„Tu Byłyśmy” szlak śladem kobiet ze Zduńskiej Woli

"Tu Byłyśmy" szlak śladem kobiet ze Zduńskiej Woli od 1939 roku, to inicjatywa, jaka powstaje w Zduńskiej Woli. Na początek zaplanowano wykład i spotkanie organizacyjne 7 i 8 sierpnia.

Szlak kobiet to inicjatywa, jaka ma polegać na odnajdywaniu kobiet, które odegrały ważną rolę w historiach lokalnych, regionalnych, narodowych. W Zduńskiej Woli pomysł stworzenia szlaku będzie prezentowany 7 i 8 sierpnia w ramach wydarzenia pod nazwą „Tu Byłyśmy” szlak śladem kobiet ze Zduńskiej Woli od 1939 roku.” Spotkania zaplanowano w Inkubatorze Inicjatyw Społecznych przy ul. Łaskiej 38 w Zduńskiej Woli.

Zaplanowano dwa spotkania poświęcone tej idei. W środę, 7 sierpnia  o godz. 18 odbędzie się wykład zatytułowany „Jak tworzony był zduńskowolski Szlak Kobiet do 1939 r.”

Spotkanie poprowadzi Gabriela Górska – kustosz w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, edukatorka muzealna, animatorka kultury. Autorka wystawy „Pomimo wszystko. Kobiety Zduńskiej Woli” oraz wirtualnego szlaku kobiet „Tu byłyśmy. Szlak śladem kobiet ze Zduńskiej Woli 1825-1939”. Jest też autorką artykułu „Kobiety a niepodległość”, opisującego dwa stowarzyszenia działające na rzecz równouprawnienia kobiet w Zduńskiej Woli i okolicach na początku XX w.

Na czwartek, 8 sierpnia o godz. 18 planowane jest spotkanie organizacyjne dotyczące tworzenia szlaku kobiet od 1939 roku do czasów współczesnych. Spotkanie poprowadzą: Gabriela Górska oraz Beata Zwierzyńska – koordynatorka Inkubatora Inicjatyw Społecznych, doktorka nauk społecznych.

W spotkaniu organizacyjnym mogą wziąć udział wszystkie osoby chętne do posłuchania lub zaangażowania się w tworzenie trzeciej części szlaku kobiet w Zduńskiej Woli.

Inne artykuły

Mural z konkursu „Życie to sztuka – maluj je bez używek!”

W Zduńskiej Woli powstał nowy mural, którego hasłem jest „Życie to sztuka – żyj bez używek”. Malowidło ścienne powstało na podstawie rysunku Patryka Rogozińskiego, którego praca została nagrodzona w konkursie „Życie to sztuka – maluj je bez używek!”.

Jubileusz Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli

50-lecie Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli zostało podsumowane jubileuszową galą, jaką zorganizowano 15 listopada 2025 roku w Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli. Podczas uroczystości uhonorowano osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla TPZW.

Przebudowa chodników na osiedlu Południe

Na osiedlu Południe w Zduńskiej Woli trwa przebudowa chodników i miejsc postojowych. Mieszkańcy zyskają odnowione trakty przy ul. Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Karola Szymanowskiego.

Tablica zasłużonych na 60-lecie trakcji elektrycznej

W skansenie lokomotyw w Karsznicach została uroczyście odsłonięta tablica, która upamiętnia 60-lecie elektryfikacji linii kolejowej ze Śląska do Karsznic. Znalazły się na niej nazwiska zasłużonych pracowników Zakładu Taboru w Zduńskiej Woli Karsznicach.

Przejdź do treści