Plan na 2023 rok: Walka o czyste powietrze

Hurtowa likwidacja trujących kopciuchów w Zduńskiej Woli. Urząd kontynuuje miejski program dopłat wymiany kopciuchów. Przyjmowanie wniosków rusza 1 lutego br.

Choć zima nie zagościła jeszcze na stałe to sezon grzewczy rozkręcił się na dobre. Urząd Miasta kontynuuje program dopłat do wymiany pieców węglowych. Kwota, o jaką mogą starać się mieszkańcy w ramach miejskiego programu Stop Smog wynosi 5,5 tys. zł. Dotację otrzymać mogą wspólnoty mieszkaniowe, właściciele lokali i domów jednorodzinnych. Dofinansowanie można przeznaczyć na instalację pompy ciepła, ogrzewania gazowego, pieca elektrycznego, podłączenie nieruchomości do miejskich sieci cieplnych czy zakup kotła na biomasę.

– Walka z trującym smogiem pozostaje niezmiennie naszym priorytetem. W budżecie miasta okrągły milion zarezerwowaliśmy na dopłaty wymiany starych, trujących pieców węglowych. Przez cztery lata trwania miejskiego programu Stop Smog z dopłat skorzystało 625 gospodarstw domowych – opowiada Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Aplikacja Stop Smog

Aplikacja ułatwia mieszkańcom oszacowanie kosztów wymiany trujących pieców węglowych na ekologiczne źródło ciepła. System jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Krok po kroku prowadzi osobę, która chce wymienić stare źródło ogrzewania. Miasto za stworzenie strony nie zapłaciło ani złotówki. Zduńska Wola jako jedno z polskich miast została wybrana przez Polski Fundusz Rozwoju GovTechPolska do Hackathonu dla Miast. Programiści z całego kraju przez dwie doby pisali dla miasta oprogramowanie.

Jeśli zastanawiasz się nad wymianą starego, węglowego pieca na nowy ekologiczny, wejdź na stronę internetową. Podaj nazwę ulicy, a stroną poinformuje Cię, czy masz dostęp do miejskiego ogrzewania lub gazociągu. System porówna koszty inwestycji, obliczy szacunkowe wydatki na ogrzewanie oraz pozwoli łatwo wypełnić wniosek o dotację z miejskiego programu Stop Smog.

Kiedy startuje nabór wnioski?

Nabór do tegorocznej edycji programu startuje 1 lutego br. Wnioski o dopłatę można składać elektronicznie poprzez platformę ePUAP, listownie oraz osobiście w Kancelarii Urzędu Miasta przy ulicy Stefana Złotnickiego 12. W ciągu czterech lat programu Stop Smog z dopłat skorzystało 625 gospodarstw domowych. W tym roku dofinansowania pozwolą zlikwidować kolejnych 180 trujących pieców.

W Urzędzie Miasta działa także specjalny punkt konsultacyjno-informacyjny rządowego programu Czyste Powietrze. – Podczas projektowania miejskiego programu Stop Smog, zadbaliśmy o to, aby mieszkańcy mogli uzyskać dofinansowanie z dwóch źródeł. Zapraszam do kontaktu z urzędnikami. Nasi pracownicy wyjaśnią Państwu, jak skorzystać z obu programów, jakie zgromadzić dokumenty i jak rozliczyć dotację – opowiada Konrad Pokora.

Punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze działa w Biurze Zarządzania Energią i Ochrony Środowiska, ulica Stefana Złotnickiego 3, I piętro, pok. 501. Pracownicy punktu zapraszają do telefonicznego lub e-mailowego umawiania wizyt: tel. 43 825 38 75, e-mail: czystepowietrze@zdunskawola.pl .

 

 

Inne artykuły

Laur Zduńskowolski miasto & powiat 2023

Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią i wybuchem wojny u naszych wschodnich sąsiadów powrócił Laur Przedsiębiorczości. Uroczysta gala odbyła się w zduńskowolskim Ratuszu.

Zielona oaza z perspektywą

Skwer Pawła Królikowskiego został nominowany do nagrody Polskiej Agencji Prasowej. Internetowe głosowanie trwa do 10 lutego br.

Światła! Akcja!

Rowerowe szaleństwo także po zmroku. Miasto wybuduje oświetlenie nowego toru do jazdy na rowerze przy ulicy Tadeusza Kobusiewicza.

Eliminujemy trujący smog

Walka o czyste powietrze w Zduńskiej Woli. Nabór do tegorocznej edycji zduńskowolskiego programu Stop Smog startuje 1 lutego br.

E-interwencje!

Zauważyłeś bezpańskie, błąkające się zwierzę bądź uszkodzony znak drogowy? Zgłoś to na specjalnie przygotowanej stronie internetowej. Zrobisz to z komputera lub telefonu.

Przejdź do treści