Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Raport WHO o jakości powietrza w miastach

Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno i Kraków, a wśród nich i Zduńska Wola wyminione zostały w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia na temat  zanieczyszczeń w miastach Europy i świata. W opracowaniu aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych w UE miast leży w Polsce. Przy opracowaniu dokumentu Światowa Organizacja Zdrowia brała pod uwagę poziom pyłu zawieszonego PM2.5, który zdaniem WHO należy do najbardziej szkodliwego dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. W raporcie znalazły się tylko te miasta, w których działają stacje pomiarowe.

Już w ubiegłym roku podjęliśmy działania zmierzające do uregulowania spraw związanych z ograniczeniem szeroko pojętej emisji zanieczyszczeń – mówi Beata Turlakiewicz, zastępca prezydenta miasta Zduńska Wola – powstał Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, który szczegółowo wytycza kierunki naszych działań. Celem strategicznym tego dokumentu jest transformacja miasta Zduńska Wola w miasto niskoemisyjne, czyli takie, którego rozwój społeczno-gospodarczy nie wiąże się ze wzrostem konsumpcji energii ani wzrostem emisji gazów cieplarnianych – podkreśla.

Katalog zadań wskazanych w planie do realizacji jest szeroki. Obejmuje m.in. termomodernizację budynków publicznych i mieszkalnych budynków komunalnych oraz budynków wielorodzinnych. Ponadto instalację OE w budynkach publicznych i wpieranie działań na rzecz wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Do zadań tych należą również: modernizacja taboru autobusowego na ekologiczny, modernizacja sieci cieplnych i oświetlenia ulic.  

Ważna jest instalacja OZE na budynkach użyteczności publicznej. Tu przykładem mogą być szkoły: miasto już w ubiegłym roku zamontowało panele fotowoltaiczne na dachu hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 6 oraz na Szkole Podstawowej nr 13. Między innymi takie działanie będą kontynuowane.

Wbrew pozorom raport Światowej Organizacji Zdrowia będzie nam bardzo przydatny. Wraz z naszym Planem Gospodarki Niskoemisyjnej będzie najmocniejszym argumentem przy staraniu się miasta o wszelkie środki zewnętrzne na realizację inwestycji przyczyniających się do ograniczenia zanieczyszczeń. Najważniejsze są dla nas programy, dzięki którym zduńskowolanie będą mogli modernizować swoje kotłownie – dodaje wiceprezydent Turlakiewicz.

Specyfiką Zduńskiej Woli jest dominacja budownictwa jednorodzinnego, ogrzewanego najczęściej przez kotłownie węglowe.

Inne artykuły

Kępina będzie oczyszczana

W tym roku rozpocznie się oczyszczanie zbiornika Kępina w Zduńskiej Woli ekologiczną metodą bioremediacji. Podpisana został umowa z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, który udzielił miastu dotacji.

„Maciej Kuźmiński Company” w Ratuszu

Zduńskowolanie mieli wyjątkową i niepowtarzalną okazję, by zobaczyć jak wygląda codzienna praca grupy tancerzy Macieja Kuźmińskiego. Choreograf pochodzący ze Zduńskiej Woli pokazał to na otwartej próbie w sali widowiskowej Ratusza.

Dyrektorki szkół i przedszkoli na kolejne lata

Przez następnych pięć lat będą dyrektorkami szkół i przedszkoli w Zduńskiej Woli. W Urzędzie Miasta Zduńska Wola odbyło się wręczenie aktów powierzenia obowiązków na kadencję 2024 – 2029.

Programowanie – drugi język. Spotkanie w Zduńskiej Woli

W Zduńskiej Woli, gdzie wszystko się zaczęło, odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszy rok pilotażowego projektu nauki programowania w szkołach podstawowych. Nauczyciele, dyrektorzy szkół i przedstawiciele samorządów, którzy są zainteresowani wprowadzeniem tej nowinki, zapoznawali się z efektami pracy nauczycieli i uczniów zduńskowolskich podstawówek.

Dotacje na renowację

Rewitalizacja. Miasto dofinansowuje remont zduńskowolskich zabytków. Składanie wniosków trwa do 30 września 2024 roku

Przejdź do treści