Wypiękniały i nie kopcą!

Kamienice przy ulicy Sieradzkiej 15 oraz Łaskiej 15 i 17 przeszły gruntowny remont. Budynki zostały ocieplone oraz podłączone do miejskich sieci cieplnych. Kolejne kopciuchy trafiły na złom.

Czterdzieści osiem węglowych pieców, które od jesieni do wiosny truły w centrum Zduńskiej Woli, udało się zlikwidować dzięki remontowi tych trzech kamienic. Miasto podłączyło je do sieci cieplnej. To komfort dla lokatorów i czystsze powietrze dla wszystkich zduńskowolan.

– Konsekwentnie modernizujemy należące do miasta budynki. Nasz główny cel to walka ze smogiem i podnoszenie standardów mieszkań – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Wraz z wymianą źródła ciepła kamienice zostały też docieplone, by mieszkańcy mogli utrzymywać ciepło i zmniejszyć zużycie energii. Budowlańcy wymienili nieszczelne okna na klatkach schodowych i w mieszkaniach, pojawiły się nowe drzwi wejściowe. Budynki ocieplono materiałami izolacyjnymi. W kamienicach zbudowano instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody. W kilku mieszkaniach wydzielono łazienki.

Budynki przeszły też metamorfozę estetyczną. Elewacje zyskały nowe kolory, wyremontowano też balkony. – Zależy nam, by miasto piękniało. Każdy remont wykorzystujemy nie tylko do poprawy wyglądu budynków, ale też otoczenia wokół nich. Rozbieramy nieużytki, porządkujemy podwórka, tworzymy zieleńce – wymienia prezydent Pokora.

Urząd miasta otrzymał na inwestycję ponad 1,5 mln zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Wcześniej miasto uzyskało m.in. 2,5 mln zł na termomodernizację kamienic przy ul. Sieradzkiej 26, 28, 30, 32 i 32A, a więc kompleksu znajdującego się naprzeciw Liceum Plastycznego. Prace budowlane ruszyły w tym roku. Z ośmiu kamienic usuniętych zostanie tu 66 pieców węglowych.

 

Inne artykuły

Przejdź do treści