Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Wymiana pieców węglowych z dofinansowaniem – możliwy nabór uzupełniający

Już ponad 50 zduńskowolan wymieniło stare piece węglowe na ekologiczne źródła ciepła. Trwa realizacja projektu, w ramach którego miasto, dzięki dotacji z funduszu ochrony środowiska, dopłaca mieszkańcom nawet 40% do kosztów wymiany pieców.

Ze względu na duże zainteresowanie programem w grudniu zostanie przeprowadzony dodatkowy nabór, tak aby maksymalnie wykorzystać wszystkie pieniądze z projektu – zapowiada prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki – dlatego jeśli ktoś przegapił pierwszą edycję ma jeszcze szanse. Szacujemy, że będziemy mogli wymienić nawet do 300 pieców. Projekt jest ważnym elementem naszej walki z zanieczyszczaniem powietrza – podkreśla prezydent.

Do projektu przystąpiło 277 mieszkańców. Z tylu posesji, do końca września przyszłego roku znikną stare, węglowe piece, a pojawią się ekologiczne kotły lub ich właściciele podłączą swoje domy do miejskiej sieci cieplnej bądź sieci gazowej. O naborze uzupełniającym informować będzie również Straż Miejska. Podczas interwencji smogowych będzie wręczać mieszkańcom ulotki o możliwości skorzystania z programu. Poprosiłem komendanta straży, aby w związku z rozpoczętym sezonem grzewczym zwracali dodatkową uwagę na to, co wydobywa się z kominów – mówi prezydent Niedźwiecki. Od września strażnicy miejscy 14 razy interweniowali w sytuacjach palenia śmieci w piecach – 1 osoba dostała mandat karny.

Dofinansowanie w ramach projektu wymiany pieców węglowych obejmuje do 40% kosztów kwalifikowanych poniesionych podczas realizacji zadania, tj.

  • koszt przygotowania niezbędnej dokumentacji wraz z kosztem uzyskania niezbędnych pozwoleń i decyzji, o ile dotyczy przedmiotu umowy;
  • koszt zakupu i montażu fabrycznie nowego urządzania do produkcji energii wraz  z niezbędnym oprzyrządowaniem, będącego przedmiotem umowy;
  • koszt demontażu starego źródła ciepła;
  • koszt robót budowlanych niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia, o ile dotyczy przedmiotu umowy;
  • koszt wykonania lub modernizacji wewnętrznej instalacji c.o lub c.u.w. wraz z materiałami;
  • koszt wykonania przyłącza  instalacji gazowej, o ile dotyczy przedmiotu umowy;
  • koszt budowy węzła cieplnego, o ile dotyczy przedmiotu umowy;
  • koszt wykonania przyłącza do miejskiej sieci cieplnej, o ile dotyczy przedmiotu umowy;
  • koszt nadzoru inwestorskiego w przypadku robót budowlanych, o ile dotyczy przedmiotu umowy.

Ustalono maksymalne kwoty wydatków kwalifikowalnych dla nowych poszczególnych źródeł ogrzewania objętych dofinansowaniem:

moc źródła do 50 kW: moc źródła powyżej 50 kW:
dla kotłowni gazowej 1.000,00 zł/kW 900,00 zł/kW
dla kotłowni olejowej 850,00 zł/kW 750,00 zł/kW
dla podłączenia do sieci miejskiej 850,00 zł/kW 750,00 zł/kW
dla ogrzewania elektrycznego 600,00 zł/kW 500,00 zł/kW
dla kotłów na biomasę 1.000,00 zł/kW 900,00 zł/kW
dla kotłowni węglowej 550,00 zł/kW 450,00 zł/kW
dla odnawialnego źródła energii (pompa ciepła) 2.000,00 zł/kW 1.500,00 zł/kW

W przypadku montażu kotła opalanego paliwem stałym, nowy kocioł musi spełniać następujące warunki:

  1. musi posiadać certyfikat zgodności z normą PN-EN-303-5 „Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500 kW- Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie” lub równoważną, wydany przez właściwą jednostkę  certyfikującą. Data potwierdzenia zgodności z wymaganą normą nie może być wcześniejsza niż 5 lat licząc od daty złożenia wniosku o dofinansowanie;
  2. musi posiadać nominalną sprawność przemiany energetycznej co najmniej 85% i spełniać będzie wymagania klasy 5 – dla źródeł opalanych paliwami stałymi oddanych do użytku po 01.01.2016 roku;
  3. musi być wyposażony w automatyczny podajnik paliwa i nie będzie posiadać rusztu awaryjnego ani elementów umożliwiających ich zamontowanie.

Dodatkowe informacje i wyjaśnienia: Biuro Infrastruktury Technicznej Urzędu Miasta Zduńska Wola tel. 43 825 02 76.

Inne artykuły

Żonkile na ulicach Zduńskiej Woli

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie żydowskim w Warszawie w 1943 roku, na ulicach Zduńskiej Woli pojawiły się żonkile. Te kwiaty są symbolem pamięci o bohaterskim zrywie ludności żydowskiej. W akcji „Łączy nas pamięć” wzięli udział samorządowcy i młodzież zduńskowolska.

WTOOPA – Ogólnopolskie Spotkania Teatralne w Zduńskiej Woli

Ogólnopolskie Spotkania Teatralne WTOOPA trwają w Zduńskiej Woli. Aktorzy teatrów amatorskich przyjechali na warsztaty, a także prezentację swoich spektakli. Można je oglądać w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury Ratusz przy pl. Wolności 26 w Zduńskiej Woli.

Zielony Budżet po konsultacjach

W 2025 roku w ramach Zielonego Budżetu zostanie zrealizowany jeden z projektów zgłoszonych przez mieszkańców, a oceniony jako najlepszy podczas przeprowadzonych konsultacji. Inwestycja będzie przeprowadzona na osiedlu Nowe Miasto.

Drogi połączą Zduńską Wolę z gminą Zapolice

Zduńska Wola przygotowuje plan inwestycji, jakie mogą być prowadzone przy współpracy z samorządem Zapolic. To miejskie ulice, których przebudowa i przedłużenie w naturalny sposób połączy Zduńską Wolę z sąsiednią gminą Zapolice i ułatwi dojazd mieszkańcom miejscowości graniczących z miastem.

Kępina będzie oczyszczana

W tym roku rozpocznie się oczyszczanie zbiornika Kępina w Zduńskiej Woli ekologiczną metodą bioremediacji. Podpisana został umowa z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, który udzielił miastu dotacji.

„Maciej Kuźmiński Company” w Ratuszu

Zduńskowolanie mieli wyjątkową i niepowtarzalną okazję, by zobaczyć jak wygląda codzienna praca grupy tancerzy Macieja Kuźmińskiego. Choreograf pochodzący ze Zduńskiej Woli pokazał to na otwartej próbie w sali widowiskowej Ratusza.

Przejdź do treści