Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Rocznica śmierci Jana Pawła II

2 kwietnia 2005 roku zmarł papież Jan Paweł II. Stał na czele Kościoła od 1978 roku

Dziewiętnaście lat temu zmarł Jan Paweł II. Przeszedł on do historii jako papież pielgrzym. Jako pierwszy biskup Rzymu odwiedzał świątynie innych wyznań. W ciągu 26 lat pontyfikatu odbył 104 zagraniczne pielgrzymki do 132 krajów. Odwiedził 900 miast i miejscowości. Pokonał 1,7 miliona kilometrów.

Jako głowa Państwa Watykańskiego i zwierzchnik Kościoła Katolickiego papież wielokrotnie spotkał się z przywódcami państw. Znaczące okazały się m.in. rozmowy z Ronaldem Reaganem. Po konsultacjach w Watykanie przyspieszył on wyścig zbrojeń, stawiając Związek Radziecki na krawędzi finansowego upadku.

Pomnik Jana Pawła II w Zduńskiej Woli odsłonięto w 2005 roku przy Alejach Kościuszki. Jego autorem jest Janusz Pastwa-profesor rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Odlew wykonała firma Brązart S.C. Juliusz, Barbara Kwieciński.

Metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 r. Przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niebędącym Włochem oraz najmłodszym z papieży od półtora wieku. Miał wówczas 58 lat.

Inne artykuły

Zajęcia sportowe w weekendy. Miasto poszukuje animatorów

„Aktywny weekend” to nowa forma zajęć sportowych, jakie mają być organizowane na boiskach szkolnych w Zduńskiej Woli. Miasto ma ofertę dla osób, które chciałyby prowadzić w weekendy zajęcia sportowe na przyszkolnych obiektach sportowych.

Targi edukacyjne w Zduńskiej Woli

Targi edukacyjne dla ósmoklasistów zorganizowano w I Liceum Ogólnokształcącym w Zduńskiej Woli. Uczniowie byli kuszeni przez szkoły średnie, by wybrali właśnie tę drogę edukacji.

Przejdź do treści