Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Są pieniądze na rewitalizację Łaskiej 38 i sąsiedniego parkingu

Dzisiaj Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień przekazał wiceprezydent Zduńskiej Woli Beacie Turlakiewicz umowę na dofinansowanie przebudowy kamienicy przy ul. Łaskiej 38 i sąsiadującego z nią parkingu przy Łaskiej 40. Ta przestrzeń w centrum miasta zyska zupełnie nową estetykę i nowe funkcje społeczne. Jednocześnie uda się zachować ważny fragment dziedzictwa historycznego Zduńskiej Woli - zabytkowy dom postawiony w stylu domów tkaczy. Spotkanie odbyło się w symbolicznym dniu 192. urodzin Zduńskiej Woli.

Na Łaskiej 38 powstanie Inkubator Inicjatyw Społecznych – miejsce do działalności zduńskowolskich stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, na Łaskiej 40 pojawi się nowy budynek handlowy dla kwiaciarek, a cały parking zostanie gruntownie zmodernizowany. Marszałek Witold Stępień gratulował dzisiaj w Zduńskiej Woli dobrego pomysłu na rewitalizację i dobrego, wysoko ocenionego wniosku o dofinansowanie.

W spotkaniu zorganizowanym na Łaskiej 38 wzięli również udział Zenobia Radwańska – zduńskowolanka, społeczniczka, która najgłośniej mówiła o potrzebie zachowania i rewitalizacji tego historycznego domu, a także Gabriela Górska ze stowarzyszenia Tworzywo i Martyna Chwiałkowska-Fogel ze zduńskowolskiego Klubu Kangura. To stowarzyszenia właśnie dały pomysł na nowe funkcje dla tego obiektu, na zorganizowanie tu przestrzeni dla organizacji działających społecznie na rzecz zduńskowolan.

Dom przy ul. Łaskiej 38 pochodzi z początków XX wieku. Mieszkał tu jeden ze współwłaścicieli największej zduńskowolskiej fabryki tekstylnej z przełomów XIX i XX wieku – fabryki Rozena, Wiślickiego i Gecowa. Tu właśnie mieszkała rodzina tego ostatniego. Dom bezpośrednio przylegał do ówczesnych zabudowań fabrycznych. Jest postawiony z cegły, ale w stylu tak charakterystycznych dla Zduńskiej Woli drewnianych domów tkaczy. Jest jednym z ostatnich tego typu zabudowań w mieście. Dlatego tak ważna jest jego rewitalizacja.

Całkowita wartość projektu to 2 419 410 zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, z pieniędzy na projekty rewitalizacyjne wynosi 1 262 396 zł. Inwestycja przewidziana jest na lata 2018-2019.

Inne artykuły

Żonkile na ulicach Zduńskiej Woli

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie żydowskim w Warszawie w 1943 roku, na ulicach Zduńskiej Woli pojawiły się żonkile. Te kwiaty są symbolem pamięci o bohaterskim zrywie ludności żydowskiej. W akcji „Łączy nas pamięć” wzięli udział samorządowcy i młodzież zduńskowolska.

WTOOPA – Ogólnopolskie Spotkania Teatralne w Zduńskiej Woli

Ogólnopolskie Spotkania Teatralne WTOOPA trwają w Zduńskiej Woli. Aktorzy teatrów amatorskich przyjechali na warsztaty, a także prezentację swoich spektakli. Można je oglądać w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury Ratusz przy pl. Wolności 26 w Zduńskiej Woli.

Zielony Budżet po konsultacjach

W 2025 roku w ramach Zielonego Budżetu zostanie zrealizowany jeden z projektów zgłoszonych przez mieszkańców, a oceniony jako najlepszy podczas przeprowadzonych konsultacji. Inwestycja będzie przeprowadzona na osiedlu Nowe Miasto.

Drogi połączą Zduńską Wolę z gminą Zapolice

Zduńska Wola przygotowuje plan inwestycji, jakie mogą być prowadzone przy współpracy z samorządem Zapolic. To miejskie ulice, których przebudowa i przedłużenie w naturalny sposób połączy Zduńską Wolę z sąsiednią gminą Zapolice i ułatwi dojazd mieszkańcom miejscowości graniczących z miastem.

Kępina będzie oczyszczana

W tym roku rozpocznie się oczyszczanie zbiornika Kępina w Zduńskiej Woli ekologiczną metodą bioremediacji. Podpisana został umowa z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, który udzielił miastu dotacji.

„Maciej Kuźmiński Company” w Ratuszu

Zduńskowolanie mieli wyjątkową i niepowtarzalną okazję, by zobaczyć jak wygląda codzienna praca grupy tancerzy Macieja Kuźmińskiego. Choreograf pochodzący ze Zduńskiej Woli pokazał to na otwartej próbie w sali widowiskowej Ratusza.

Przejdź do treści