Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Skansen Lokomotyw – historia Zduńskiej Woli w rękach młodych

Sprzątali Izbę Pamięci, malowali, zamiatali, wykaszali trawę i walczyli z chwastami. To już tradycja: Młodzieżowa Rada Miasta Zduńska Wola każdego roku poświęca swój czas i siły na sprzątanie zduńskowolskiego Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych, czyli filii Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. To jedno z niewielu miejsc w Polsce, w którym można zobaczyć wyjątkowe zabytki techniki polskiej kolei.

Skansen Lokomotyw ma 23 lata. Jest mocno związany z karsznickim środowiskiem kolejarskim. Zapraszamy do poznania wyjątkowego miejsca związanego z polskim kolejnictwem oraz historii Karsznic, dzielnicy Zduńskiej Woli, która powstała wraz z magistralą węglową Śląsk – Porty, czyli najważniejszą inwestycją kolejową międzywojennej Polski.

Sprzątanie Skansenu Lokomotyw to jedna z wielu akcji społecznych, realizowanych przez Młodzieżową Radę Miasta

17 lutego 1928 roku prezydent Ignacy Mościcki wydał zarządzenie, które upoważniało Rząd do budowy trasy od stacji kolejowej Herby przez Zduńską Wolę do Inowrocławia. Ustaliła ona ostatecznie kształt nowej linii od Katowic do Gdyni. W okolicach Zduńskiej Woli prace rozpoczęły się wiosną 1929 roku. Na trasie pasażersko-towarowej Katowice – Gdynia powstała stacja kolejowa w Karsznicach – dzisiaj leżących w granicach administracyjnych Miasta Zduńska Wola. Początkowo obsadę nowej stacji stanowiły drużyny z Kutna i Łodzi Kaliskiej. Duża odległość sprawiła, że za racjonalniejsze uznano wybudowanie nowej parowozowni. 18 września 1930 roku na wspólnej naradzie dyrekcji okręgowych Kolei Państwowych podjęto decyzję o jej powstaniu. Od tej chwili rozwój Karsznic i Zduńskiej Woli nabrał dynamiki.

Każdego roku sprzątanie, obok terenu Skansenu, obejmuje również Izbę Pamięci

W 1931 roku Francuskie Towarzystwo Kolejowe uzyskało tereny pod budowę osiedla mieszkaniowego. W krótkim czasie wybudowane parowozownię, wyposażoną w nowoczesne maszyny, stację kolejową oraz obiekty socjalne, w tym przychodnię lekarską i budynek Kolejowego Przysposobienia Wojskowego – K.P.W (obecnie Dom Kultury). Do 1939 roku wybudowano 22 bloki mieszkalne o wysokim, nowoczesnym i niespotykanym w tamtym okresie standardzie. Do nowo założonego osiedla przybywali ludzie z całej Polski. W ten sposób Karsznice tworzyły bogaty konglomerat kultur i języków. Zamieszkali tu między innymi Ślązacy, Pomorzanie i wilnianie. Rozpoczęły się działania rozwijające infrastrukturę socjalną i kulturalną, których celem było integrowanie napływającej ludności. W 1933 roku powstało przedszkole. W 1937 Kolejowy Klub Sportowy z sekcjami piłki nożnej, piłki siatkowej mężczyzn i kobiet, piłki koszykowej kobiet, lekkoatletyki, tenisa ziemnego i boksu.

Skansen można zwiedzać po uprzednim zgłoszeniu w Muzeum Historii Miasta, tel: 43 823 48 43. Więcej informacji na stronie: https://muzeumzdunskawola.pl/skansen/.

Inne artykuły

Kępina będzie oczyszczana

W tym roku rozpocznie się oczyszczanie zbiornika Kępina w Zduńskiej Woli ekologiczną metodą bioremediacji. Podpisana został umowa z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, który udzielił miastu dotacji.

„Maciej Kuźmiński Company” w Ratuszu

Zduńskowolanie mieli wyjątkową i niepowtarzalną okazję, by zobaczyć jak wygląda codzienna praca grupy tancerzy Macieja Kuźmińskiego. Choreograf pochodzący ze Zduńskiej Woli pokazał to na otwartej próbie w sali widowiskowej Ratusza.

Dyrektorki szkół i przedszkoli na kolejne lata

Przez następnych pięć lat będą dyrektorkami szkół i przedszkoli w Zduńskiej Woli. W Urzędzie Miasta Zduńska Wola odbyło się wręczenie aktów powierzenia obowiązków na kadencję 2024 – 2029.

Programowanie – drugi język. Spotkanie w Zduńskiej Woli

W Zduńskiej Woli, gdzie wszystko się zaczęło, odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszy rok pilotażowego projektu nauki programowania w szkołach podstawowych. Nauczyciele, dyrektorzy szkół i przedstawiciele samorządów, którzy są zainteresowani wprowadzeniem tej nowinki, zapoznawali się z efektami pracy nauczycieli i uczniów zduńskowolskich podstawówek.

Dotacje na renowację

Rewitalizacja. Miasto dofinansowuje remont zduńskowolskich zabytków. Składanie wniosków trwa do 30 września 2024 roku

Przejdź do treści