Razem w dzisiejszej Europie – Zduńska Wola gościła swoje miasta partnerskie

Wszyscy jesteśmy Europejczykami - mówił w Zduńskiej Woli Rino Feltri, burmistrz włoskiego miasta Pontecurone. Podczas Dni Zduńskiej Woli gościliśmy naszych przyjaciół z miast partnerskich. Oprócz Pontecurone były to: Tortona, Valmiera i Edeleny.

Najdłużej Zduńska Wola współpracuje z łotewską Valmierą – umowa o partnerstwie została podpisana w czerwcu 2002 roku. Pontecurone i Tortona to miasta, z którymi 11 marca 2016 roku podpisany został Pakt przyjaźni. Miasta te są związane z życiem i działalnością św. Alojzego Orione, a właśnie w Zduńskiej Woli orioniści założyli swój pierwszy polski dom. Mały Region Edeleny to Węgry. Rokrocznie biorą oni udział w Festiwalu Folklor Świata.

Każdy z obecnych w Zduńskiej Woli delegatów podkreślał wagę współpracy i wymiany doświadczeń. Mówiono o tym, jak ważne jest, aby dobrze się wzajemnie poznać. Służy to rozwojowi, otwartości i tolerancji. Trzeba się poznać, żeby lepiej się wzajemnie rozumieć i lepiej ze sobą współpracować – mówił prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora.

Takie wizyty to dobra okazja do wymiany doświadczeń – zaznaczał Ricards Gailums, wiceburmistrz Valmiery – możemy obserwować jak nasze miasta się rozwijają i zmieniają – podkreślał.

Każdy z przedstawicieli miast mówił o tym, co dla nich jest dzisiaj najważniejsze, czym żyją, jakie realizują inwestycje. Zduńską Wolę przedstawiał wiceprezydent Paweł Szewczyk: Zduńska Wola może nie jest dużym miastem, może niektórym z zewnątrz wydaje się nie do końca ciekawa, ale dla nas jest to najpiękniejsze miasto na świecie – podkreślał.

Goście wzięli udział w wydarzeniach składających się na Dni Zduńskiej Woli 2019, odwiedzili zduńskowolską firmę Mabudo i obejrzeli film Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola „Miejsce, w którym mieszkam”.

Inne artykuły

Przejdź do treści