Święto Karsznic

Kolejarskie osiedle obchodzi swoje święto. 25 listopada to Dzień Kolejarza i patronki polskich kolejarzy - św. Katarzyny. To także początek obchodów powstania zduńskowolskiej dzielnicy.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w karsznickim kościele. Następnie mieszkańcy oddali hołd bohaterskim pracownikom kolei – Juliuszowi Sylli i Kazimierzowi Kałużewskiemu. Bez karabinu potrafili oni zatrzymać hitlerowską machinę zła. Dobrze wiedzieli, że każde opóźnienie pociągu osłabia przeciwnika. Dobrze wiedzieli również czym to grozi.

– 90 lat temu nikt nie spodziewał się, że karszniccy kolejarze rzucą wyzwanie Hitlerowi. Ile zatarli tłoków? Ile parowozów wykoleili? Ile wagonów skierowali w złą stronę? Ile przeadresowali listów? Ile mieli w sobie odwagi i ile miłości do ojczyzny? Ile cierpień kosztowało ich to bezgraniczne umiłowanie Rzeczpospolitej? – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

– 90 lat temu nikt nie mógł wiedzieć, że 90 lat później, będziemy stać tu my. I będziemy liczyć minione 90 lat tysiącami opowieści o ludzkich losach. Losach zwykłych i niezwykłych. Opowieściami, których jako kolejne pokolenie dumnych karszniczan jesteście powiernikami. Za Waszą pamięć, za Waszą aktywność i za Waszą wielką miłość do historii i tradycji Karsznic – dziękuję w imieniu wszystkich zduńskowolan – dodaje.

 

 

 

 

Inne artykuły

Laur Zduńskowolski miasto & powiat 2023

Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią i wybuchem wojny u naszych wschodnich sąsiadów powrócił Laur Przedsiębiorczości. Uroczysta gala odbyła się w zduńskowolskim Ratuszu.

Zielona oaza z perspektywą

Skwer Pawła Królikowskiego został nominowany do nagrody Polskiej Agencji Prasowej. Internetowe głosowanie trwa do 10 lutego br.

Światła! Akcja!

Rowerowe szaleństwo także po zmroku. Miasto wybuduje oświetlenie nowego toru do jazdy na rowerze przy ulicy Tadeusza Kobusiewicza.

Eliminujemy trujący smog

Walka o czyste powietrze w Zduńskiej Woli. Nabór do tegorocznej edycji zduńskowolskiego programu Stop Smog startuje 1 lutego br.

E-interwencje!

Zauważyłeś bezpańskie, błąkające się zwierzę bądź uszkodzony znak drogowy? Zgłoś to na specjalnie przygotowanej stronie internetowej. Zrobisz to z komputera lub telefonu.

Przejdź do treści