SOWA już świeci

Osiedle Południe po zmroku jest już znacznie lepiej oświetlone. Teraz czas na Osiedle Zachód. Na latarniach trwa tam montaż nowoczesnych, energooszczędnych świetlówek LED. Do marca 2021 r. zastąpią one w całym mieście ponad 2700 starych opraw rtęciowych i sodowych.

– Wymiana oświetlenia obejmie równomiernie całą Zduńską Wolę. Zakres prac jest podzielony na ponad 90 mniejszych projektów, które będziemy sukcesywnie realizować do końca pierwszego kwartału 2021 r. – mówi Kamila Piotrowska z Biura Infrastruktury Technicznej Urzędu Miasta. – Pace na Osiedlu Południe zostały już zakończone i odebrane. Do końca roku planujemy usunąć 620 sodowych lamp – wylicza Piotrowska. Obecnie wymiana trwa na Osiedlu Zachód. Plany w dalszej kolejności obejmują m.in. drogi powiatowe: Kościelną, Złotą, Widawską, Karsznicką i Szadkowską.

Poza wymianą starych lamp, LED-y pojawią się też w kilkudziesięciu nowych punktach. Elektrycy zamontują oświetlenie na modernizowanej ulicy Borowej, a także na nieutwardzonym fragmencie ul. Moniuszki. Dodatkowe oprawy pojawią się też m.in. na ul. Świerkowej, Grabowej, Iglastej, Jagodowej, Jałowcowej oraz Wschodniej, miejscami doświetlą również przejścia dla pieszych.

Miastu zależy na szybkiej realizacji projektu, bo świetlówki LED zmniejszą zużycie prądu na oświetlenie ulic aż o 70 proc. Oznacza to poważne oszczędności w rachunkach za energię elektryczną.

Na inwestycję urząd pozyskał 2,6 mln zł finansowania z programu SOWA, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Inne artykuły

Przejdź do treści