Od 30 lat w służbie mieszkańcom

Zduńskowolska Straż Miejska w tym roku obchodzi swoje 30-lecie. Z okazji Święta Samorządowej Służby Mundurowej podziękowania za codzienną troskę o mieszkańców strażnikom złożył prezydent Konrad Pokora.

– Na przestrzeni trzech dekad nasza praca bardzo się zmieniała, bo zmieniała się też rzeczywistość dookoła – mówi Zbigniew Szulada, komendant zduńskowolskiej Straży Miejskiej – Musimy dostosowywać się do wyzwań codzienności. W ostatnim czasie aktywnie włączyliśmy się w walkę z wirusem SARS-CoV2: rozdajemy maseczki w szkołach i miejscach publicznych, dowozimy mieszkańców na szczepienia, a jeden z naszych samochodów zbierał wymazy do badań – opowiada.

Nadal strażnicy podejmują różnego typu interwencje w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa, ale Straż Miejska nie jest już tylko służbą porządkową. – Stale monitorujemy sytuację w mieście, również w odleglejszych jego zakątkach jak Kępina i w sytuacjach zagrożenia podejmujemy interwencje. Prowadzimy też jednak działania edukacyjne i profilaktyczne w szkołach, uczymy mieszkańców jak i czym palić w piecach, by minimalizować zjawisko smogu, a także kontrolujemy rodzaj opału – wyjaśnia Zbigniew Szulada.

Przemiany ustrojowe przełomu lat 80. i 90. doprowadziły do odrodzenia samorządu terytorialnego. Powołane do życia zostały gminy, przed którymi postawiono zadanie dbania o sprawy porządku publicznego. Dlatego 27 sierpnia 1991 roku Rada Miejska w Zduńskiej Woli podjęła uchwałę intencyjną w sprawie powołania Straży Miejskiej.

– Wzajemne zaufanie mieszkańców jest dziś w Zduńskiej Woli dużo wyższe niż w latach 90.  Jest też wyższe niż w dużych miastach, gdzie ludzie się nie znają i nie dbają o relacje z sąsiadami. To ogromna wartość naszego miasta, którą musimy pielęgnować. To dziś również zadanie Straży Miejskiej – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Włączając się w walkę z COVID-19 czy smogiem Straż Miejska pokazuje, że jest wrażliwa na potrzeby zduńskowolan. Wszystkim strażnikom, tym obecnym i tym już emerytowanym, bardzo dziękuję za poświęcenie i służbę – dodaje prezydent Pokora.

 

Inne artykuły

Przejdź do treści