Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Wietrzymy nasze miasto

Zduńska Wola zniknęła z rankingu najbardziej zakopconych miast Europy! W 2018 r. była na 34. miejscu w Unii Europejskiej i 27. w Polsce.

Choć zima była długa i wyjątkowo mroźna, jakość powietrza w Zduńskiej Woli okazała się dużo lepsza niż w ubiegłych latach. Nasze miasto opuściło niechlubny ranking 50 najbardziej zasmogowanych miast Unii Europejskiej. 

W raporcie firmy IQAir za 2020 r. Zduńskiej Woli nie ma. Z województwa łódzkiego pojawia się siedem innych samorządów, w tym m.in. Kutno, Piotrków Trybunalski, Radomsko i Łódź.

Poprawę jakości powietrza w Zduńskiej Woli potwierdza też badanie Barcelona Institute for Global Health, którego wyniki opublikowano w styczniu tego roku. Naszego miasta nie ma wśród najbardziej zakopconych miejscowości Europy. 

– Widzimy pierwsze efekty programu Stop Smog, który realizuję z pełną konsekwencją od początku swojej kadencji. Choć oddychamy coraz czystszym powietrzem, przed nami jeszcze wiele do zrobienia – mówi Konrad Pokora. 

Miasto od 2019 r. dopłaca mieszkańcom do wymiany pieców węglowych. – Tylko dzięki temu działaniu udało nam się do końca 2020 r. zlikwidować 250 kopciuchów. Jesteśmy już po tegorocznym naborze wniosków i liczymy, że uda nam się usunąć ok. 230 pieców – wylicza prezydent Pokora. 

W budżecie miasta od 2020 r. co roku na dopłaty zarezerwowany jest aż 1 mln zł. W tym roku może być to nawet wyższa kwota. – Na liście rezerwowej w tegorocznym naborze znalazło się 30 osób. Poprosimy Radę Miasta o zwiększenie budżetu programu, by przyznać im dotację – zapowiada Konrad Pokora.

Jak pokazują ogólnopolskie raporty, na walkę ze smogiem Zduńska Wola wydawała w ubiegłych latach więcej niż dużo większe samorządy, jak Olsztyn, Rzeszów, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Bydgoszcz czy Białystok.

– Nasz program jest wieloletni, a jego reguły są stałe. Chcemy, by mieszkańcy mogli zaplanować inwestycje w ekologiczne źródła ciepła – wyjaśnia Konrad Pokora. By im to ułatwić, miasto wymyśliło pierwszą w Polsce aplikację do szacowania kosztów zakupu kotła na gaz czy biomasę, budowy przyłącza do gazo- lub ciepłociągu oraz wymiany grzejników i związanej z tym robocizny. 

Innowacyjna koncepcja spodobała się Polskiemu Funduszowi Rozwoju, który zadanie stworzenia programu powierzył informatykom uczestniczącym w ogólnopolskim konkursie „Hackathon dla Miast”. Sfinansował też jego powstanie. Aplikacja jest dostępna na stronie http://stopsmog.zdunskawola.pl.

Urząd wziął się także za termomodernizację miejskich kamienic. Kolejne budynki przechodzą gruntowny remont z wymianą izolacji, okien, drzwi wejściowych czy dachów. – Chodzi o to, by wewnątrz utrzymać jak najwięcej ciepła, a zatem ograniczyć jego zużycie i wysokość rachunków – wyjaśnia Konrad Pokora. Miasto podłącza kamienice do sieci cieplnej i hurtowo usuwa z nich piece opalane węglem. – W zeszłym roku było to ponad 40 kopciuchów. Plan na 2021 r. zakłada remont kilkunastu budynków i zezłomowanie ponad stu pieców. Przystępujemy już do pierwszych prac – mówi Konrad Pokora. 

Inwestycje prowadzą też Miejskie Sieci Cieplne. Kluczowy projekt na ten rok to budowa ciepłociągu w Karsznicach. – Wielu nie wierzyło, że to się kiedykolwiek zdarzy. A jednak! Potrzebny był dobry pomysł i determinacja w działaniu – przyznaje prezydent Pokora. Ciepło systemowe do karsznickich wspólnot popłynie z przebudowanej ciepłowni przy Szkole Podstawowej nr 13.

Wymianę pieców oraz rozbudowę ciepło- i gazociągów uzupełnia rozwój terenów zielonych. Nowe nasadzenia urząd prowadzi na Kępinie, w parkach i na zieleńcach w całym mieście. 

Inne artykuły

Siła kobiet

Zapach różowego tortu wypełnił kameralną salę zduńskowolskiego Ratusza. Drugie urodziny Stowarzyszenia „Teraz Ja”

Powrót Roślinolady

Spotkanie miłośników natury. Inkubator Inicjatyw Społecznych przy ulicy Łaskiej 38 zaprasza na kolejną część zduńskowolskiej Roślinolady!

Świąteczne paczki dla potrzebujących

Świąteczne paczki trafiły do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zduńskiej Woli z pomocą Caritas parafii św. Pawła. Obdarowano ponad 70 osób.

Przejdź do treści