Wolność po 123 latach

Zduńskowolanie spotkali się na Placu Wolności przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie oddali hołd walczącym o wolną i suwerenną ojczyznę. 104 lata temu Polska wróciła na mapę świata.

– Niepodległość to wolność. Wolność mówienia w ojczystym języku, śpiewania hymnu, wznoszenia flagi. Wolność przekazywania pokoleniom naszej wspólnej historii, kultywowania tradycji i czczenia bohaterów. Wolność życia u siebie. W poczuciu bezpieczeństwa, stabilności, bez obaw o jutro – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

– Kochamy tę wolność nade wszystko, bo długo jej nie mieliśmy. Bo długo i krwawo o nią walczyliśmy. Bo jak nikt w Europie wiemy, jak ciężko ją odzyskać. Niepodległość to prawo, ale i obowiązek. Obowiązek poszanowania wolności sąsiadów, ich integralności terytorialnej i tożsamości narodowościowej. To uznanie wzajemnych praw do wolności i wyrzeczenie się szowinizmów, ksenofobii, a nade wszystko opresji i przemocy fizycznej – dodaje Konrad Pokora.

 

Inne artykuły

Święto Karsznic

Kolejarskie osiedle obchodzi swoje święto. 25 listopada to Dzień Kolejarza i patronki polskich kolejarzy – św. Katarzyny. To także początek obchodów powstania zduńskowolskiej dzielnicy.

Utwardzamy gruntówki

Kolejne ulice w Zduńskiej Woli z nową nawierzchnią. Trwają remonty na sześciu miejskich ulicach.

Nie praca, lecz misja

To był kolejny ciężki rok dla pomocy społecznej. Wybuch zbrojnej agresji za naszą wschodnią granicą i pomoc osobom z zawładniętej wojną Ukrainy. MOPS nie pozostawił potrzebujących bez pomocy!

Setne urodziny

Sto lat ukończyła zduńskowolanka – pani Cecylia Michalak. W imieniu mieszkańców szanownej jubilatce najserdeczniejsze życzenia dobrego zdrowia i szczęśliwych chwil spędzonych w gronie najbliższych złożył prezydent Konrad Pokora.

Wyremontowaliśmy zabytkowy parowóz

Karsznicka lokomotywa odzyskała dawny blask! Zakończył się remont zabytkowego parowozu, który od trzydziestu lat wita mieszkańców wjeżdżających do kolejowej dzielnicy.

Przejdź do treści