Pamiętajmy o pomnikach

Trwa internetowa kwesta na renowację historycznych nagrobków na starym cmentarzu przy ul. Łaskiej. Z datków zebranych w ubiegłych latach Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli odnowiło siedemnaście pomników.

– Z powodu sytuacji epidemicznej musieliśmy odwołać kwestę w tradycyjnej formule, czyli zbiórkę do puszek z udziałem wolontariuszy – wyjaśnia Jarosław Stulczewski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. – W zamian uruchomiliśmy zbiórkę internetową. Serdecznie prosimy o przekazywanie datków. Liczy się każdy grosz. Od tego ile zbierzemy, zależy czy uda nam się odnowić kolejny zapomniany nagrobek – zachęca.

Z pieniędzy zebranych w ubiegłych latach Towarzystwo sfinansowało remont siedemnastu pomników i tablic nagrobnych. – To głównie nagrobki zapomniane, które są najstarszym dziedzictwem sztuki cmentarnej zduńskowolskiej nekropolii – informuje Jarosław Stulczewski.

– Te pomniki są przedłużeniem pamięci o ludziach, którzy budowali nasze miasto. Dlatego powinniśmy otaczać je szczególną czcią i dbać o ich stan. Bardzo dziękuję Towarzystwu Przyjaciół Zduńskiej Woli za pracę, którą konsekwentnie wykonują od lat – mówi prezydent Konrad Pokora. – Podziękowania należą się też wszystkim, którzy od lat wspierają tę inicjatywę – dodaje.

Kwesta na rzecz renowacji i konserwacji nagrobków na starym cmentarzu przy ulicy Łaskiej w Zduńskiej Woli odbywa się od ośmiu lat. Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli jest głównym organizatorem tej zbiórki społecznej. Od samego początku w akcji pomaga Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, a wpłatami wspiera wielu mieszkańców.

Dołącz do akcji ratowania nagrobków na starym cmentarzu przy ul. Łaskiej – wrzuć datek do wirtualnej puszki na stronie zurzutka.pl tutaj.

 

Na zdjęciu: Pomnik (piaskowiec z końca XIX w. Salomei Kuźnickiej z Sztajerów), który został odrestaurowany w 2020 r. dzięki zebranym datkom podczas VIII kwesty w 2019 r. Źródło: Archiwum Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli

Inne artykuły

Przejdź do treści