Oszczędność na prądzie? Zduńska Wola sięga po innowacje!

Sztuczna inteligencja pomoże Zduńskiej Woli zmniejszyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do zasilania szkół. Miasto, jako pierwsze na świecie, chce mieć zeroemisyjny system edukacji podstawowej.

– Jak wszystkie samorządy, również Zduńska Wola coraz boleśniej odczuwa skutki rosnącej inflacji. Szczególnie mocno uderza w nas wzrost cen energii elektryczne – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. Miasto oczekuje na wyniki przetargu na zakup energii elektrycznej oraz z uwagą przegląda się pracom rządu nad określeniem maksymalnej ceny kilowatogodziny dla jednostek samorządu. Jednocześnie aktywnie poszukuje sposobów na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. – Jako Miasto Innowacji 2022 sięgamy również po sposoby nowatorskie – przyznaje prezydent Pokora.

Pilotażowy test w jednej ze zduńskowolskich szkół podstawowych prowadzi polski startup, którego rozwój został wsparty przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości funduszami europejskimi z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.– Opracowaliśmy oparte na sztucznej inteligencji narzędzie informatyczne, które w czasie rzeczywistym monitoruje zużycie prądu w domach, firmach czy instytucjach. Analizując wiele danych, nasz system przedstawia rekomendacje, które pozwalają realnie zmniejszyć zużycie prądu – mówi Elżbieta Häuser-Schöneich, współzałożycielka firmy Cleanstock.

System działa w jednej ze zduńskowolskich podstawówek od początku października. Zbiera dane o poborze energii z sieci oraz o energii wytwarzanej przez zainstalowane w szkole panele fotowoltaiczne. Pomiary z liczników przesyłane są przez internet do chmury i poddawane analizie w systemie Cleanstock. – Gdy nasze algorytmy zbiorą odpowiednio dużo danych, sztuczna inteligencja dokona wieloaspektowych analiz i przedstawi rekomendacje zmian, dzięki którym szkoła będzie mogła ograniczyć zużycie prądu – zapowiada Elżbieta Häuser-Schöneich z Cleanstock. Do systemu wprowadzono plan lekcji szkoły, dzięki czemu system w czasie rzeczywistym oblicza zużycie energii na jednego ucznia. Algorytmy sprawdzą też, czy na przykład rozpoczęcie zajęć pół godziny wcześniej pozwoli zwiększyć wykorzystanie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. To oznaczałoby mniejszy pobór prądu z sieci i oszczędności.

Taka informacja jest bardzo cenna dla urzędników ze Zduńskiej Woli, bo miasto zamierza wyposażyć w panele fotowoltaiczne wszystkie publiczne szkoły podstawowe i przedszkola. – Pilotażowo systemy fotowoltaiczne zainstalowaliśmy w trzech szkołach i już widzimy realną oszczędność na rachunkach za prąd. W najbliższych czasie panele będziemy montować w kolejnych placówkach oświatowych – zapowiada prezydent Konrad Pokora.

Cleanstock podpowie miastu jak zwiększyć wykorzystanie bezpłatnej energii słonecznej. – Latem systemy fotowoltaiczne w szkołach będą produkowały zieloną energię, która nie będzie zużywana, bo trwa przerwa wakacyjna. Można wykorzystać ją wtedy na przykład do zasilenia krytej pływalni – zauważa Elżbieta Häuser-Schöneich z Cleanstock. – Podpowiemy władzom miasta, jak w obecnej sytuacji prawnej dokonać takich transferów – dodaje.

System Cleanstock nie tylko mierzy zużycie energii elektrycznej z sieci i jej produkcję z systemów fotowoltaicznych, ale również, na podstawie zaawansowanych algorytmów, oblicza w czasie rzeczywistym ślad węglowy. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Zduńskiej Woli, gdzie startup prowadzi pilotaż, wraz ze świadectwami ukończenia roku szkolnego otrzymają w czerwcu 2023 r. certyfikaty śladu węglowego. – Dziś oszczędność energii elektrycznej jest najważniejsza dla samorządowców, przedsiębiorców i gospodarstw domowych. Walcząc z kryzysem energetycznym tu i teraz nie zapominajmy jednak o wyzwaniach przyszłości. Takim nadal pozostaje globalne ocieplenie, które jest efektem emisji gazów cieplarnianych – mówi Elżbieta Häuser-Schöneich z Cleanstock.

– Kiedy podczas jednego ze spotkań roboczych w zduńskowolskim urzędzie omawialiśmy nasz pilotaż, narodziła się idea zbudowania w Zduńskiej Woli zeroemisyjnego systemu edukacji przedszkolnej i podstawowej. Będzie to możliwe, jeśli połączymy siły – miasto zainstaluje panele fotowoltaiczne na budynkach, a Cleanstock dokona analiz i przedstawi rekomendacje. Po ich wdrożeniu oraz zrealizowaniu projektów carbon offsetowych, w których skompensujemy niewielką ilość wyprodukowanego CO2, Zduńska Wola będzie mogła pochwalić się certyfikatem zeroemisyjności przedszkoli i szkół. Byłby to pierwszy taki przypadek na świecie! – mówi Elżbieta Häuser-Schöneich.

Cleanstock chce pomóc osiągnąć zeroemisyjność szkołom w Zduńskiej Woli, ale na tym nie poprzestaje. Cel startupu to aż 10 tys. szkół zeroermisyjnych na całym świecie. – To nasze społeczne zobowiązanie w perspektywie 2025 roku. Ideę zaprezentowaliśmy na World Urban Forum w Katowicach. O projekcie rozmawialiśmy również z uczestnikami World Green Economy Summit w Dubaju. Zduńska Wola będzie europejskim liderem tego przedsięwzięcia – przyznaje Elżbieta Häuser-Schöneich.

Zduńska Wola działa w duchu idei open innovation, traktując innowacje jako istotny impuls rozwojowy. Otrzymała tytuł Miasta Innowacji 2022 w plebiscycie Polskiej Agencji Prasowej. Zdobyła też złotą nagrodę w konkursie Innovation 2022.

 

Inne artykuły

Święto Karsznic

Kolejarskie osiedle obchodzi swoje święto. 25 listopada to Dzień Kolejarza i patronki polskich kolejarzy – św. Katarzyny. To także początek obchodów powstania zduńskowolskiej dzielnicy.

Utwardzamy gruntówki

Kolejne ulice w Zduńskiej Woli z nową nawierzchnią. Trwają remonty na sześciu miejskich ulicach.

Nie praca, lecz misja

To był kolejny ciężki rok dla pomocy społecznej. Wybuch zbrojnej agresji za naszą wschodnią granicą i pomoc osobom z zawładniętej wojną Ukrainy. MOPS nie pozostawił potrzebujących bez pomocy!

Setne urodziny

Sto lat ukończyła zduńskowolanka – pani Cecylia Michalak. W imieniu mieszkańców szanownej jubilatce najserdeczniejsze życzenia dobrego zdrowia i szczęśliwych chwil spędzonych w gronie najbliższych złożył prezydent Konrad Pokora.

Wyremontowaliśmy zabytkowy parowóz

Karsznicka lokomotywa odzyskała dawny blask! Zakończył się remont zabytkowego parowozu, który od trzydziestu lat wita mieszkańców wjeżdżających do kolejowej dzielnicy.

Przejdź do treści