Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Święto Karsznic

Kolejarskie osiedle obchodzi swoje święto. 25 listopada to Dzień Kolejarza i patronki polskich kolejarzy - św. Katarzyny. To także początek obchodów powstania zduńskowolskiej dzielnicy.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w karsznickim kościele. Następnie mieszkańcy oddali hołd bohaterskim pracownikom kolei – Juliuszowi Sylli i Kazimierzowi Kałużewskiemu. Bez karabinu potrafili oni zatrzymać hitlerowską machinę zła. Dobrze wiedzieli, że każde opóźnienie pociągu osłabia przeciwnika. Dobrze wiedzieli również czym to grozi.

– 90 lat temu nikt nie spodziewał się, że karszniccy kolejarze rzucą wyzwanie Hitlerowi. Ile zatarli tłoków? Ile parowozów wykoleili? Ile wagonów skierowali w złą stronę? Ile przeadresowali listów? Ile mieli w sobie odwagi i ile miłości do ojczyzny? Ile cierpień kosztowało ich to bezgraniczne umiłowanie Rzeczpospolitej? – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

– 90 lat temu nikt nie mógł wiedzieć, że 90 lat później, będziemy stać tu my. I będziemy liczyć minione 90 lat tysiącami opowieści o ludzkich losach. Losach zwykłych i niezwykłych. Opowieściami, których jako kolejne pokolenie dumnych karszniczan jesteście powiernikami. Za Waszą pamięć, za Waszą aktywność i za Waszą wielką miłość do historii i tradycji Karsznic – dziękuję w imieniu wszystkich zduńskowolan – dodaje.

 

 

 

 

Inne artykuły

„Lepsze jutro” dla zduńskowolan

„Lepsze jutro” to program jaki ma pomóc stanąć na nogi zduńskowolanom zagrożonym ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Ośrodek pomocy społecznej może wydać na to zadanie w ciągu roku ponad 1,3 mln zł z unijnej dotacji.

Rozpoczął się nabór do szkół ponadpodstawowych

Zaczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści mogą już rejestrować się na internetowym portalu, gdzie powinni złożyć swój wniosek o przyjęcie do pierwszej klasy nowej szkoły. Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025 potrwa do 21 maja.

„Zginąć, ale z honorem” prezentacja w bibliotece

Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Zduńskiej Woli przedstawiły swoja pracę przygotowaną na posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jego tematem przewodnim było „Zginąć, ale z honorem”, na przykładzie bohaterskich walk w getcie żydowskim.

Przejdź do treści