Przejdź do treści

Rodzinne historie i przygoda w muzeum

Rozstrzygnięta została kolejna edycja konkursów, jakie dorocznie odbywają się w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Laureaci odebrali nagrody za najlepsze prace w konkursach plastycznych oraz "Rodzinne historie".

W Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola w poniedziałek, 9 czerwca 2025 roku, odbyło się podsumowanie konkursów organizowanych przez placówkę dla uczniów szkół z powiatu zduńskowolskiego. Nagrody oraz wyróżnienia laureatom wręczał prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora oraz wójt gminy Zduńska Wola Henryk Staniucha.

Na konkursy plastyczne „Moja przygoda w muzeum” oraz „,Detale małej architektury. Witraże” wpłynęły cztery prace. W tej sytuacji komisja konkursowa przyznała jedno pierwsze miejsce oraz trzy podziękowania za udział.

Pierwsze miejsce w konkursie „Moja przygoda w muzeum” otrzymała Maja Świątek z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Czechach. Natomiast podziękowania otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Zduńskiej Woli:  Hanna Majewska i Alan Wojtasik.

Na konkurs  „Rodzinne historie” organizowany przez Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola wpłynęło osiem prac. Oceniła je komisja konkursowa w składzie: Tomasz Polkowski, Gabriela Górska, Daniel Buszyński. Pod uwagę brano szczegółowość narracji, dociekliwość w poszukiwaniu szczegółów związanych z rodzinną historią, a także kreatywność. Ważne było także umiejscowienie rodzinnej historii w ogólnym kontekście historii Polski i historii lokalnej. Liczyło się również zainteresowanie życiem codziennym oraz emocjami towarzyszącymi osobom biorącym udział w opisywanych wydarzeniach.

  • W kategorii praca opisowa bez wywiadu:
    1 miejsce  Natalia Pawelczyk, II Liceum Ogólnokształcące w Zduńskiej Woli, praca pod tytułem „Wszystko zaczęło się na Kaszubach”.
  • 2 miejsca nie przyznano
  • 3 miejsce Jan Nowicki, Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Czechach, praca pod tytułem „Zatrzymać czas”.

W kategorii praca wywiad:

  • 1 miejsce Julia Bukowska, Szkoła Podstawowa nr 11 im. Stefana Żeromskiego w Zduńskiej Woli praca pod tytułem „Rozmowa z prababcią Celiną Pawlak”
  • 2 miejsce  Michalina Ograbek, Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kolejarzy Polskich w Zduńskiej Woli, praca pod tytułem „Pamiętnik”
  • 3 miejsce Natalia Chęcińska, Szkoła Podstawowa nr 11 im. Stefana Żeromskiego w Zduńskiej Woli, praca pod tytułem „Rozmowa z babcią Hanną Chęcińską – Ogaza”.

Wyróżnienia otrzymały:

  • Lena Kaczmarek, Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kolejarzy Polskich w Zduńskiej Woli, praca pod tytułem „Aparat fotograficzny”,
  • Łucja Kaczmarek, Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kolejarzy Polskich w Zduńskiej Woli, praca pod tytułem „Maszyna do szycia – Singer”,
  • Milena Łucja Zwolińska, Szkoła Podstawowa nr 9 z oddziałami integracyjnymi z im. Jana Pawła II, praca pod tytułem „Pamiątka sentymentalna babci Gosi”.

„Specjalną nagrodą rodziny Arletów” został wyróżniony Jan Nowicki, uczeń Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Czechach za pracę pod tytułem „Zatrzymać czas”. Nagrodę wręczył w imieniu potomków rodziny Arletów, czyli zduńskowolskich fabrykantów Krzysztof Rudno-Rudziński.

Praca Jana Nowickiego prezentuje zdjęcia wykonane przez jego dziadka Witolda Muzaja w Zduńskiej Woli w latach 70. oraz 80. XX wieku. Wystawa zdjęć będzie prezentowana w piątek, 13 czerwca 2025 roku w Inkubatorze Inicjatyw Społecznych, podczas wydarzenia Strefa Inicjatyw Społecznych.

Podczas spotkania w muzeum odbyła się także promocja aplikacji „Tu i tam – poznaj historię Zduńskiej Woli”. Prezentację przygotowali Amelia Pietrzak, Mateusz Kwiatkowski, Julia Stanisławska oraz Przemysław Kazubek  z Technikum Reklamy przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. Obrońców Westerplatte w Zduńskiej Woli. Aplikację zbudował Aleksander Wawrzyniak z Zespołu Szkół Elektronicznych im. Stanisława Staszica w Zduńskiej Woli. Aplikacja stworzona została z myślą o zwiedzających miasto i pozwala łatwo odnaleźć i poznać ciekawe miejsca w Zduńskiej Woli. Przygotowano także gotowe szlaki tematyczne: „Śladami przemysłu”, „Żydowska historia miasta”, czy „Zduńska Wola w czasach II wojny światowej”. Aplikacja będzie dostępna do pobrania na stronie internetowej Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Inne artykuły

Koncertowe Dni Zduńskiej Woli

Nowe miejsce koncertów na Dni Zduńskiej Woli sprawdziło się doskonale. Na stadionie miejskim przy ul. Łaskiej w sobotę i niedzielę mieszkańcy bawili się przy znakomitej muzyce, a także w wesołym miasteczku i podczas animacji dla najmłodszych.

Taka jest alternatywna Zduńska Wola

Alternatywna strona Zduńskiej Woli objawiła się podczas koncertów, które rozpoczęły muzyczne święto w mieście. W czwartek i piątek 19 i 20 czerwca 2025 roku w Miejskim Domu Kultury Ratusz odbywały się wydarzenia pod wspólną nazwą Alternatywna Zduńska Wola.

Ulica Fabryczna będzie zamknięta dla samochodów

Od piątku ulica Fabryczna zostanie zamknięta dla ruchu. Samochodami będą mogli przejechać wyłącznie mieszkańcy oraz służby komunalne. Pierwszy zielony woonerf, zgodnie z pierwotnym zamysłem, zostanie oddany do użytku pieszym i rowerzystom.

Rondo z imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego

Imię Marszałka Józefa Piłsudskiego dostało rondo na skrzyżowaniu ulic Getta Żydowskiego oraz Łódzkiej w Zduńskiej Woli. Decyzja, którą podjęli radni miejscy na sesji w maju właśnie zaczęła obowiązywać.

Można wymienić piec z dotacją. Trwa nabór wniosków

Jak wymienić stary piec na ekologiczne źródło ogrzewania? Można skorzystać z dotacji z miejskiego programu Stop Smog. W edycji na 2025 rok mieszkańcy mogą składać wnioski o dofinansowanie do wysokości 7 tys. złotych.

Przejdź do treści