Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Plan na 2023 rok: Walka o czyste powietrze

Hurtowa likwidacja trujących kopciuchów w Zduńskiej Woli. Urząd kontynuuje miejski program dopłat wymiany kopciuchów. Przyjmowanie wniosków rusza 1 lutego br.

Choć zima nie zagościła jeszcze na stałe to sezon grzewczy rozkręcił się na dobre. Urząd Miasta kontynuuje program dopłat do wymiany pieców węglowych. Dotację otrzymać mogą wspólnoty mieszkaniowe, właściciele lokali i domów jednorodzinnych. Dofinansowanie można przeznaczyć na instalację pompy ciepła, ogrzewania gazowego, pieca elektrycznego, podłączenie nieruchomości do miejskich sieci cieplnych czy zakup kotła na biomasę.

– Walka z trującym smogiem pozostaje niezmiennie naszym priorytetem. W budżecie miasta okrągły milion zarezerwowaliśmy na dopłaty wymiany starych, trujących pieców węglowych. Przez cztery lata trwania miejskiego programu Stop Smog z dopłat skorzystało 625 gospodarstw domowych – opowiada Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Aplikacja Stop Smog

Aplikacja ułatwia mieszkańcom oszacowanie kosztów wymiany trujących pieców węglowych na ekologiczne źródło ciepła. System jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Krok po kroku prowadzi osobę, która chce wymienić stare źródło ogrzewania. Miasto za stworzenie strony nie zapłaciło ani złotówki. Zduńska Wola jako jedno z polskich miast została wybrana przez Polski Fundusz Rozwoju GovTechPolska do Hackathonu dla Miast. Programiści z całego kraju przez dwie doby pisali dla miasta oprogramowanie.

Jeśli zastanawiasz się nad wymianą starego, węglowego pieca na nowy ekologiczny, wejdź na stronę internetową stopsmog.zdunskawola.pl. Podaj nazwę ulicy, a stroną poinformuje Cię, czy masz dostęp do miejskiego ogrzewania lub gazociągu. System porówna koszty inwestycji, obliczy szacunkowe wydatki na ogrzewanie oraz pozwoli łatwo wypełnić wniosek o dotację z miejskiego programu Stop Smog.

Kiedy startuje nabór wnioski?

Nabór do tegorocznej edycji programu startuje 1 lutego br. Wnioski o dopłatę można składać elektronicznie poprzez platformę ePUAP, listownie oraz osobiście w Kancelarii Urzędu Miasta przy ulicy Stefana Złotnickiego 12. W ciągu czterech lat programu Stop Smog z dopłat skorzystało 625 gospodarstw domowych. W tym roku dofinansowania pozwolą zlikwidować kolejnych 180 trujących pieców.

W Urzędzie Miasta działa także specjalny punkt konsultacyjno-informacyjny rządowego programu Czyste Powietrze. – Podczas projektowania miejskiego programu Stop Smog, zadbaliśmy o to, aby mieszkańcy mogli uzyskać dofinansowanie z dwóch źródeł. Zapraszam do kontaktu z urzędnikami. Nasi pracownicy wyjaśnią Państwu, jak skorzystać z obu programów, jakie zgromadzić dokumenty i jak rozliczyć dotację – opowiada Konrad Pokora.

Punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze działa w Biurze Zarządzania Energią i Ochrony Środowiska, ulica Stefana Złotnickiego 3, I piętro, pok. 501. Pracownicy punktu zapraszają do telefonicznego lub e-mailowego umawiania wizyt: tel. 43 825 38 75, e-mail: czystepowietrze@zdunskawola.pl .

 

 

Inne artykuły

Zwiedzanie urzędu miasta z klasą

Drugoklasiści wybrali się na wycieczkę do Urzędu Miasta Zduńska Wola. Dzieci ze szkoły Podstawowej nr 6 w Zduńskiej Woli spotkały się z prezydentem miasta i dowiedziały jakimi sprawami zajmuje się samorząd.

Rusza profilaktyczny program badania piersi

Niemal 1300 mieszkanek Zduńskiej Woli będzie mogło skorzystać z badań USG piersi finansowanych przez samorząd. Od 28 lutego będą prowadzone zapisy na badania. Program prowadzony będzie w przychodni miejskiej przy ul. Szadkowskiej.

Urząd szuka dyrektorów

Urząd szuka dyrektorków miejskich przedszkoli oraz szkół podstawowych. Kandydaci mogą zgłaszać się do 4 marca br.

Przejdź do treści