Prezydent raportuje rok 2020

Rekordowe 31 mln zł Zduńska Wola wydała w zeszłym roku na inwestycje. To o 10 mln więcej niż w 2019 r. - wynika z raportu o stanie miasta, który prezydent przedstawił właśnie mieszkańcom.

Choć rok 2020 przyniósł pandemię koronawirusa i związany z nią kryzys zdrowotny i gospodarczy, miasto nie wyhamowało inwestycji.

– Bez żadnych zakłóceń realizujemy program Stop Smog. Dzięki dopłatom do wymiany pieców węglowych, termomodernizacji kamienic i rozbudowie sieci ciepłowniczej po raz pierwszy wypadliśmy z niechlubnego rankingu najbardziej zasmogowanych miast Unii Europejskiej – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Utwardzamy też kolejne miejskie drogi, upiększamy Kępinę, rozwijamy tereny zielone, modernizujemy oświetlenie uliczne i rozbudowujemy infrastrukturę sportową – wylicza.

Z raportu o stanie miasta za 2020 r., który prezydent przedstawił właśnie zduńskowolanom, wynika jednak, że kryzys uderzył w finanse miasta. Do budżetu wpłynęło w ubiegłym roku 1,7 mln zł mniej niż rok wcześniej z tytułu podatku dochodowego, płaconego przez mieszkańców i zduńskowolskie firmy. – To tyle, ile kosztuje remont ul. Prostej czy drugi etap przebudowy ul. Borowej – przelicza prezydent Pokora.

Pomimo tego poważnego ubytku, urząd nie zwalnia tempa inwestycji lokalnych. – To jedno z kół zamachowych lokalnej gospodarki – zauważa Pokora. Wartość budżetu Zduńskiej Woli na 2021 r. to 223 mln zł, o 18 mln zł więcej niż w 2020 r. O 2 mln zł wrosnąć mają nakłady na inwestycje.

Jak to możliwe, że pomimo kryzysu budżet miasta osiąga rekordową wartość? – O ile nadejścia globalnej pandemii nikt z nas nie mógł przewidzieć, o tyle wiedzieliśmy, że w cyklu koniunkturalnym po wzrostach zawsze następuje kryzys. By przygotować na taki wypadek Zduńską Wolę, od początku kadencji porządkuję finanse miasta – wyjaśnia Konrad Pokora. – Kondycja budżetu jest dziś stabilna, a instytucje finansowe darzą nas dużym zaufaniem. Również dlatego, że zdecydowałem się wprowadzić miejskie obligacje do obrotu na Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Zarówno inwestorom, jak i mieszkańcom gwarantuje to pełną przejrzystość finansową miasta – dodaje.

Urząd przyspieszył też pozyskiwanie funduszy zewnętrznych. 4 mln zł na termomodernizację kamienic czy niemal 1 mln zł na rozwój Kępiny to przykłady dotacji zdobytych bezpośrednio przez miasto. Do tego należy doliczyć środki uzyskane przez komunalne spółki, choćby 8,4 mln zł dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego na zakup elektrycznych autobusów.

Odważne działania urzędu pozwoliły jednocześnie ochronić mieszkańców przed podwyżkami opłat śmieciowych. – W pół roku zorganizowaliśmy spółkę komunalną, która od 2 stycznia 2021 r. odbiera odpady z gospodarstw domowych. Wreszcie mamy wpływ na cenę tej usługi – mówi prezydent Pokora.

Raport pokazuje, w jakim punkcie rozwoju Zduńska Wola była 31 grudnia 2020 r. Jego pełna treść dostępna jest na stronie internetowej urzędu. Debata nad nim odbędzie się na najbliższej sesji Rady Miasta, która w trybie online odbędzie się 27 maja br.

– W dyskusji nad raportem udział mogą wziąć również mieszkańcy, do czego serdecznie zapraszam – zachęca prezydent Konrad Pokora. Osoba, która chce zabrać głos, musi do 26 maja br. złożyć do Przewodniczącego Rady Miasta pisemne zgłoszenie, poparte podpisami przez co najmniej 50 osób. Tak stanowi ustawa o samorządzie gminnym.

Zapoznaj się z raportem o stanie miasta za 2020 r.

 

Jak wziąć udział w debacie nad raportem o stanie miasta za 2020 r.?

  1. Przygotuj pisemne zgłoszenie. Zaadresuj je do Przewodniczącego Rady Miasta.
  2. Do zgłoszenie dołącz listę poparcia podpisaną przez co najmniej 50 mieszkańców.
  3. Zgłoszenie z listą poparcia dostarcz do Urzędu Miasta Zduńska Wola, ul. Stefana Złotnickiego 12, Biuro Rady Miasta, I piętro, pok. 206. Zobacz, w jakich godzinach pracujemy.
  4. Zgłoszenie musi wpłynąć najpóźniej na dzień przed sesją Rady Miasta, na której zaplanowano dyskusję nad raportem, a więc do 26 maja 2021 r.
  5. W związku z obostrzeniami sanitarnymi, przed wizytą w urzędzie skontaktuj się z pracownikiem Biura Rady Miasta: tel.: 43 825-02-50, 43 825-02-49, e-mail: l.pajak@zdunskawola.pl.
  6. Sesja Rady Miasta odbędzie się 27 maja 2021 r. Odbywa się on-line, a więc możesz połączyć się z radnymi przez komputer lub smartfon z internetem. Instrukcje otrzymasz po przyjęciu Twojego zgłoszenia.

Jak obejrzeć debatę nad raportem o stanie miasta za 2020 r.?

  1. Wejdź na stronę http://zdunskawola.esesja.pl/transmisje_z_obrad_rady
  2. Zapraszamy 27 maja 2021 r. od godz.9.00.

Inne artykuły

Przejdź do treści