Uczniowie wracają do szkół

Podejdźmy do rozpoczęcia nowego roku szkolnego ze spokojem i dużą rozwagą – apelują zarządzające szkołami podstawowymi i przedszkolami władze Zduńskiej Woli.

– Wracamy do nauki tradycyjnej, w szkolnych budynkach, przestrzegając jednak rygorystycznie wszystkich zaleceń Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego – mówi Katarzyna Chwiałkowska, dyrektor Biura Edukacji, Sportu i Spraw Społecznych. W w tym tygodniu odbyła się odprawa dyrektorów placówek oświatowych. – Przekazaliśmy im najważniejsze wytyczne i zalecenia, których przestrzeganie pomoże chronić uczniów i pracowników przed zakażeniem. Pozostajemy w stałym kontakcie z Sanepidem – dodaje dyrektor Chwiałkowska.

Na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej każda szkoła przygotowała własne procedury, uzależnione od liczby uczniów czy wielkości pomieszczeń, którymi dysponuje. Wszystkie placówki wyposażono w płyny do dezynfekcji rąk.

Jak w nowych warunkach odnajdą się najmłodsi? – O nich zadbaliśmy szczególnie. Dla nich procedury mogą być niezrozumiałe, dlatego otoczymy ich wyjątkową troską. Dokładnie wyjaśnimy im zasady postępowania, by szybko się oswoiły – mówi Katarzyna Chwiałkowska. W klasach I-III nauczyciele będą dowolnie ustalać czas pracy i wypoczynku uczniów, dzięki czemu na przerwach najmłodsze dzieci nie będą spotykały się ze starszymi. Rodzice będą mogli wchodzić do budynków jedynie w szczególnych sytuacjach. Wyjątkiem jest 1 września – na rozpoczęciu nowego roku szkolnego pierwszakom będzie mógł towarzyszyć jeden dorosły opiekun.

– Liczę, że rodzice zrozumieją, iż wprowadzony rygor służy bezpieczeństwu ich pociech, i będą z nami współpracowali – mówi Katarzyna Chwiałkowska. – Nie przysyłajcie do placówek dzieci z infekcjami górnych dróg oddechowych. Wyposażcie je w czyste maseczki wielorazowe, przypominajcie o częstym myciu i dezynfekcji rąk, rozmawiajcie o konieczności zachowania dystansu – apeluje.

Dokładne zasady obowiązujące w każdej ze szkół rodzice znajdą na ich stronach internetowych i w elektronicznych dziennikach.

W dziewięciu zduńskowolskich podstawówkach 1 września br. naukę rozpocznie 3298 uczniów, podzielonych na 156 klas. Pierwszy raz próg szkoły przekroczy 385 dzieci.

Najważniejsze wytyczne i zalecenia związane z organizacją roku szkolnego 2020/2021 – SPRAWDŹ

Inne komunikaty

Przejdź do treści