Pawle, zagraj na bis!

Paweł Królikowski będzie patronem filmowego skweru w centrum Zduńskiej Woli. Rodzinne miasto aktora w wyjątkowy sposób uczci rocznicę jego śmierci.

Sylwetka uśmiechniętego aktora wyświetlać będzie się od dzisiejszego wieczoru na fasadzie kamienicy w centrum Zduńskiej Woli. „Pawle, zagraj na bis!” – pod takim hasłem miasto przypomina o rocznicy śmierci urodzonego tu Pawła Królikowskiego. Aktor zmarł po długiej chorobie 27 lutego 2020 r. – Pamiętamy i będziemy pamiętać. Był naszym ambasadorem w świecie kultury i sztuki. Kochał nasze miasto. A ono kochało jego – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Imieniem Pawła Królikowskiego nazwany zostanie skwer przy pasażu w centrum miasta. To pierwsze w Polsce miejsce, którego zostanie patronem. – Deptak ulokowany jest w sąsiedztwie dwóch dawnych kin, w których Paweł musiał oglądać swoje pierwsze filmy. Może tu bije źródło jego aktorskiej i reżyserskiej pasji? – zastanawia się prezydent Pokora.

Miasto właśnie urządza tę przestrzeń. Powstanie tu pierwszy w Zduńskiej Woli skwer integrujący pokolenia. Będzie można poleżeć na leżakach, odpocząć, pograć w szachy. W centralnym punkcie stanie fontanna ułożona w kształt zwiniętej na rolce taśmy filmowej, a w jednym z narożników – stanie drewniany amfiteatr. Miejsce będzie tonąć w zieleni.

– Myślę, że gdyby Paweł był z nami, przysiadłby tu na jednej z ławeczek, zamienił z przechodniami dwa słowa, uśmiechnął się tak jak tylko on potrafił. Zażartował, zmotywował, podtrzymał na duchu – mówi w zadumie prezydent Konrad Pokora. – Był zawsze bardzo bezpośredni. Burzył mury, budował mosty – wspomina.

Miejski Dom Kultury i Muzeum Historii Miasta otworzyły właśnie wystawę niezwykłych zdjęć aktora. Pochodzą ze zbiorów instytucji kulturalnych z całej Polski, ale też kolekcji prywatnych. Wiele z nich nie było dotychczas prezentowanych publicznie. – Paweł Królikowski emanuje z nich energią i optymizmem, którymi zawsze zarażał wszystkich dookoła – ocenia Paweł Perdek, dyrektor Miejskiego Domu Kultury – ZCI Ratusz.

Zduńskowolskie kino przypomni też w weekend etiudy filmowe z udziałem Pawła Królikowskiego. Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny.

Aktor urodził się w Zduńskiej Woli w 1961 r. Tu spędził swoje dzieciństwo i młodość. W 2016 r. nagrał autorską, sentymentalną opowieść o mieście, zatytułowaną „Ulice mojej Zduńskiej Woli”.

– Ze Zduńską Wolą łączyły Pawła zawsze szczególne więzy. Tu się wychowywaliśmy i wzrastaliśmy. Tu kształtowała się nasza wrażliwość. Niezależnie czy mieszkał we Wrocławiu czy Warszawie, Paweł lubił tu wracać. Zawsze pamiętał o swoich korzeniach. Miał w Zduńskiej Woli przyjaciół i znajomych. Ale miał przede wszystkim kochających rodziców, zawsze troskliwie doglądających swoich dzieci, a później i wnuków. Zduńska Wola była zapisana w jego DNA – wspomina brata Rafał Królikowski.

 

 

Inne artykuły

Przejdź do treści