Test syren alarmowych

do Urzędu Miasta wpłynęło zarządzenie wojewody o uruchomieniu jutro syren alarmowych. Administracja rządowa oczekuje, że w niedzielę 10 kwietnia br. o godz. 8:41 przeprowadzimy trening systemów akustycznego ostrzegania mieszkańców, które zwyczajowo używane są w chwilach szczególnego zagrożenia zdrowia i życia.

Wybrana data i godzina wskazuje na chęć wykorzystania testu syren do uczczenia pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Pomimo upływu dwunastu lat nadal żywy pozostaje w nas ból i rozpacz po stracie tak wielu wybitnych Polaków, w tym Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego Małżonki. Jak co roku zduńskowolanie uczczą Ich pamięć. Dokładnie o 8:41 oddamy hołd wszystkim pasażerom lotu do Smoleńska. 

Choć waga wydarzenia godna jest użycia dźwięku syren, jak czynimy to choćby w każdą rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, to jednak sytuacja nakazuje nam szczególną rozwagę. W naszym mieście osiedliło się wielu uchodźców z Ukrainy, dla których alarm to sygnał ostrzegawczy przed rosyjskimi nalotami bombowymi czy ostrzałem artylerii. To sygnał do porzucenia  domów i szukania schronienia. Sygnał do ucieczki. Syreny, które rząd chce włączyć jutro nad ranem, przywołają koszmar wojny i rozdrapią niezabliźnione jeszcze psychiczne rany ofiar bestialskiej napaści Rosji na Ukrainę. Mogą być też niezrozumiałym, dezorientującym sygnałem dla wielu Polaków, którzy obserwując wydarzenia za wschodnią granicą, obawiają się o nasze bezpieczeństwo narodowe. 

Apelujemy więc do rządu o zmianę terminu ćwiczeń. Potrzebujemy więcej czasu, by poinformować o nich mieszkańców, w tym zwłaszcza przygotować do nich naszych gości z Ukrainy. Jednocześnie dostrzegając potrzebę godnego uczczenia pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej, uważamy, że ze względu na obecną sytuację, niezwykle symboliczna  i wymowna będzie w tym roku minuta ciszy. Dlatego wszystkich zachęcamy do zadumy jutro punktualnie o 8:41. W domach lub przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości rocznicowe.

Inne artykuły

Modernizujemy ulicę Jasną

Kolejna droga w Zduńskiej Woli z nową nawierzchnią. Rozpoczyna się remont ulicy Jasnej. Na projekt jej rozbudowy urząd pozyskał finansowanie z budżetu centralnego.

Zielony i przyjazny

Nowe nasadzenia, wygodne ławki i odnowione ścieżki – tak będzie wyglądało zielone serce kolejowego osiedla. Miasto ogłosiło przetarg na zmodernizowanie Placu Zwycięstwa w Karsznicach.

Miasto w rękach mieszkańców

Zduńskowolanie zgłosili trzydzieści cztery pomysły do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Najwyżej ocenione projekty urząd zrealizuje w przyszłym roku.

Razem dla Ukrainy

Tortona poruszona gościnnością zduńskowolan dołącza do pomocy uchodźcom z Ukrainy. Przedstawiciele włoskiego miasta przywieźli dary dla Ukraińców, którzy znaleźli u nas schronienie przed wojną.

Nowe boisko

Boisko przy Szkole Podstawowej nr 12 w Zduńskiej Woli zmieniło się nie do poznania. Zakończyła się budowa nowoczesnego obiektu sportowego z nawierzchnią do gry w piłkę nożną i siatkową.

Działki dla młodych

Kolejne działki dla młodych – urząd chce sprzedać w tym roku aż piętnaście parceli pod budowę domów jednorodzinnych. Po ubiegłorocznym sukcesie pilotażu, sprzedaż działek staje się jednym z filarów miejskiego programu rozwoju nieruchomości w Zduńskiej Woli.

Przejdź do treści