Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Skwer zaprojektowany przez mieszkańców

Drewniany amfiteatr, wodna kurtyna, solarne ławki i żywa zielona ściana, która dopełni nastrój spokojnego zaułku. Rozpoczęła się przebudowa Pasażu Powstańców Śląskich. O tym jak będzie wyglądał zadecydowali mieszkańcy.

Przez kilka miesięcy Urząd Miasta prowadził rozmowy z mieszkańcami, prosił o wypełnianie ankiet. Zadecydowali, aby było to miejsce pełne zieleni, kwiatów, w którym będzie można odpocząć w ciszy i spokoju od miejskiego zgiełku. – Głos mieszkańców był dla nas kluczowy w trakcie projektowania nowego pasażu – mówi Michalina Łagunionok, zastępca dyrektora Strategii i Rozwoju Miasta. – Dziękuję mieszkańcom za wyrażenie opinii. Będzie to miejsce integracji zduńskowolan, w którym wszyscy będą czuć się dobrze – dodaje Michalina Łagunionok.

W centralnym punkcie skweru pojawi się fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi. Wzdłuż pasażu staną nowoczesne ławki solarne, na których będzie można doładować telefony komórkowe czy tablety. Budowlańcy postawią drewniany podest, który będzie pełnił funkcję amfiteatru oraz miejsca spotkań z przyjaciółmi. Po przeciwległej stronie pojawią się piłkarzyki, stół do szachów i chińczyka. Słoneczne dni ochłodzi wodna kurtyna.

– Zasadzimy graby kolumnowe, które jesienią zmieniają kolor na żółty i klony Armstrongi, których liście przebarwiają się na czerwono. Złapać chwilę oddechu i wypocząć od miejskiego pędu będzie można na wygodnych, drewnianych leżakach wśród bogatej roślinności. Pasaż zamieni się w oazę zieleni – wyjaśnia Michalina Łagunionok.

Skwer nosić będzie imię Pawła Królikowskiego, znanego aktora filmowego i teatralnego, który urodził się w Zduńskiej Woli. W mieście spędzał swoje dzieciństwo i młodość. W 2016 r. nagrał autorską, sentymentalną opowieść o mieście, zatytułowaną „Ulice mojej Zduńskiej Woli”.

Przebudowa realizowana jest w ramach projektu „60+ smart city – innowacje jako efekt współpracy międzypokoleniowej”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz budżetu państwa.

 

Inne artykuły

Żonkile na ulicach Zduńskiej Woli

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie żydowskim w Warszawie w 1943 roku, na ulicach Zduńskiej Woli pojawiły się żonkile. Te kwiaty są symbolem pamięci o bohaterskim zrywie ludności żydowskiej. W akcji „Łączy nas pamięć” wzięli udział samorządowcy i młodzież zduńskowolska.

WTOOPA – Ogólnopolskie Spotkania Teatralne w Zduńskiej Woli

Ogólnopolskie Spotkania Teatralne WTOOPA trwają w Zduńskiej Woli. Aktorzy teatrów amatorskich przyjechali na warsztaty, a także prezentację swoich spektakli. Można je oglądać w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury Ratusz przy pl. Wolności 26 w Zduńskiej Woli.

Zielony Budżet po konsultacjach

W 2025 roku w ramach Zielonego Budżetu zostanie zrealizowany jeden z projektów zgłoszonych przez mieszkańców, a oceniony jako najlepszy podczas przeprowadzonych konsultacji. Inwestycja będzie przeprowadzona na osiedlu Nowe Miasto.

Drogi połączą Zduńską Wolę z gminą Zapolice

Zduńska Wola przygotowuje plan inwestycji, jakie mogą być prowadzone przy współpracy z samorządem Zapolic. To miejskie ulice, których przebudowa i przedłużenie w naturalny sposób połączy Zduńską Wolę z sąsiednią gminą Zapolice i ułatwi dojazd mieszkańcom miejscowości graniczących z miastem.

Kępina będzie oczyszczana

W tym roku rozpocznie się oczyszczanie zbiornika Kępina w Zduńskiej Woli ekologiczną metodą bioremediacji. Podpisana został umowa z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, który udzielił miastu dotacji.

„Maciej Kuźmiński Company” w Ratuszu

Zduńskowolanie mieli wyjątkową i niepowtarzalną okazję, by zobaczyć jak wygląda codzienna praca grupy tancerzy Macieja Kuźmińskiego. Choreograf pochodzący ze Zduńskiej Woli pokazał to na otwartej próbie w sali widowiskowej Ratusza.

Przejdź do treści