Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

Rocznica „Porozumień Sierpniowych” i powstania „Solidarności”

31 sierpnia przypada 44. rocznica podpisania "Porozumień Sierpniowych" w Gdańsku i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". To data uznawana za początek początek przemian, jakie doprowadziły do upadku komunizmu w 1989 roku.

Fala sierpniowych strajków z 1980 roku zmieniła historię Polski. Rozpoczęła długą drogę do  wolnych wyborów i zmiany ustroju Polski po 1989 roku. 31 sierpnia został ustanowiony w roku 2005 Dniem Wolności i Solidarności. Zaczęło się od protestów przeciwko podwyżkom cen mięsa, a skończyło na wymuszeniu na władzach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej rejestracji niezależnego związku zawodowego „Solidarność”. Zarejestrowano go 10 listopada 1980 roku.

Po dwóch tygodniach strajku w Stoczni im. Lenina w Gdańsku, 31 sierpnia 1980 roku o godz. 16.40 Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku i Komisja Rządowa podpisują w sali BHP Stoczni Gdańskiej porozumienie, na mocy którego powstały niezależne samorządne związki zawodowe – MKS stwierdził, że będą one przestrzegać zasad określonych w Konstytucji PRL, bronić społecznych i materialnych interesów pracowników i nie zamierzają pełnić roli partii politycznej. Stać będą na gruncie zasady społecznej własności środków produkcji stanowiącej podstawę istniejącego w Polsce ustroju socjalistycznego. Uznając, że PZPR sprawuje kierowniczą rolę w państwie, ani nie podważając ustalonego systemu sojuszy międzynarodowych, dążyć będą do zapewnienia ludziom pracy odpowiednich środków kontroli, wyrażania opinii i obrony swych interesów.
Komisja rządowa stwierdziła, że rząd zagwarantuje i zapewni pełne poszanowanie niezależności i samorządności wolnych związków zawodowych. Ponadto uzgodniono, że rząd wniesie do Sejmu projekt ustawy o kontroli prasy, publikacji i widowisk, zawierający prawo do zaskarżania przed sądem decyzji cenzury. Rząd zobowiązał się także do transmisji radiowej niedzielnej mszy św., rewizji wyroków w procesach politycznych i przywrócenia do pracy osób niesłusznie jej pozbawionych. Kwestią sporną do ostatniej chwili jest żądanie zwolnienia aresztowanych działaczy opozycji. Wobec groźby kontynuacji strajku, wicepremier M. Jagielski deklaruje, że następnego dnia wszyscy zatrzymani zostaną zwolnieni.

Za MKS porozumienie podpisują członkowie Prezydium: przewodniczący Lech Wałęsa, wiceprzewodniczący Andrzej Kołodziej i Bogdan Lis, członkowie – Lech Bądkowski, W. Gruszewski, Andrzej Gwiazda, Stefan Izdebski, Jerzy Kwiecik, Z. Kobyliński, Henryka Krzywonos, Stefan Lewandowski, Alina Pienkowska, Józef Przybylski, Jerzy Sikorski, Lech Sobieszek, Tadeusz Stanny, Anna Walentynowicz, Florian Wiśniewski.
Ze strony rządowej podpisują: Mieczysław Jagielski – wiceprezes Rady Ministrów PRL, Zbigniew Zieliński – członek sekretariatu KC PZPR, Tadeusz Fiszbach – przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku, Jerzy Kołodziejski – wojewoda gdański.

Dzień wcześniej, 30 sierpnia 1980 r. podpisano porozumienia w Szczecinie, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju, a 11 września w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej. Jako symboliczną datę upamiętniającą podpisanie wszystkich porozumień przyjmuje się tę z Gdańska, czyli 31 sierpnia.

Strajk w stoczni odbywał się od 14 sierpnia, a strajkujący  w nocy z 17 na 18 sformułowali listę 21 postulatów:

1. Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych, wynikająca z ratyfikowanej przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej wolności związkowych.

2. Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.

3. Przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku i publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.

4. Przywrócić do poprzednich praw: a) ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976 r., studentów wydalonych z uczelni za przekonania, b) uwolnić wszystkich więźniów politycznych, w tym Edmunda Zadrożyńskiego, Jana Kozłowskiego i Marka Kozłowskiego, c) znieść represje za przekonania.

5. Podać w środkach masowego przekazu informację o utworzeniu się Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz opublikować jego żądania.

6. Podjąć realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez: a) podanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej, b) umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.

7. Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku – jak za urlop wypoczynkowy z funduszu CRZZ.

8. Podnieść wynagrodzenie zasadnicze każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.

9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.

10. Realizować pełne zapotrzebowanie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko nadwyżki.

11. Znieść ceny komercyjne oraz sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.

12. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych, zlikwidowanie specjalnych sprzedaży itp.

13. Wprowadzić na mięso i przetwory kartki – bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).

14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, a dla mężczyzn do 60 lat lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.

15. Zrównać renty i emerytury starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.

16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.

17. Zapewnić odpowiednią ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.

18. Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres trzech lat na wychowanie dziecka.

19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkanie.

20. Podnieść diety z 40 do 100 zł i dodatek za rozłąkę.

21. Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie czterobrygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy.

Zdjęcia: ECS, IPN

Inne artykuły

Zduńskowolska Karta Mieszkańca

Posiadaczom Zduńskowolskiej Karty Mieszkańca przysługują zniżki i upusty. O jej wydanie mogą wystąpić osoby, które w Zduńskiej Woli mieszkają i płacą podatki.

Bezpłatne Spotkania Profilaktyczne pn. ZDROWA KOBIETA

Zdrowie to najcenniejszy, skarb, jaki posiadasz – ale czy na pewno robisz wszystko, by go chronić? 10 i 25 września w PMOS przy ulicy Dolnej 41 odbędą się bezpłatne spotkania profilaktyczne z dietetykiem, diabetologiem, ginekologiem.

Narodowe Czytanie 2024

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego oraz Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola zapraszają na wyjątkowe wydarzenie.

Rozbudowa tężni solankowej w Parku Miejskim

Tężnia solankowa w parku miejskim w Zduńskiej Woli będzie rozbudowana oraz zadaszona, zgodnie z sugestiami i oczekiwaniami mieszkańców Zduńskiej Woli. Obiekt powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Radni dyżurują w poniedziałki

Radni miejscy wracają na cotygodniowe dyżury. W każdy poniedziałek przez godzinę jeden z radnych będzie czekać na mieszkańców w siedzibie Urzędu Miasta Zduńska Wola. Przygotowano harmonogram na wrzesień i październik.

Przejdź do treści