Szczyt samorządowców w Zduńskiej Woli!

Prezydenci i burmistrzowie z siedemnastu polskich miast spotkają się w Zduńskiej Woli. Po raz pierwszy w historii miasto gościć będzie posiedzenie zarządu Związku Miast Polskich.

Między innymi prezydenci Sopotu, Ciechanowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Mielca i Sieradza oraz burmistrzowie Śremu, Wołomina, Płońska i Lublińca potwierdzili swój przyjazd do Zduńskiej Woli. W piątek w Ratuszu odbędzie się posiedzenie zarządu Związku Miast Polskich, organizacji zrzeszającej ponad 340 samorządów miejskich z całej Polski.

– To wydarzenie bez precedensu. Nigdy wcześniej w naszej historii nie gościliśmy aż tylu włodarzy polskich miast. To kolejna szansa, by opowiedzieć innym samorządowcom o zmianach, jakie realizujemy w Zduńskiej Woli. I jednocześnie pierwsza, by pokazać nasze piękne miasto – zauważa prezydent Konrad Pokora.

Piątkowe posiedzenie będzie też pierwszym po okresie pandemii, w którym najważniejsi polscy samorządowcy spotkają się osobiście. Ci, którzy nie mogą dotrzeć do Zduńskiej Woli, połączą się z włodarzami zebranymi w zduńskowolskim Ratuszu przez internet.

Czego dotyczyć będą rozmowy? – Ważnych tematów nie brakuje. Samorządowców szczególnie rozpala dziś dyskusja o podziale środków, które Polska ma otrzymać z Unii Europejskiej na Krajowy Plan Odbudowy. Te pieniądze mają pomóc nam wyjść z kryzysu po pandemii, ale też przygotować nas na kolejne, niespodziewane sytuacje – wyjaśnia prezydent Pokora.

Włodarze polskich miast oczekują, że rząd stworzy jasne, czytelne kryteria wsparcia dla polskich samorządów, które wskutek pandemii utraciły sporo dochodów. – Niestety, głośno wyrażamy nasze obawy, o to, czy tak się stanie. Mamy bowiem złe doświadczenia z podziałem pieniędzy z krajowych tarcz antykryzysowych – mówi Konrad Pokora.

Ta pomoc rządowa popłynęła głównie do samorządów zarządzanych przez polityków Zjednoczonej Prawicy. Zduńska Wola, ale również Łask, Warszawa, Wrocław, Poznań czy Gdańsk nie otrzymały ani złotówki. – Nie wiemy, dlaczego, bo rząd mimo wielu wezwań nie wskazał kryteriów oceny składanych projektów. Nie stworzył też systemu odwoławczego – mówi prezydent Pokora i przypomina, że rząd nie przyznał pieniędzy m.in. na przebudowę ulicy Jodłowej. Ten projekt miasto zgłosiło wspólnie z powiatem zduńskowolskim.

W samorządy uderzają też rozwiązania przedstawione przez premiera Mateusza Morawieckiego w tzw. Nowym Ładzie. – Obniżenie podatków zmniejszy wpływy do budżetów miast i gmin, a to zmusi samorządowców do ograniczenia inwestycji i odbije się negatywnie na jakości życia. Apelujemy więc do rządzących, by większa niż obecnie część podatku PIT trafiała do miast – mówi Konrad Pokora.

Na piątkowym posiedzeniu zarządu Związku Miast Polskich odbędzie się też dyskusja nad ważnymi dla samorządów zmianami prawa. Do grona członków organizacji zostaną tego dnia przyjęte kolejne miasta: Żarów, Otmuchów, Tuszyn, Pyrzyce, Muszyna, Koszyce i Kańczuga.

Zduńska Wola od 2019 r. zabiegała o organizację posiedzenia. Początkowo miała być gospodarzem spotkania jesienią 2020 r., kiedy przypadała 195. rocznica nadania praw miejskich. Plany pokrzyżował jednak koronawirus; spotkanie odwołano.

– Cieszymy się, że Związek Miast Polskich nie wycofał się z deklaracji i będziemy mogli gościć w Zduńskiej Woli włodarzy siedemnastu polskich miast. Spotkania skupia uwagę mediów, więc to kolejna okazja do promocji naszego miasta – zaznacza prezydent Konrad Pokora.

Zduńska Wola zaprezentowała się też w tym tygodniu na ogólnopolskim Kongresie Polityki Miejskiej. Szansę przedstawienia swoich programów zrównoważonego rozwoju na tym prestiżowym forum otrzymały tylko cztery miasta: poza Zduńską Wolą, Kraków, Katowice i niemieckie Essen.

Związek Miast Polskich powstał w 1917 r. i funkcjonował aż do wybuchu II wojny światowej. Jego działalność reaktywowano po wyborach samorządowych w 1990 r. Zduńska Wola przystąpiła do Związku w 1991 r. Po dwóch latach przerwy (2017-2018), powróciła do członkostwa w 2019 r.

Inne artykuły

Przejdź do treści