Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

W Zduńskiej Woli też było getto…

Dokładnie 76 lat temu, 19 kwietnia w Warszawie wybuchło powstanie w getcie. Była to pierwsza tak duża akcja podjęta przez antyhitlerowski ruch oporu na terenie okupowanej Polski  i zarazem pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez Niemców Europie.

Los Żydów został przesądzony w styczniu 1942 roku podczas osławionej konferencji w podberlińskiej miejscowości Wannsee.  Wtedy to, z biurokratyczną precyzją wysocy urzędnicy z niemieckich ministerstw ustalili taktykę i sposób eksterminacji.

W okupowanej Polsce akcja ta otrzymała kryptonim „Reinhardt”. W jej wyniku, w ciągu kilku miesięcy 1942 roku tylko z warszawskiego getta deportowano do specjalnie wybudowanych obozów ponad 300 tysięcy ludzi. Za murem pozostało tylko 60 tysięcy, którym Niemcy czasowo odroczyli wyrok śmierci. Mieli być zamordowani w początkach 1943 roku podczas akcji eufemistycznie nazwanej „dożynkami”. Pogłoski o tym szybko się rozeszły i uwięzieni za murami Żydzi nie mieli już najmniejszej wątpliwości, jaki czeka ich los. Postanowili się bronić a raczej nie dać się bezwolnie zaprowadzić na śmierć.

Powstańcy dysponowali bardzo małą liczbą sztuk długiej broni i broni maszynowej. Powstańcy mieli kilkaset granatów i sporo koktajli Mołotowa. Cześć broni Żydzi otrzymali od AK, większość kupili na czarnym rynku. Udało im się przygotować także system ufortyfikowanych bunkrów, także dzięki wiedzy, którą przekazali im Polacy. Powstanie nie miało militarnych celów strategicznych. Powstańcy wiedzieli, że nie mają szans wygrać z Niemcami, ani utrzymać się dłużej na swoich pozycjach. Ich celem było pokazanie światu, że Żydzi wciąż walczą, a Niemców można zranić. Chodziło o honorową śmierć i godność żydowskiego narodu.

Przypominając tę tragiczną datę nie sposób zapomnieć o losie zduńskowolskich Żydów, którzy podobnie jak warszawiacy oddzieleni zostali od swoich sąsiadów i zamknięci za drutami w wyznaczonej do tego celu części miasta.  Mieszkańcy a raczej więźniowie drugiego, co do wielkości getta w tzw. Kraju Warty wymordowani zostali w ciągu trzech dni sierpnia 1942 roku w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem (niem. Kulmhof). Po zakończeniu wojny do miasta powróciło około dwustu ocalonych spośród prawie dziewięciu tysięcy zduńskowolan wyznania mojżeszowego mieszkających tu przed 1939 rokiem.
Los narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej jest do dnia dzisiejszego przestrogą dla nas współczesnych. Jest gorzką lekcją, do czego może doprowadzić nienawiść i uprzedzenia kierowane w stosunku do „innych” i „obcych”.

Warto więc zapamiętać tę symboliczną datę 19 kwietnia 1943 r. ważną nie tylko dla Żydów, ale dla wszystkich ludzi, którym bliskie są ideały humanizmu.

Tekst: Tomasz Polkowski Dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

Inne artykuły

Żonkile na ulicach Zduńskiej Woli

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie żydowskim w Warszawie w 1943 roku, na ulicach Zduńskiej Woli pojawiły się żonkile. Te kwiaty są symbolem pamięci o bohaterskim zrywie ludności żydowskiej. W akcji „Łączy nas pamięć” wzięli udział samorządowcy i młodzież zduńskowolska.

WTOOPA – Ogólnopolskie Spotkania Teatralne w Zduńskiej Woli

Ogólnopolskie Spotkania Teatralne WTOOPA trwają w Zduńskiej Woli. Aktorzy teatrów amatorskich przyjechali na warsztaty, a także prezentację swoich spektakli. Można je oglądać w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury Ratusz przy pl. Wolności 26 w Zduńskiej Woli.

Zielony Budżet po konsultacjach

W 2025 roku w ramach Zielonego Budżetu zostanie zrealizowany jeden z projektów zgłoszonych przez mieszkańców, a oceniony jako najlepszy podczas przeprowadzonych konsultacji. Inwestycja będzie przeprowadzona na osiedlu Nowe Miasto.

Drogi połączą Zduńską Wolę z gminą Zapolice

Zduńska Wola przygotowuje plan inwestycji, jakie mogą być prowadzone przy współpracy z samorządem Zapolic. To miejskie ulice, których przebudowa i przedłużenie w naturalny sposób połączy Zduńską Wolę z sąsiednią gminą Zapolice i ułatwi dojazd mieszkańcom miejscowości graniczących z miastem.

Kępina będzie oczyszczana

W tym roku rozpocznie się oczyszczanie zbiornika Kępina w Zduńskiej Woli ekologiczną metodą bioremediacji. Podpisana został umowa z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, który udzielił miastu dotacji.

„Maciej Kuźmiński Company” w Ratuszu

Zduńskowolanie mieli wyjątkową i niepowtarzalną okazję, by zobaczyć jak wygląda codzienna praca grupy tancerzy Macieja Kuźmińskiego. Choreograf pochodzący ze Zduńskiej Woli pokazał to na otwartej próbie w sali widowiskowej Ratusza.

Przejdź do treści