Taka jest alternatywna Zduńska Wola

Alternatywna strona Zduńskiej Woli objawiła się podczas koncertów, które rozpoczęły muzyczne święto w mieście. W czwartek i piątek 19 i 20 czerwca 2025 roku w Miejskim Domu Kultury Ratusz odbywały się wydarzenia pod wspólną nazwą Alternatywna Zduńska Wola.

Ulica Fabryczna będzie zamknięta dla samochodów

Od piątku ulica Fabryczna zostanie zamknięta dla ruchu. Samochodami będą mogli przejechać wyłącznie mieszkańcy oraz służby komunalne. Pierwszy zielony woonerf, zgodnie z pierwotnym zamysłem, zostanie oddany do użytku pieszym i rowerzystom.

Rondo z imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego

Imię Marszałka Józefa Piłsudskiego dostało rondo na skrzyżowaniu ulic Getta Żydowskiego oraz Łódzkiej w Zduńskiej Woli. Decyzja, którą podjęli radni miejscy na sesji w maju właśnie zaczęła obowiązywać.

Można wymienić piec z dotacją. Trwa nabór wniosków

Jak wymienić stary piec na ekologiczne źródło ogrzewania? Można skorzystać z dotacji z miejskiego programu Stop Smog. W edycji na 2025 rok mieszkańcy mogą składać wnioski o dofinansowanie do wysokości 7 tys. złotych.

Przejdź do treści