Wyremontowaliśmy zabytkowy parowóz

Karsznicka lokomotywa odzyskała dawny blask! Zakończył się remont zabytkowego parowozu, który od trzydziestu lat wita mieszkańców wjeżdżających do kolejowej dzielnicy.

Lokomotywa została odmalowana, zakonserwowana i zabezpieczona przed korozją. Budowlańcy utwardzili i odwodnili działkę. Zainstalowali także na niej nowe ławki, kosze na śmieci, ledowe oświetlenie oraz wytyczyli kilka miejsc postojowych dla samochodów.

– Jeszcze w tym roku w sąsiedztwie lokomotywy zamontujemy tablicę z niezbędnymi informacjami o Skansenie Lokomotyw oraz parowozie. Prowadzimy również rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, aby taka tablica zainstalowana została przy zjeździe z trasy szybkiego ruchu S8 do naszego miasta – mówi wiceprezydent Zduńskiej Woli, Paweł Szewczyk.

Parowozy serii Px-48 były pierwszymi po drugiej wojnie światowej maszynami przeznaczonymi dla kolei wąskotorowych. Produkowane były w latach 1949 – 1955 w fabryce w Chrzanowie, korzystając z międzywojennych rozwiązań technicznych. Dla potrzeb PKP zbudowano sto takich parowozów. Nasz Px48-1723 do 1988 roku był czynnie eksploatowany. Po zdjęciu ze stanu trafił do Karsznic, a następnie w 1993 roku umieszczony został, jako wizytówka osiedla Karsznice przy skrzyżowaniu ulic Łaskiej i Karsznickiej.

Inne artykuły

Święto Karsznic

Kolejarskie osiedle obchodzi swoje święto. 25 listopada to Dzień Kolejarza i patronki polskich kolejarzy – św. Katarzyny. To także początek obchodów powstania zduńskowolskiej dzielnicy.

Utwardzamy gruntówki

Kolejne ulice w Zduńskiej Woli z nową nawierzchnią. Trwają remonty na sześciu miejskich ulicach.

Nie praca, lecz misja

To był kolejny ciężki rok dla pomocy społecznej. Wybuch zbrojnej agresji za naszą wschodnią granicą i pomoc osobom z zawładniętej wojną Ukrainy. MOPS nie pozostawił potrzebujących bez pomocy!

Setne urodziny

Sto lat ukończyła zduńskowolanka – pani Cecylia Michalak. W imieniu mieszkańców szanownej jubilatce najserdeczniejsze życzenia dobrego zdrowia i szczęśliwych chwil spędzonych w gronie najbliższych złożył prezydent Konrad Pokora.

Węglowi oszuści

Wysokie ceny i słaba dostępność węgla to okazja dla oszustów. Podszywają się oni pod miejskich urzędników i żądają zapłaty za surowiec. Podpowiadamy, jak nie dać się oszukać.

Wybudowaliśmy pumptrack

Rowerowe szaleństwo w Zduńskiej Woli. Zakończyła się budowa pumptracku. Potrzebę jego wybudowania zgłosili młodzi mieszkańcy.

Przejdź do treści