Startuje Budżet Obywatelski 2023

Znów będzie więcej pieniędzy na pomysły mieszkańców. Wartość Budżetu Obywatelskiego wzrośnie do 1,1 mln zł. Od 4 lipca będzie można zgłaszać projekty – najwyżej ocenione urząd miasta zrealizuje w 2023 r.

Startuje dziewiąta edycja zduńskowolskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy zadecydują, na co urząd miasta wyda ponad milion złotych. – Okrągły milion przeznaczymy na inwestycje, a sto tysięcy na wydarzenia. Budżet Obywatelski to najbardziej demokratyczna forma wydawania pieniędzy z kasy miasta, dlatego co roku podwyższamy jego wartość – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. Dla porównania, gdy dziewięć lat temu zduńskowolanie pierwszy raz w powszechnym głosowaniu wybierali projekty do realizacji, przeznaczono na nie 300 tys. zł.

– Tak, jak w ubiegłym roku, projekty można zgłaszać na drukowanych formularzach lub online. Podobnie będzie z głosowaniem. W poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego 68 % głosów zostało oddanych elektronicznie – informuje Konrad Pokora. Prezydent zaznacza jednocześnie, że choć uruchomiono głosowanie zdalne, to projekty będzie można też oceniać w tradycyjny sposób. – W całym mieście uruchomimy kilka punktów do głosowania. Nie wszyscy bowiem korzystają z internetu  – dodaje.

Pierwsza edycja budżetu obywatelskiego w Zduńskiej Woli wystartowała w 2014 roku. Mieszkańcy zgłosili cztery projekty; wszystkie zostały zrealizowane. Pierwszym miastem na świecie, które wprowadziło budżet obywatelski, było brazylijskie Porto Alegre.

Sprawdź dokładny rozkład i miej wpływ na zmiany w swoim mieście:

  • Od 4 lipca do 22 lipca br. – zgłaszanie projektów do budżetu obywatelskiego.
  • Od 1 sierpnia do 31 sierpnia br. – weryfikacja i opiniowanie zgłoszonych projektów.
  • Do 7 września br.- ogłoszenie listy projektów, które zostaną poddane pod głosowanie.
  • Od 26 września do 12 października br. – głosowanie.
  • Do 19 października br. – oficjalne ogłoszenie wyników.

Inne artykuły

Zgłosiłeś swój piec urzędnikom? Masz czas do końca czerwca!

Ponad 80 proc. właścicieli nieruchomości nie złożyło jeszcze deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków! Jeśli masz w domu piec, musisz to zrobić do 30 czerwca 2022 r. Niezależnie czy palisz w nim węglem, gazem czy pelletem. Jeśli przekroczysz termin, grozi ci mandat nawet 5000 zł.

Ruszamy na podbój świata

Zduńska Wola zaprezentuje się całemu światu! Miasto będzie aktywnym uczestnikiem World Urban Forum, największej na świecie konferencji o rozwoju miast. Impreza startuje dziś w Katowicach jako forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Prezydent po raz czwarty z absolutorium

Rada Miasta udzieliła prezydentowi absolutorium za zrealizowanie zeszłorocznego budżetu. – Pomimo kryzysów konsekwentnie idziemy do przodu – Konrad Pokora podsumowywał rok 2021.

Remontujemy chodniki

Kolejne chodniki w Zduńskiej Woli z nową nawierzchnią. Remonty ruszą na ośmiu ulicach.

Medaliści olimpijscy na wyciągnięcie ręki

Plejada medalistów w Zduńskiej Woli! W Pikniku Mistrzów Sportu udział wezmą utytułowani lekkoatleci, zapaśnicy, wioślarze, sztangiści i koszykarze. Będzie można spróbować swoich sił w tych dyscyplinach i zdobyć autografy mistrzów.

Powrót na górkę

Koncerty zespołów Kult, Organek, Dezerter i Ignite podczas tegorocznych dni Zduńskiej Woli. Po dwóch latach przerwy spowodowanej przez pandemię impreza wraca na górkę. Oficjalnie zostanie także otwarty skwer im. Pawła Królikowskiego.

Przejdź do treści