Przejdź do treści

Grecka przygoda w szóstce

Program pod nazwą Pomóż sobie! – Help Yourself! był realizowany w Szkole Podstawowej nr 6 w Zduńskiej Woli. Uczniowie między innymi wyjechali do Grecji, gdzie uczyli się z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej.

Szkoła Podstawowa nr 6 im Mikołaja Kopernika w Zduńskiej Woli zakończyła realizację projektu Ponadnarodowa mobilność uczniów – Pomóż sobie! – Help Yourself! Podsumowanie odbyło się we wtorek, 18 czerwca.

W ramach unijnego programu Erasmus + uczniowie szkoły mogli sprawdzić swoje możliwości językowe i organizacyjne oraz przekonać się, że są w stanie realizować działania, mające charakter międzynarodowy. A to między innymi podczas wyjazdu edukacyjnego do Grecji.

W ramach projektu grupa 26 uczniów z opiekunami  wyjechała na dwa tygodnie od 17 do 30 maja do Grecji, gdzie uczestniczyła w zajęciach w szkole w Katerini oraz w szkole w Leptokarii. Uczniowie m.in. słuchali wykładów tematycznych, uczestniczyli w zajęciach przedmiotowych, wspólnie uczyli się tradycyjnych greckich tańców, rozgrywali mecze w piłkę nożną i piłkę koszykową, uczyli się greckiego alfabetu.

Uczniowie w poszczególnych grupach uczestniczyli w zajęciach tematycznych dotyczących dobrostanu emocjonalnego, kontroli emocji, budowania poczucia własnej wartości i kształtowania kompetencji lidera. Szczególnie istotne było nawiązywanie rówieśniczych relacji interpersonalnych w języku angielskim.

Uczniowie poznawali też zabytki, historię i kulturę Grecji zwiedzając m.in. Skiathos, Dion, Panteleimonas, Saloniki, Meteory.

– Dużo czasu poświęcano na wyrabianie nawyku aktywnego spędzania czasu wolnego: spacery, marsze z kijkami, pływanie i zdrowe odżywianie się, czemu sprzyjała tradycyjna kuchnia grecka. Uczniowie uczestniczyli w grach terenowych, uczyli się współpracy nad realizacją projektów grupowych, samoorganizacji poza kontrolą rodziców, gospodarowania kieszonkowym, radzenia sobie bez telefonów i mediów społecznościowych – podkreśla dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Zduńskiej Woli Marzena  Jaruga.

Wyjazd pokazał także młodym zduńskowolanom  realia podróżowania poza strefą Schengen. Uczniowie musieli przejść kontrole graniczne na przejściach  na Węgrzech, w Serbii oraz Macedonii Północnej.

Przed wyjazdem dzieci miały zajęcia przygotowawcze zarówno z języka angielskiego, jak i  kultury Grecji oraz technik opanowywania stresu i negatywnych emocji.

Dzięki projektowi nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 6 im. Mikołaja Kopernika w Zduńskiej Woli zyskali cenne doświadczenie w zakresie budowania własnego warsztatu pracy i samorozwoju. Nawiązali relacje ze szkołami w Grecji z perspektywą dalszej współpracy.

Projekt Ponadnarodowa mobilność uczniów – Pomóż sobie! – Help Yourself! został w całości sfinansowany z dofinansowania Unii Europejskiej w ramach Programu ERASMUS+ kwotą  52 500,00 euro, czyli 232 tys. zł.

Fot. Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Zduńskiej Woli

Inne artykuły

Koncertowe Dni Zduńskiej Woli

Nowe miejsce koncertów na Dni Zduńskiej Woli sprawdziło się doskonale. Na stadionie miejskim przy ul. Łaskiej w sobotę i niedzielę mieszkańcy bawili się przy znakomitej muzyce, a także w wesołym miasteczku i podczas animacji dla najmłodszych.

Taka jest alternatywna Zduńska Wola

Alternatywna strona Zduńskiej Woli objawiła się podczas koncertów, które rozpoczęły muzyczne święto w mieście. W czwartek i piątek 19 i 20 czerwca 2025 roku w Miejskim Domu Kultury Ratusz odbywały się wydarzenia pod wspólną nazwą Alternatywna Zduńska Wola.

Ulica Fabryczna będzie zamknięta dla samochodów

Od piątku ulica Fabryczna zostanie zamknięta dla ruchu. Samochodami będą mogli przejechać wyłącznie mieszkańcy oraz służby komunalne. Pierwszy zielony woonerf, zgodnie z pierwotnym zamysłem, zostanie oddany do użytku pieszym i rowerzystom.

Rondo z imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego

Imię Marszałka Józefa Piłsudskiego dostało rondo na skrzyżowaniu ulic Getta Żydowskiego oraz Łódzkiej w Zduńskiej Woli. Decyzja, którą podjęli radni miejscy na sesji w maju właśnie zaczęła obowiązywać.

Można wymienić piec z dotacją. Trwa nabór wniosków

Jak wymienić stary piec na ekologiczne źródło ogrzewania? Można skorzystać z dotacji z miejskiego programu Stop Smog. W edycji na 2025 rok mieszkańcy mogą składać wnioski o dofinansowanie do wysokości 7 tys. złotych.

Przejdź do treści