Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Walka z chaosem – ruszyła ankieta dla mieszkańców

Wielkoformatowe reklamy przesłaniające zabytkowe budynki, pstrokate szyldy i sklepowe witryny oklejone od sasa do lasa mają zniknąć z centrum Zduńskiej Woli. Urząd wspólnie z mieszkańcami chce stworzyć kodeks krajobrazowy. W związku z tym uruchomiona została specjalna ankieta.

– W tym chaosie ginie piękno Zduńskiej Woli – przyznaje Paweł Szewczyk, wiceprezydent Zduńskiej Woli. Urząd porządkuje podwórka wokół miejskich budynków, remontuje kolejne kamienice, likwiduje straszące nieużytki i wymienia w centrum stare wiaty przystankowe.

– W wielu miejscach robienie porządku rozpoczynamy od uporządkowania spraw prawnych. Są działki, którymi od lat nikt się nie zajmował. Rozsiani po świecie spadkobiercy albo nie mogli dojść do porozumienia, albo w ogóle nie wykazywali zainteresowania tymi nieruchomościami. Urząd przymykał na nie oczy, jakby nie istniały. A one istniały i straszyły! – mówi Szewczyk.

Urzędowi udało się m.in. przejąć kamienicę u zbiegu ulic Kościelnej i Łaskiej czy działkę przy Ratuszu, na której niegdyś stała stacja benzynowa. – Kamienicę wyremontujemy, a przestrzeń na placu Wolności oddamy mieszkańcom. Przejdzie metamorfozę podobną do tej, która niebawem rozpocznie się na Pasażu Powstańców Śląskich. Posadzimy tam zieleń, ułożymy ścieżki,  zamontujemy małą fontannę. Będą stolik i niewielki amfiteatr – tłumaczy Paweł Szewczyk.

Kolejnym etapem porządkowania Zduńskiej Woli ma być kodeks krajobrazowy. – W dokumencie chcemy określić, jak powinny wyglądać szyldy sklepów i obiektów usługowych  w mieście, ze szczególnym naciskiem na śródmieście, jakie formy reklam przestrzennych są dopuszczalne, a jakie muszą zniknąć. Jak powinny wyglądać i z jakich materiałów powinny być wykonane elementy małej architektury miejskiej: ławki, stoliki, kosze na śmieci czy słupki oddzielające chodnik od jezdni – mówi wiceprezydent Szewczyk.

Kodeks zostanie wypracowany wspólnie z mieszkańcami.

1 września br. na stronie https://zdunskawola.pl/ankiety/ankieta-krajobrazowa/ pojawiła się ankieta, w której zduńskowolanie zdecydują o kierunkach estetycznych zmian.

Dostępna jest też w formie papierowej w kancelarii urzędu.

Następnie do pracy przystąpią eksperci. Pracując nad projektem kodeksu uwzględnią opinie mieszkańców. Ich pracę znów ocenią zduńskowolanie. – Zduńska Wola to nasza wspólne dobro i wspólnie musimy ją urządzić. Wierzę, że razem uprzątniemy chaos i wydobędziemy jej piękno – mówi Paweł Szewczyk.

Inne artykuły

Drogi połączą Zduńską Wolę z gminą Zapolice

Zduńska Wola przygotowuje plan inwestycji, jakie mogą być prowadzone przy współpracy z samorządem Zapolic. To miejskie ulice, których przebudowa i przedłużenie w naturalny sposób połączy Zduńską Wolę z sąsiednią gminą Zapolice i ułatwi dojazd mieszkańcom miejscowości graniczących z miastem.

Kępina będzie oczyszczana

W tym roku rozpocznie się oczyszczanie zbiornika Kępina w Zduńskiej Woli ekologiczną metodą bioremediacji. Podpisana został umowa z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, który udzielił miastu dotacji.

„Maciej Kuźmiński Company” w Ratuszu

Zduńskowolanie mieli wyjątkową i niepowtarzalną okazję, by zobaczyć jak wygląda codzienna praca grupy tancerzy Macieja Kuźmińskiego. Choreograf pochodzący ze Zduńskiej Woli pokazał to na otwartej próbie w sali widowiskowej Ratusza.

Dyrektorki szkół i przedszkoli na kolejne lata

Przez następnych pięć lat będą dyrektorkami szkół i przedszkoli w Zduńskiej Woli. W Urzędzie Miasta Zduńska Wola odbyło się wręczenie aktów powierzenia obowiązków na kadencję 2024 – 2029.

Programowanie – drugi język. Spotkanie w Zduńskiej Woli

W Zduńskiej Woli, gdzie wszystko się zaczęło, odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszy rok pilotażowego projektu nauki programowania w szkołach podstawowych. Nauczyciele, dyrektorzy szkół i przedstawiciele samorządów, którzy są zainteresowani wprowadzeniem tej nowinki, zapoznawali się z efektami pracy nauczycieli i uczniów zduńskowolskich podstawówek.

Przejdź do treści