Logo Miasta Zduńska Wola

Widowisko historyczne w 160. rocznicę powstania styczniowego

Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli przygotowało widowisko historyczne w 160. rocznicę powstania styczniowego 1863 roku. Wydarzenie odbyło się na terenie Parafii Ewangelicko Augsburskiej w Zduńskiej Woli.

Historyczne widowisko przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli na terenie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zduńskiej Woli. Inscenizację wydarzeń historycznych sprzed 160 lat zorganizowano, by przybliżyć udział zduńskowolan w powstaniu styczniowym 1863 roku.

Widowisko historyczne, jakie odbyło się 3 czerwca, było zadedykowane pamięci ks. Edwarda Boernera, zaangażowanego w zryw powstańczy duchownego ewangelickiego. Pastor ze Zduńskiej Woli  za swoją działalność był prześladowany przez władze zaborcze.

W ogrodzie parafialnym po południu w sobotę była czynna diorama historyczna, prezentująca obozowisko powstańcze. Odwiedzający mogli także zwiedzić kościół ewangelicki w Zduńskiej Woli. Kulminacyjnym momentem była jednak  inscenizacja potyczki oddziału powstańczego z wojskami rosyjskimi.

W widowisku przybliżającym czas powstania styczniowego wzięli udział odtwórcy z grup rekonstrukcyjnych, m.in. Stowarzyszenia Historycznego Gloria Victis, Partia Powstańcza Józefa Oxińskiego, Stowarzyszenia Złoty Krzyż oraz rekonstruktorzy z Łodzi, Zgierza i Ozorkowa.

Organizatorem widowiska było Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli, a współorganizatorem Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zduńskiej Woli. Partnerem wydarzenia było Województwo Łódzkie, a wsparcia i pomocy udzielił Powiat Zduńskowolski, Miasto Zduńska Wola, Miejski Dom Kultury Ratusz Zduńska Wola, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Zduńskiej Woli oraz Miejskie Sieci Cieplne w Zduńskiej Woli.
Fot. Adam Woźnicki, Martyna Witczak

 

Inne artykuły

Spotkanie poetyckie w Kawiarni Literackiej

Spotkanie poetyckie zatytułowane „Zagadki egzystencjalne w poezji Wisławy Szymborskiej” przygotowano na czwartek, 5 października w Kawiarni Literackiej w Ratuszu w Zduńskiej Woli. Wstęp wolny.

Bezpłatne szczepienia na grypę

Miejska przychodnia przy ulicy Szadkowskiej rozpoczyna ochronne szczepienia przeciwko grypie dla zduńskowolan. Liczba dawek jest ograniczona do 250 sztuk. Dlaczego warto się zaszczepić?

Głosowanie w referendum 15 października

Udział w referendum ogólnokrajowym, jakie zarządzono na 15 października 2023 roku, mają prawo osoby spełniające takie same warunki jakie uprawniają je do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Głosują w tym samym dniu w tych samych lokalach wyborczych.

Karsznice w ruchu

Zakończyła się budowa nowej hali sportowej przy Zespole Szkół im. K. Kałużewskiego i J.Sylii w Zduńskiej Woli. Starostwo na inwestycje pozyskało środki z budżetu centralnego.

Przejdź do treści