Prezydent po raz czwarty z absolutorium

Rada Miasta udzieliła prezydentowi absolutorium za zrealizowanie zeszłorocznego budżetu. – Pomimo kryzysów konsekwentnie idziemy do przodu – Konrad Pokora podsumowywał rok 2021.

221 pieców węglowych zduńskowolanie zezłomowali w 2021 r. dzięki dopłatom z miejskiego programu Stop Smog, a 134 kolejne kopciuchy miasto usunęło przy okazji remontu kamienic. W mieście zasadzono 111 nowych drzew, wyremontowano kolejne miejskie ulice i chodniki, powstała pierwsza nitka ciepłociągu w Karsznicach. Trwa budowa 123 mieszkań w dwóch inwestycjach. Tak w liczbach streścić można rok 2021 r. Na inwestycje miasto wydało ponad 34 mln zł. Kolejny rok z rzędu były to rekordowe nakłady w tej kategorii. 

– Dziękuję wszystkim radnym za wspólną pracę nad rozwojem naszego miasta. Wytyczyliśmy jasny plan działań i konsekwentnie go realizujemy – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Zaczynam się jednak przyzwyczajać, że świat stawia przed nami coraz nowe i coraz trudniejsze wyzwania. To dla nas wielka szkoła – dodaje. 

W Zduńską Wolę uderzyło inflacyjne tornado i od kilkunastu miesięcy szaleje nad nim na dobre. Nie mający końca wzrost cen, odbija się na wydatkach miejskiego budżetu. Za prąd urząd miasta płaci od stycznia dwa razy tyle, co w grudniu 2021 r. – Całe szczęście, że wymieniliśmy stare sodowe żarówki w latarniach na energooszczędne LED. Dzięki temu zmniejszyliśmy zużycie energii elektrycznej z 2,6 GWh do 1,65 GWh. Gdybyśmy nie przeprowadzili tej inwestycji, na prąd wydawalibyśmy dziś aż 3 mln zł – mówi Konrad Pokora. 

Pomimo wysokiej inflacji, kryzysu pandemicznego, a ostatnio również wojny w Ukrainie, Zduńska Wola rozwija się bardzo dynamicznie. Zmiany w naszym mieście dostrzegają niezależni eksperci. Instytut Rozwoju Miast i Regionów zakwalifikował Zduńską Wolę do grona 37 miast, które wyznaczają ambitne cele na przyszłość i konsekwentnie je realizują. Aplikacja Zduńskiej Woli zajęła czwarte miejsce. Spośród zgłoszonych miast wyżej oceniono tylko Warszawę, Pleszew oraz ex aequo Katowice i Rawicz. Na niższych pozycjach w rankingu uplasowały się m.in. Wrocław, Rzeszów, Kielce, Jelenia Góra, Dąbrowa Górnicza, Zabrze, Rybnik, i Wałbrzych.

– Nasze miasto zaprezentujemy na Światowym Forum Miejskim, które już w tym tygodniu startuje w Katowicach. Dostać się do tej elity było bardzo trudno, pracowaliśmy nad tym trzy lata. To wydarzenie bez precedensu. Dzięki niemu o Zduńskiej Woli usłyszy cały świat, bo na forum do Katowic przyjechały delegacje 193 krajów – mówi Konrad Pokora.

Konrad Pokora na urząd prezydenta został wybrany w 2018 roku. Rada Miasta udzieliła mu absolutorium po raz czwarty. 

Inne artykuły

Modernizujemy ulicę Jasną

Kolejna droga w Zduńskiej Woli z nową nawierzchnią. Rozpoczyna się remont ulicy Jasnej. Na projekt jej rozbudowy urząd pozyskał finansowanie z budżetu centralnego.

Zielony i przyjazny

Nowe nasadzenia, wygodne ławki i odnowione ścieżki – tak będzie wyglądało zielone serce kolejowego osiedla. Miasto ogłosiło przetarg na zmodernizowanie Placu Zwycięstwa w Karsznicach.

Miasto w rękach mieszkańców

Zduńskowolanie zgłosili trzydzieści cztery pomysły do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Najwyżej ocenione projekty urząd zrealizuje w przyszłym roku.

Razem dla Ukrainy

Tortona poruszona gościnnością zduńskowolan dołącza do pomocy uchodźcom z Ukrainy. Przedstawiciele włoskiego miasta przywieźli dary dla Ukraińców, którzy znaleźli u nas schronienie przed wojną.

Nowe boisko

Boisko przy Szkole Podstawowej nr 12 w Zduńskiej Woli zmieniło się nie do poznania. Zakończyła się budowa nowoczesnego obiektu sportowego z nawierzchnią do gry w piłkę nożną i siatkową.

Działki dla młodych

Kolejne działki dla młodych – urząd chce sprzedać w tym roku aż piętnaście parceli pod budowę domów jednorodzinnych. Po ubiegłorocznym sukcesie pilotażu, sprzedaż działek staje się jednym z filarów miejskiego programu rozwoju nieruchomości w Zduńskiej Woli.

Przejdź do treści