Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Polsko-portugalski las w Zduńskiej Woli

450 drzew przybyło w Zduńskiej Woli. Młodzież posadziła buki w biodegradowalnych donicach, produkowanych przez portugalski startup. W mieście poza lasem może też wyrosnąć fabryka ekodonic.

Wyhodowane w polskiej szkółce, roczne buki dotarły do Zduńskiej Woli nie w plastikowych, ale w biodegradowalnych donicach. To innowacyjny produkt, który powstał w Portugalii.

– Do jego produkcji wykorzystujemy tylko odpady z upraw roślin i grzybów. Nie używamy włókna koksowego czy torfu, bo ich pozyskiwanie nie wpływa pozytywnie na środowisko – opowiada Pedro Mendes, pomysłodawca ekodoniczek. Drzewko wkopuje się razem z donicą, która rozkłada się w glebie i dostarcza potrzebnych do wzrostu minerałów.  Produkt może poważnie ograniczyć zużycie plastiku. – Dziś kupujemy roślinkę w plastikowej osłonce i zaraz po przesadzeniu jej, opakowanie wyrzucamy do śmietnika. Nasze rozwiązanie to ekoalternatywa – dodaje twórca startupu Spawnfoam.

Portugalczycy testują w Zduńskiej Woli swój innowacyjny produkt w ramach programu Poland Prize, który wspiera rozwój w Polsce zagranicznych startupów. Miasto otrzymało drzewka w biodoniczkach za darmo. – To kolejna z innowacji, która pozytywnie wpływa na życie zduńskowolan, na którą nie wydajemy ani złotówki. To efekt naszego otwarcia na współpracę ze startupami, również tymi z zagranicy – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Las będzie symbolem współpracy polsko-portugalskiej na setki lat – zauważa.

Poza lasem w Zduńskiej Woli może też wyrosnąć fabryka innowacyjnych doniczek. Startup analizuje stworzenie w Polsce oddziału, który produkowałby ekologiczne osłonki do roślin na rynek Europy Środkowo-Wschodniej i Niemiec. Do tego potrzeba jednak surowca. – Skontaktowaliśmy portugalskich partnerów z hodowcami grzybów. To właśnie z organicznych odpadów z tej produkcji startup chce wytwarzać donice. Dołożymy wszelkich starań, by fabryka powstała w Zduńskiej Woli, zwłaszcza, że dzięki doskonałemu położeniu przy drogach szybkiego ruchu i magistrali kolejowej można stąd łatwo transportować produkty na rynki zagraniczne – mówi prezydent Pokora. O potencjalnej współpracy Portugalczycy rozmawiają już z lokalnymi przedsiębiorcami.

Sadzenie 450 buków zbiegło się w czasie z protestem mieszkańców i władz Zduńskiej Woli przeciwko planom wycinki dojrzałych drzew w Lesie Paprockim. – Lasy Państwowe tłumaczą, że działają na podstawie Planu Urządzenia Lasu zatwierdzonego przez Ministra Środowiska. Wzbudza to nasze poważne obawy, bo Las Paprocki to płuca Zduńskiej Woli. Tym ważniejsze, że aktywnie walczymy w mieście ze smogiem – przypomina Konrad Pokora. W obronie drzew mieszkańcy organizują spacery po lesie, stanowisko do Lasów Państwowych skierowali też miejscy radni.

Co roku miejski urząd na swoim terenie sadzi około sto nowych drzew. Przebudowuje i zazielenia też miejskie skwery. Jeden z nich, urządzony według pomysłu mieszkańców, nosi imię Pawła Królikowskiego, urodzonego w Zduńskiej Woli aktora teatralnego i filmowego.

 

Inne artykuły

„Lepsze jutro” dla zduńskowolan

„Lepsze jutro” to program jaki ma pomóc stanąć na nogi zduńskowolanom zagrożonym ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Ośrodek pomocy społecznej może wydać na to zadanie w ciągu roku ponad 1,3 mln zł z unijnej dotacji.

Rozpoczął się nabór do szkół ponadpodstawowych

Zaczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści mogą już rejestrować się na internetowym portalu, gdzie powinni złożyć swój wniosek o przyjęcie do pierwszej klasy nowej szkoły. Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025 potrwa do 21 maja.

„Zginąć, ale z honorem” prezentacja w bibliotece

Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Zduńskiej Woli przedstawiły swoja pracę przygotowaną na posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jego tematem przewodnim było „Zginąć, ale z honorem”, na przykładzie bohaterskich walk w getcie żydowskim.

Przejdź do treści