Skąd się bierze woda

Przeciętny mieszkaniec Zduńskiej Woli w 60% składa się z wody. Aby miał się dobrze, zaleca się aby wypijał 1,5 litra dziennie. Wody oczywiście. Najlepiej aby była to zdrowa woda, czyli taka, która jest czysta, posiada odpowiednie ilości cennych dla zduńskowolanina minerałów, nie jest uzdatniana chemikaliami, a do tego dobrze aby była tania. A skąd taką wodę wziąć? - Z kranu – podpowiadają w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji.

Woda dostarczana do sieci w Zduńskiej Woli pochodzi wyłącznie z ujęć głębinowych. Jest ich pięć i mają głębokość od 140 do 200 metrów. Do jej uzdatniania nie są wykorzystywane żadne chemikalia, a nad jej czystością czuwa laboratorium, które stale bada próbki zduńskowolskiego H2O.
Woda ze zduńskowolskiej sieci jest bogata w wapń, magnez, potas i sód, czyli elementy, których poszukujemy w butelkowanych wodach do picia. Ta z kranu ma jednak nad nimi ogromną przewagę – jest tańsza. Zduńskowolska woda kosztuje odbiorcę 2,93 zł za metr sześcienny, czyli tysiąc litrów. Przy pomocy podręcznego kalkulatora łatwo wyliczyć, że za 1 grosz mamy jej ponad trzy litry, czyli dawkę do picia na dwa dni. Miesięczny zapas jakościowej wody pitnej dla oszczędnego mieszkańca naszego miasta to koszt zaledwie 15 groszy, a w lutym to tylko 14 groszy.

Jest co świętować. Dlatego MPWiK z okazji przypadającego na 22 marca Dnia Wody, zaprosił do ujęcia wody  w Opiesinie uczniów ze zduńskowolskich szkół podstawowych. Młodzież mogła na własne oczy zobaczyć skąd się bierze woda, w jaki sposób jest badana i uzdatniana. Młodzi zduńskowolanie wiedzą teraz w jaki sposób mogą zaoszczędzić wydatków na zakup wody butelkowanej.

Inne artykuły

Przejdź do treści