Ruszamy na podbój świata

Zduńska Wola zaprezentuje się całemu światu! Miasto będzie aktywnym uczestnikiem World Urban Forum, największej na świecie konferencji o rozwoju miast. Impreza startuje dziś w Katowicach jako forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Na konferencję do stolicy Śląska przyjechało ponad dwadzieścia dwa tysiące osób z 193 krajów. Zaprezentują się tu miasta z całego świata, które mają osiągnięcia w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju. Ich nabór trwał kilka lat, a selekcja była wymagająca.

– Dostać się do tej elity było bardzo trudno. Decydowali o tym niezależni eksperci, oceniający samorządy w różnych aspektach – tłumaczy prezydent Konrad Pokora. – Zduńska Wola została zaproszona w roli panelisty, to dla nas wielkie wyróżnienie. Nigdy wcześniej nasze miasto nie miało takiej szansy na promocję – dodaje.

Delegaci z całego świata będą mogli posłuchać o osiągnięciach Zduńskiej Woli podczas aż czterech różnych paneli. – Poproszono, byśmy opowiedzieli o naszych osiągnięciach w integrowaniu zduńskowolan i aktywnej rozmowie z mieszkańcami na temat miasta, o miejskim programie utwardzania dróg gruntowych, a także o budowaniu systemu zrównoważonego transportu – mówi Konrad Pokora.

Zduńska Wola jedzie jednak na World Urban Forum przede wszystkim jako Miasto Innowacji 2022. Ten tytuł otrzymała przed kilkoma tygodniami, wygrywając konkurs Polskiej Agencji Prasowej i GovTech Polska. W rywalizacji pokonała ponad 70 miast, w tym wiele wojewódzkich, jak Rzeszów czy Opole. – Będziemy mieli w Katowicach duże wystąpienie, podczas którego pokażemy, jak wykorzystujemy w rozwoju nowe technologie. Będziemy mówić o naszej strategii miasta otwartego na innowacje i współpracę ze startupami – zapowiada Konrad Pokora.

Jako miasto innowacji Zduńską Wola została też zaprezentowana w raporcie „Plan Działań dla Miast”, który został opracowany przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów (IRiM). Opisano w nim polskie samorządy, które z sukcesami realizują plany zrównoważonego rozwoju i mają odważne strategie na przyszłość. W rankingu przygotowanym ekspertów IRiM Zduńska Wola zajęła czwarte miejsce, wyprzedzając między innymi Wrocław, Rzeszów, Kielce, Dąbrowę Górniczą, Zabrze, Rybnik czy Wałbrzych. Raport trafi do wszystkich krajów świata.

– Chcemy się zaprezentować jako Miasto z Ambicjami. Pokażemy, że średniej wielkości samorząd nie musi być wcale średniakiem – zapowiada Konrad Pokora. Urząd miasta przygotował specjalną kampanię promocyjną, skierowaną do gości World Urban Forum. W przestrzeniach konferencyjnych delegaci napotkają reklamy, na których Zduńska Wola pokazuje, że jest na 650. miejscu wśród polskich miast pod względem liczby singli, 105. – liczby mieszkańców czy 91. – liczby motocykli. „Sprawdź w czym jesteśmy numerem jeden!” – zachęca i udostępnia link do strony internetowej. Na specjalnie przygotowanej witrynie delegaci dowiedzą się, że Zduńska Wola jest polskim Miastem Innowacji 2022 i poznają projekty, które miasto realizuje z innowatorami. Kampania i strona zostały przygotowane w języki angielskim.

World Urban Forum to największa na świecie konferencja na temat rozwoju miast. Odbywa się co dwa lata; ONZ organizuje ją w tym roku po raz 11. Gospodarzem tegorocznego wydarzenia są Katowice, wcześniejsze edycje odbywały się w m.in. w Kuala Lumpur, Rio de Janeiro, Nairobi i Barcelonie.

Inne artykuły

Modernizujemy ulicę Jasną

Kolejna droga w Zduńskiej Woli z nową nawierzchnią. Rozpoczyna się remont ulicy Jasnej. Na projekt jej rozbudowy urząd pozyskał finansowanie z budżetu centralnego.

Zielony i przyjazny

Nowe nasadzenia, wygodne ławki i odnowione ścieżki – tak będzie wyglądało zielone serce kolejowego osiedla. Miasto ogłosiło przetarg na zmodernizowanie Placu Zwycięstwa w Karsznicach.

Miasto w rękach mieszkańców

Zduńskowolanie zgłosili trzydzieści cztery pomysły do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Najwyżej ocenione projekty urząd zrealizuje w przyszłym roku.

Razem dla Ukrainy

Tortona poruszona gościnnością zduńskowolan dołącza do pomocy uchodźcom z Ukrainy. Przedstawiciele włoskiego miasta przywieźli dary dla Ukraińców, którzy znaleźli u nas schronienie przed wojną.

Nowe boisko

Boisko przy Szkole Podstawowej nr 12 w Zduńskiej Woli zmieniło się nie do poznania. Zakończyła się budowa nowoczesnego obiektu sportowego z nawierzchnią do gry w piłkę nożną i siatkową.

Działki dla młodych

Kolejne działki dla młodych – urząd chce sprzedać w tym roku aż piętnaście parceli pod budowę domów jednorodzinnych. Po ubiegłorocznym sukcesie pilotażu, sprzedaż działek staje się jednym z filarów miejskiego programu rozwoju nieruchomości w Zduńskiej Woli.

Przejdź do treści