Przejdź do treści

Rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 roku Niemcy napadły na Polskę. To dzień, w którym czcimy pamięć ofiar II wojny światowej oraz przypominamy wydarzenia sprzed 85 lat.

II wojna światowa na zawsze odcisnęła swój ślad na losach miasta oraz zduńskowolan. Ofiary II wojny światowej upamiętnia tablica na placu Wolności, którą  poświęcono rozstrzelanym przez Niemców 11 listopada 1939 roku: Antoniemu Piekarskiemu, Marianowi Witkowskiemu, Józefowi Kubiakowi, Antoniemu Frątczakowi, Janowi Matusiakowi i Mordechajowi Saderkiewiczowi.

Minęło już 85 lat od kiedy Polacy przeżywali traumatyczne wydarzenia napaści wojsk III Rzeszy na Polskę. 1 września 1939 roku żołnierze niemieccy przekroczyli granice Polski, a jeszcze przed świtem rozpoczęły się bombardowania polskich miast. Pierwsze bomby lotnicze spadły w Wieluniu.

W Zduńskiej Woli, mimo upływu lat, żywa jest pamięć o zniszczeniach miasta po atakach lotniczych z 3 września. Ucierpiał między innymi kościół przy ul. Kościelnej, bomby spadały także na fabrykę przy ulicy Łaskiej i Piwnej oraz na tereny przy dworcu kolejowym. W nalotach, jak podają źródła historyczne,  zginąć mogło kilkadziesiąt osób.

Wraz z wybuchem wojny, rozpoczął się także exodus ludności cywilnej, która uciekała na wschód Polski przed napierającymi wojskami niemieckimi. Okupacja Zduńskiej Woli rozpoczęła się natomiast 6 września 1939 roku.

Inne artykuły

Koncertowe Dni Zduńskiej Woli

Nowe miejsce koncertów na Dni Zduńskiej Woli sprawdziło się doskonale. Na stadionie miejskim przy ul. Łaskiej w sobotę i niedzielę mieszkańcy bawili się przy znakomitej muzyce, a także w wesołym miasteczku i podczas animacji dla najmłodszych.

Taka jest alternatywna Zduńska Wola

Alternatywna strona Zduńskiej Woli objawiła się podczas koncertów, które rozpoczęły muzyczne święto w mieście. W czwartek i piątek 19 i 20 czerwca 2025 roku w Miejskim Domu Kultury Ratusz odbywały się wydarzenia pod wspólną nazwą Alternatywna Zduńska Wola.

Ulica Fabryczna będzie zamknięta dla samochodów

Od piątku ulica Fabryczna zostanie zamknięta dla ruchu. Samochodami będą mogli przejechać wyłącznie mieszkańcy oraz służby komunalne. Pierwszy zielony woonerf, zgodnie z pierwotnym zamysłem, zostanie oddany do użytku pieszym i rowerzystom.

Rondo z imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego

Imię Marszałka Józefa Piłsudskiego dostało rondo na skrzyżowaniu ulic Getta Żydowskiego oraz Łódzkiej w Zduńskiej Woli. Decyzja, którą podjęli radni miejscy na sesji w maju właśnie zaczęła obowiązywać.

Można wymienić piec z dotacją. Trwa nabór wniosków

Jak wymienić stary piec na ekologiczne źródło ogrzewania? Można skorzystać z dotacji z miejskiego programu Stop Smog. W edycji na 2025 rok mieszkańcy mogą składać wnioski o dofinansowanie do wysokości 7 tys. złotych.

Przejdź do treści