Przejdź do treści

Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli działa od 50 lat

14 maja 1975 roku powstało Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli. Decyzje o utworzeniu organizacji wydał naczelnik miasta Zduńska Wola. Był nim wówczas Stefan Warulik.

Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli powstało pięćdziesiąt lat temu 14 maja 1975 r. Pierwszy zarząd tworzyli: prezes – dr nauk medycznych Stefan Chmiel, wiceprezes – profesor nauk weterynaryjnych Tadeusz Kobusiewicz, wiceprezes – Jerzy Kozłowski, sekretarz – Jerzy Skowroński, skarbnik – Jerzy Kabalski.

Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli przez lata swojej działalności skupiało w sowich szeregach osoby zaangażowane w rozwój miasta. Na rzecz miasta w strukturach organizacji pracowali między innymi prezydenci miasta w różnych okresach historii: Jacek Hillebrand oraz Piotr Niedźwiecki. Do TPZW należy także obecny prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora.

Obecnie organizacja ma ponad stu członków, a zarząd tworzą: prezes Jarosław Stulczewski, sekretarz Wiktor Sochacki, skarbnik Elżbieta Nejman, a w skład zarządu wchodzą także Martyna Witczak i Adam Woźnicki.

Pierwsze działania TPZW po jego zawiązaniu, to między innymi zorganizowanie w 150. rocznicę nadania praw miejskich miastu w  1975 r. przy współpracy Urzędu Miejskiego. Przygotowano wówczas sesję naukową „Przeszłość i przyszłość Zduńskiej Woli”, połączoną z wystawą dokumentów historycznych nazwaną „Zduńskowolana”.

Od 1975 roku zaczęła się także historia corocznych Dni Zduńskiej Woli, które po raz pierwszy zorganizowano właśnie w 1975 roku, na obchody 150-lecia miasta. Z kolei 1976 r. to z inicjatywy TPZW ustanowiono dla miasta historyczny, podwójny herb.

We wrześniu 1980 r. z inicjatywy TPZW odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Januszowi Teodorowi Dybowskiemu na budynku przy ul. Złotnickiego 13, a w 1987 r.  tablicę upamiętniającą Jerzego Szaniawskiego na budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Łaskiej 12.

W 2012 roku wspólnie z Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola towarzystwo zaczęło organizować kwesty na rzecz renowacji starych nagrobków na cmentarzu parafialnym.

10 października 2016 r. TPZW zostało odznaczone medalem „Zasłużony dla Miasta Zduńska Wola”.

W jubileuszowym roku 2025 TPZW zorganizowało między innymi wystawę w Sejmie RP „50 lat Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli i 200 lat miasta Zduńska Wola”. Została otwarta 19 marca 2025 roku.

Inne artykuły

Koncertowe Dni Zduńskiej Woli

Nowe miejsce koncertów na Dni Zduńskiej Woli sprawdziło się doskonale. Na stadionie miejskim przy ul. Łaskiej w sobotę i niedzielę mieszkańcy bawili się przy znakomitej muzyce, a także w wesołym miasteczku i podczas animacji dla najmłodszych.

Taka jest alternatywna Zduńska Wola

Alternatywna strona Zduńskiej Woli objawiła się podczas koncertów, które rozpoczęły muzyczne święto w mieście. W czwartek i piątek 19 i 20 czerwca 2025 roku w Miejskim Domu Kultury Ratusz odbywały się wydarzenia pod wspólną nazwą Alternatywna Zduńska Wola.

Ulica Fabryczna będzie zamknięta dla samochodów

Od piątku ulica Fabryczna zostanie zamknięta dla ruchu. Samochodami będą mogli przejechać wyłącznie mieszkańcy oraz służby komunalne. Pierwszy zielony woonerf, zgodnie z pierwotnym zamysłem, zostanie oddany do użytku pieszym i rowerzystom.

Rondo z imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego

Imię Marszałka Józefa Piłsudskiego dostało rondo na skrzyżowaniu ulic Getta Żydowskiego oraz Łódzkiej w Zduńskiej Woli. Decyzja, którą podjęli radni miejscy na sesji w maju właśnie zaczęła obowiązywać.

Można wymienić piec z dotacją. Trwa nabór wniosków

Jak wymienić stary piec na ekologiczne źródło ogrzewania? Można skorzystać z dotacji z miejskiego programu Stop Smog. W edycji na 2025 rok mieszkańcy mogą składać wnioski o dofinansowanie do wysokości 7 tys. złotych.

Przejdź do treści