Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

W doborowym towarzystwie

Zduńska Wola, Kraków, Katowice i niemieckie Essen – tylko przedstawiciele tych czterech miast otrzymali szansę przedstawienia swoich programów zrównoważonego rozwoju na ogólnopolskim Kongresie Polityki Miejskiej. Impreza inicjuje Światowe Forum Miejskie ONZ.

– W tym gronie Zduńska Wola to niewątpliwie beniaminek – mówi żartem Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Po raz pierwszy organizatorzy prestiżowego Kongresu Polityki Miejskiej zaprosili nas w roli prelegentów. Debiutowaliśmy w doborowym towarzystwie nieporównywalnie dużych metropolii. Eksperci dostrzegli jednak, że także średniej wielkości miasto może się dynamicznie rozwijać – dodaje.

Zduńska Wola zaprezentowała samorządowcom z całej Polski efekty programu rozwoju, który urząd miasta realizuje od ponad dwóch lat. – Duże zainteresowanie wzbudził nasz pomysł na rozruszanie rynku nieruchomości. W komentarzu do naszej prezentacji eksperci zwrócili uwagę na zrównoważone podejście, w którym mieszkania buduje u nas zarówno deweloper, jak Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Blok TBS-u będzie przeznaczony dla rodzin, których nie stać na zakup mieszkania od dewelopera – mówi wiceprezydent Paweł Szewczyk, który reprezentował miasto na kongresie. W Zduńskiej Woli rozpoczyna się budowa 120 mieszkań, a 180 kolejnych jest w planach. Dla porównania w latach 2015-2018 oddano do użytku tylko 20 lokali mieszkalnych.

Ekspertów zainteresował też program utwardzania dróg, zwłaszcza sposób, w jaki powstał. – Przedstawiłem wybrane przez mieszkańców kryteria, na podstawie których ułożyliśmy harmonogram. W miejsce dotychczasowych mglistych obietnic, że kiedyś drogę pokryje się asfaltem, zduńskowolanie otrzymali bardzo precyzyjny plan prac, który konsekwentnie realizujemy – zauważa Paweł Szewczyk.

Zdradza też, że po prezentacji, już w kuluarach samorządowcy gratulowali skali, z jaką Zduńska Wola realizuje miejski program Stop Smog. Przypomnijmy, że od 2019 r. miasto wypłaciło mieszkańcom w formie dotacji do wymiany pieców węglowych łącznie aż 2,5 mln zł. W tym czasie mniej inwestowały w ten cel m.in. Zielona Góra, Białystok czy Rzeszów. Hurtowo kopciuchy znikają też w trakcie realizowanych przez miasto termomodernizacji kamienic. Dzięki programowi Stop Smog w latach 2019-2021 uda się zlikwidować ponad 600 pieców węglowych.

– Wiceprezydent Krakowa, z którym występowałem w panelu, był pod wielkim wrażeniem naszych działań. Umówiliśmy się, że wymienimy się doświadczeniami. Jak widać Kraków, który od wielu lat walczy ze smogiem, też może nauczyć się czegoś od naszego miasta – dodaje.

Zmiany, jakie zachodzą w Zduńskiej Woli są coraz częściej doceniane przez niezależnych ekspertów. W grudniu 2020 r. nasze miasto było jednym z sześciu polskich samorządów, które otrzymały szansę prezentacji na międzynarodowej konferencji, organizowanej w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

– Każde takie wystąpienie to bezcenna promocja Zduńskiej Woli. Prezentujemy nasze doświadczenia i uczymy się od innych – mówi wiceprezydent Paweł Szewczyk. – Setkom ekspertów pokazujemy, że mamy ambicje bycia ważnym ośrodkiem społeczno-gospodarczym. To bardzo ważne, bo wielu spośród nich opracowuje czy opiniuje ważne dla naszego miasta strategie i projekty. Chcemy, by nasz głos był słyszany i uwzględniany – mówi wiceprezydent Paweł Szewczyk.

Celem władz Zduńskiej Woli pozostaje Światowe Forum Miejskie ONZ. – Za rok do Katowic przyjadą delegacji ze wszystkich kontynentów. Mamy ambicje, by aktywnie w nim uczestniczyć – przypomina prezydent Konrad Pokora.

Inne artykuły

Świąteczne paczki dla potrzebujących

Świąteczne paczki trafiły do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zduńskiej Woli z pomocą Caritas parafii św. Pawła. Obdarowano ponad 70 osób.

Zmieniamy Kępinę

Miasto wybuduje wielofunkcyjny pomost na Kępinie. Urząd na inwestycje pozyskał 1,9 mln zł dofinansowanie z budżetu centralnego

Przejdź do treści