Przejdź do treści

Wystawa w Sejmie „50 lat Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli i 200 lat miasta Zduńska Wola”

Wystawa poświęcona jubileuszowi Zduńskiej Woli oraz Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli została zaprezentowana w Sejmie Rzeczypospolitej. Wernisaż z udziałem mieszkańców Zduńskiej Woli odbył się w środę, 19 marca 2025 roku.

„50 lat Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli i 200 lat miasta Zduńska Wola” to tytuł wystawy, jaka została zaprezentowana w środę, 19 marca 2025 roku na parterze w holu głównym gmachu Sejmu. W wernisażu wystawy uczestniczyli mieszkańcy Zduńskiej Woli, a jej organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli.

W otwarciu ekspozycji uczestniczyła posłanka Jolanta Zięba – Gzik, a także prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora. Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski skierował list do uczestników wydarzenia, w którym pogratulował mieszkańcom Zduńskiej Woli jubileuszu 200-lecia nadania praw miejskich oraz docenił pięćdziesięcioletnią pracę Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli.

– Tym co legło u podstaw rozwoju Zduńskiej Woli była współpraca i akceptacja różnych nacji. Splot odmiennych kultur i religii nadał mu unikatowy charakter, zaś rozwój przemysłu przyniósł bogactwo. Chociaż wojna i powojenne polityczne zawirowania wpłynęły na losy mieszkańców, to dzisiaj zapisują oni nowe , równie piękne karty historii miast – napisał wicemarszałek Zgorzelski w liście odczytanym przez Stanisława Zakroczymskiego, dyrektora generalnego kierującego Gabinetem Marszałka Sejmu. – Jestem przekonany, że duma z jubileuszu dwustulecia łączy się z troską o pomyślną przyszłość jego mieszkańców.

Ekspozycja ukazuje znaczenie Zduńskiej Woli, która w 1825 r. otrzymała prawa miejskie. Obrazuje w sposób syntetyczny dzieje miasta na przestrzeni wieków oraz jego wpływ na życie lokalnej społeczności. Przybliża także pół wieku społecznej działalności Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli na rzecz miasta, regionu i mieszkańców.

Zduńska Wola w 2025 roku obchodzi 200-lecie nadania praw miejskich. Ośrodek o przemysłowej przeszłości, prężnie rozwijający się w okresie pierwszych stu lat istnienia, w drugim dwustuleciu stanowił najbardziej dynamiczne i najludniejsze miasto dawnego województwa sieradzkiego. Zduńska Wola obecnie ma ambicje stania się miastem przyjaznym dla mieszkańców, miastem kompaktowym, zielonym, czystym i wygodnym do życia. A dzięki doskonałemu połączeniu kolejowemu i drogowemu stanowi miejsce, do którego łatwo dotrzeć z niemal każdego zakątka Europy.

Zduńska Wola to miasto położone w centrum Polski na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych ze wschodu na zachód i z północy na południe. Krzyżują się tu linie kolejowe, a miasto leży przy transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), sieci głównych połączeń transportowych w ramach Unii Europejskiej. Takie położenie zaowocowało wybudowaniem terminalu multimodalnego PKP Cargo Zduńska Wola Karsznice.

Za opracowanie merytoryczne i graficzne wystawy odpowiedzialny był dr Jarosław Stulczewski, a pomocy udzieliły dr Adriana Bryk, Martyna Witczak i Jolanta Zięba-Gzik. Wykorzystano fotografie z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli oraz archiwów prywatnych Juliusza Madalińskiego, Elżbiety Nejman, Jana Nowaka, Jarosława Stulczewskiego oraz zdjęcia autorstwa Stanisława Fuksa, Sebastiana Kołodziejka, Tomasza Misiaka, Adama Woźnickiego, Sławomira Zakrzewskiego.

Zdjęcia: Piotr Tracz/Kancelaria Sejmu, Martyna Witczak, Jolanta Zięba – Gzik, ZW Media

Inne artykuły

Koncertowe Dni Zduńskiej Woli

Nowe miejsce koncertów na Dni Zduńskiej Woli sprawdziło się doskonale. Na stadionie miejskim przy ul. Łaskiej w sobotę i niedzielę mieszkańcy bawili się przy znakomitej muzyce, a także w wesołym miasteczku i podczas animacji dla najmłodszych.

Taka jest alternatywna Zduńska Wola

Alternatywna strona Zduńskiej Woli objawiła się podczas koncertów, które rozpoczęły muzyczne święto w mieście. W czwartek i piątek 19 i 20 czerwca 2025 roku w Miejskim Domu Kultury Ratusz odbywały się wydarzenia pod wspólną nazwą Alternatywna Zduńska Wola.

Ulica Fabryczna będzie zamknięta dla samochodów

Od piątku ulica Fabryczna zostanie zamknięta dla ruchu. Samochodami będą mogli przejechać wyłącznie mieszkańcy oraz służby komunalne. Pierwszy zielony woonerf, zgodnie z pierwotnym zamysłem, zostanie oddany do użytku pieszym i rowerzystom.

Rondo z imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego

Imię Marszałka Józefa Piłsudskiego dostało rondo na skrzyżowaniu ulic Getta Żydowskiego oraz Łódzkiej w Zduńskiej Woli. Decyzja, którą podjęli radni miejscy na sesji w maju właśnie zaczęła obowiązywać.

Można wymienić piec z dotacją. Trwa nabór wniosków

Jak wymienić stary piec na ekologiczne źródło ogrzewania? Można skorzystać z dotacji z miejskiego programu Stop Smog. W edycji na 2025 rok mieszkańcy mogą składać wnioski o dofinansowanie do wysokości 7 tys. złotych.

Przejdź do treści