Walka z chaosem – ruszyła ankieta dla mieszkańców

Wielkoformatowe reklamy przesłaniające zabytkowe budynki, pstrokate szyldy i sklepowe witryny oklejone od sasa do lasa mają zniknąć z centrum Zduńskiej Woli. Urząd wspólnie z mieszkańcami chce stworzyć kodeks krajobrazowy. W związku z tym uruchomiona została specjalna ankieta.

– W tym chaosie ginie piękno Zduńskiej Woli – przyznaje Paweł Szewczyk, wiceprezydent Zduńskiej Woli. Urząd porządkuje podwórka wokół miejskich budynków, remontuje kolejne kamienice, likwiduje straszące nieużytki i wymienia w centrum stare wiaty przystankowe.

– W wielu miejscach robienie porządku rozpoczynamy od uporządkowania spraw prawnych. Są działki, którymi od lat nikt się nie zajmował. Rozsiani po świecie spadkobiercy albo nie mogli dojść do porozumienia, albo w ogóle nie wykazywali zainteresowania tymi nieruchomościami. Urząd przymykał na nie oczy, jakby nie istniały. A one istniały i straszyły! – mówi Szewczyk.

Urzędowi udało się m.in. przejąć kamienicę u zbiegu ulic Kościelnej i Łaskiej czy działkę przy Ratuszu, na której niegdyś stała stacja benzynowa. – Kamienicę wyremontujemy, a przestrzeń na placu Wolności oddamy mieszkańcom. Przejdzie metamorfozę podobną do tej, która niebawem rozpocznie się na Pasażu Powstańców Śląskich. Posadzimy tam zieleń, ułożymy ścieżki,  zamontujemy małą fontannę. Będą stolik i niewielki amfiteatr – tłumaczy Paweł Szewczyk.

Kolejnym etapem porządkowania Zduńskiej Woli ma być kodeks krajobrazowy. – W dokumencie chcemy określić, jak powinny wyglądać szyldy sklepów i obiektów usługowych  w mieście, ze szczególnym naciskiem na śródmieście, jakie formy reklam przestrzennych są dopuszczalne, a jakie muszą zniknąć. Jak powinny wyglądać i z jakich materiałów powinny być wykonane elementy małej architektury miejskiej: ławki, stoliki, kosze na śmieci czy słupki oddzielające chodnik od jezdni – mówi wiceprezydent Szewczyk.

Kodeks zostanie wypracowany wspólnie z mieszkańcami.

1 września br. na stronie https://zdunskawola.pl/ankiety/ankieta-krajobrazowa/ pojawiła się ankieta, w której zduńskowolanie zdecydują o kierunkach estetycznych zmian.

Dostępna jest też w formie papierowej w kancelarii urzędu.

Następnie do pracy przystąpią eksperci. Pracując nad projektem kodeksu uwzględnią opinie mieszkańców. Ich pracę znów ocenią zduńskowolanie. – Zduńska Wola to nasza wspólne dobro i wspólnie musimy ją urządzić. Wierzę, że razem uprzątniemy chaos i wydobędziemy jej piękno – mówi Paweł Szewczyk.

Inne artykuły

Wyraź swoją opinię o pracy urzędu miasta

Czy jesteś zadowolona/zadowolony z obsługi w naszym urzędzie miasta? – na takie pytanie mogą już odpowiedzieć zduńskowolanie. Magistrat rozpoczął unikatowe na skalę Polski badanie jakości obsługi mieszkańców. Za fundusze Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości realizuje go ukraiński startup technologiczny.

Modernizujemy ulicę Jasną

Kolejna droga w Zduńskiej Woli z nową nawierzchnią. Rozpoczyna się remont ulicy Jasnej. Na projekt jej rozbudowy urząd pozyskał finansowanie z budżetu centralnego.

Zielony i przyjazny

Nowe nasadzenia, wygodne ławki i odnowione ścieżki – tak będzie wyglądało zielone serce kolejowego osiedla. Miasto ogłosiło przetarg na zmodernizowanie Placu Zwycięstwa w Karsznicach.

Miasto w rękach mieszkańców

Zduńskowolanie zgłosili trzydzieści cztery pomysły do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Najwyżej ocenione projekty urząd zrealizuje w przyszłym roku.

Razem dla Ukrainy

Tortona poruszona gościnnością zduńskowolan dołącza do pomocy uchodźcom z Ukrainy. Przedstawiciele włoskiego miasta przywieźli dary dla Ukraińców, którzy znaleźli u nas schronienie przed wojną.

Nowe boisko

Boisko przy Szkole Podstawowej nr 12 w Zduńskiej Woli zmieniło się nie do poznania. Zakończyła się budowa nowoczesnego obiektu sportowego z nawierzchnią do gry w piłkę nożną i siatkową.

Przejdź do treści