Po pierwsze: nie dokarmiaj

Lisy łatwo oswajają się z ludźmi i coraz lepiej odnajdują się w mieście. Jak powinieneś zachować się w przypadku spotkania z niechcianym gościem?

Dzikie zwierzęta są nieprzewidywalne. Nie podchodź do spotkanego na spacerze lisa, nie próbuj go oswajać. – Apeluję do mieszkańców, aby nie dokarmiali napotkanego zwierzęcia. Najlepszym pomysłem jest pozostawienie go w spokoju. Należy pamiętać, że są to dzikie zwierzęta, które mogą być zarażone rozmaitymi chorobami – mówi Sławomir Borkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łasku. – W Zduńskiej Woli nie stwierdziliśmy wścieklizny wśród lisów – dodaje.

Lisy mieszkają w miastach, wśród ludzi. Grasują głównie nocą po parkach, zieleńcach, działkach i osiedlach. Poszukują jedzenia, które pozostawione jest dla bezdomnych kotów, psów. Pamiętaj, aby zamykać kosze na śmieci i nie zostawiaj jedzenia w łatwo dostępnych miejscach.

– Dostajemy sygnały od mieszkańców o pojawieniu się dzikich lisów w Zduńskiej Woli. Na wszystkie zgłoszenia natychmiast reagujemy. Złapane zwierzęta wywożone są do lasu i tam pozostawiane. Proszę mieszkańców o telefon, jeśli zobaczą dzikie zwierzę w swoim sąsiedztwie  – wyjaśnia Zbigniew Szulada, komendant zduńskowolskiej Straży Miejskiej.

Spotkałem na spacerze lisa. Co powinienem zrobić?

  • Nie dokarmiaj
  • Pozostaw zwierzę w spokoju
  • Zachowaj ostrożność
  • Trzymaj swojego psa na smyczy

Gdzie mogę zgłosić spotkanie z dzikim zwierzęciem?

  • Straż Miejska w Zduńskiej Woli, tel. 43 823 29 45 , po godz. 15:20, tel. 669 215 777
  • Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, tel. 503 028 043
  • Numer alarmowy tel. 112

Inne artykuły

Cenowy skok na kasę basenów

Coraz mocniej galopującą inflację i drakoński skok cen energii elektrycznej odczuwa kryta pływalnia. Czy sześciokrotna podwyżka opłat za prąd spowoduje tymczasowe zamknięcie Zduńskiej Wody?

Dodatek nie tylko węglowy

Wysoki wzrost cen podstawowych produktów odczuwają domowe budżety zduńskowolan. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Centrum Opieki Socjalnej wypłaci świadczenie pieniężne mieszkańcom, którzy swoje domy ogrzewają m.in. drewnem czy gazem LPG.

Głosujemy!

Wystartowało głosowanie w Budżecie Obywatelskim Zduńskiej Woli. Do przyszłorocznej edycji mieszkańcy zgłosili trzydzieści cztery projekty. Dwadzieścia trzy z nich spełniły wymogi formalne i merytoryczne.

Dla kogo mieszkania na Juliusza 5-9?

Znamy kryteria oceny wniosków o wynajem mieszkań w bloku, który powstaje na ulicy Juliusza 5-9. Budynek ma być gotowy do zamieszkania w pierwszej połowie 2023 roku.

Rowerem trzy godziny za darmo!

Trzy pierwsze godziny użytkowania rowerów miejskich za darmo od dziś do niedzieli! To prezent dla zduńskowolan z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. Miasto zachęca, by przesiadać się z samochodów na rowery lub do autobusów miejskich. MPK rozpoczął właśnie badanie opinii pasażerów.

83. rocznica agresji ZSRR na Polskę

Osiemdziesiąt trzy lata temu Związek Radziecki bez wypowiedzenia wojny dokonał napaści zbrojnej na Polskę. Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow.

Przejdź do treści