Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Straż Miejska z możliwością badania próbek pobieranych z palenisk

Zduńskowolska Straż Miejska w tym sezonie grzewczym przeprowadziła już 158 kontroli tego, czym w Zduńskiej Woli pali się w piecach, a sezon ten wciąż jeszcze trwa. Jak poinformował prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora, miasto podpisało umowę z Centralnym Laboratorium Pomiarowo-Badawczym na przeprowadzanie analiz próbek popiołu z palenisk. Takie próbki podczas kontroli pobierać będą strażnicy miejscy. Strażnicy zostali przeszkoleni pod kątem metodologii pobierania próbek - mówi prezydent - a miasto zostało zaopatrzone w specjalne pojemniki na próbki wraz z plombami do nich - dodaje.

Straż Miejska podejmuje coraz więcej interwencji związanych ze stosowaniem niedozwolonego opału, który w ogromnej mierze przyczynia się do powstawania smogu. Przeprowadza takie kontrole z własnej inicjatywy – strażnicy, na podstawie Prawa ochrony środowiska są upoważnieni do sprawowania w imieniu Prezydenta Miasta kontroli palenisk i kotłowni. Coraz częściej również powodem interwencji są zgłoszenia od mieszkańców. Blisko 70 procent interwencji jest podejmowanych właśnie po telefonach od zduńskowolan.

Pobieranie próbek popiołu z palenisk jest metodą weryfikacji zgłoszeń. Wyniki badań są również podstawą w sprawach kierowanych do sądu. Pobieranie próbek odbywa się zgodnie ze specjalną procedurą, zawsze w obecności właściciela nieruchomości. Następnie w specjalnym, zaplombowanym pojemniku wysyłane jest do laboratorium. Czas oczekiwania na wyniki to około 7 dni. To badanie składu chemicznego popiołu daje jednoznaczne wyniki. Jeżeli w palenisku występować będą substancje niedozwolone, odpady lub śmieci, to analiza ze stuprocentową dokładnością to wykaże. Za palenie substancjami niedozwolonymi grozi mandat karny do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu to po postępowaniu sądowym grzywna do 5 tys. zł.

Koszty badań ponosi miasto, jeśli jednak sprawa trafi do sądu, to będzie wnioskować o odzyskanie tych pieniędzy od osoby stosującej niedozwolony opał. Umowa z Centralnym Laboratorium Pomiarowo-Badawczym została podpisana na cały rok.

Fot. Nasze Radio i Dziennik Łódzki,

Inne artykuły

Żonkile na ulicach Zduńskiej Woli

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie żydowskim w Warszawie w 1943 roku, na ulicach Zduńskiej Woli pojawiły się żonkile. Te kwiaty są symbolem pamięci o bohaterskim zrywie ludności żydowskiej. W akcji „Łączy nas pamięć” wzięli udział samorządowcy i młodzież zduńskowolska.

WTOOPA – Ogólnopolskie Spotkania Teatralne w Zduńskiej Woli

Ogólnopolskie Spotkania Teatralne WTOOPA trwają w Zduńskiej Woli. Aktorzy teatrów amatorskich przyjechali na warsztaty, a także prezentację swoich spektakli. Można je oglądać w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury Ratusz przy pl. Wolności 26 w Zduńskiej Woli.

Zielony Budżet po konsultacjach

W 2025 roku w ramach Zielonego Budżetu zostanie zrealizowany jeden z projektów zgłoszonych przez mieszkańców, a oceniony jako najlepszy podczas przeprowadzonych konsultacji. Inwestycja będzie przeprowadzona na osiedlu Nowe Miasto.

Drogi połączą Zduńską Wolę z gminą Zapolice

Zduńska Wola przygotowuje plan inwestycji, jakie mogą być prowadzone przy współpracy z samorządem Zapolic. To miejskie ulice, których przebudowa i przedłużenie w naturalny sposób połączy Zduńską Wolę z sąsiednią gminą Zapolice i ułatwi dojazd mieszkańcom miejscowości graniczących z miastem.

Kępina będzie oczyszczana

W tym roku rozpocznie się oczyszczanie zbiornika Kępina w Zduńskiej Woli ekologiczną metodą bioremediacji. Podpisana został umowa z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, który udzielił miastu dotacji.

„Maciej Kuźmiński Company” w Ratuszu

Zduńskowolanie mieli wyjątkową i niepowtarzalną okazję, by zobaczyć jak wygląda codzienna praca grupy tancerzy Macieja Kuźmińskiego. Choreograf pochodzący ze Zduńskiej Woli pokazał to na otwartej próbie w sali widowiskowej Ratusza.

Przejdź do treści