O smogu w środku lata!

Miasto uruchamia specjalny punkt konsultacyjno-informacyjny na temat dotacji do wymiany pieców węglowych. Urzędnicy pomogą w zdobyciu dopłaty z rządowego programu Czyste Powietrze. Udzielą też informacji o miejskim programie Stop Smog.

Choć za oknem słoneczna pogoda,  urząd nie zapomina o jednym z głównych problemów Zduńskiej Woli. – Lato nie usypia naszej czujności. Pierwszy jesienny chłód rozgrzeje do czerwoności węglowe piece centralnego ogrzewania, które są główną przyczyną smogu – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Dlatego konsekwentnie pomagamy mieszkańcom wymieniać je na ekologiczne źródła ciepła – dodaje.

Urząd miasta uruchomił właśnie specjalny punkt konsultacyjno-informacyjny. Mieszkańcy mogą w nim zapytać o szczegóły przyznawania dotacji z rządowego funduszu Czyste Powietrze. Pracownicy wyjaśnią też jak ubiegać się o dopłaty ze zduńskowolskiego programu Stop Smog. – Konstruując nasz program zadbaliśmy, by można było łączyć obie dopłaty. To pozwala zduńskowolanom zdobyć wyższe dofinansowanie na instalację ekologicznego źródło ciepła – przypomina prezydent Pokora.

– Wyjaśnimy, jak rozdzielić koszty inwestycji między rządowy program Czyste Powietrze i zduńskowolski program Stop Smog. Podpowiemy, jak prawidłowo skonstruować kosztorys, jakie dokumenty zgromadzić i jak rozliczyć inwestycję – informuje Alina Kubiak, dyrektor Biura Zarządzania Energią i Ochrony Środowiska. Urzędnicy dostarczą też wnioski i pomogą w ich wypełnieniu.

Punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze od dziś działa w Biurze Zarządzania Energią i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zduńska Wola ul. Stefana Złotnickiego 3, I piętro, pok. 501. By usprawnić obsługę mieszkańców, urzędnicy zapraszają do telefonicznego lub e-mailowego umawiania wizyt: 43 825 38 75 (czynny w godzinach pracy punktu) i czystepowietrze@zdunskawola.pl. Punkt czynny jest we wtorki w godz. 12:00-15:00, środy 8:00-12:00 i czwartki 8:00-11:00.

Więcej informacji o punkcie -> https://zdunskawola.pl/dla-mieszkancow/stop-smog/punkt-konsultacyjny/

Jeśli przygotowujesz się do wymiany pieca węglowego, możesz też w łatwy sposób sprawdzić, czy twój dom można przyłączyć do sieci gazowej czy ciepłowniczej. Skorzystaj ze specjalnej wyszukiwarki internetowej, którą urząd udostępnił na stronie www.stopsmog.zdunskawola.pl. Dzięki niej oszacujesz również koszty zakupu nowego pieca czy wymiany instalacji grzewczej.

Dzięki zduńskowolskiemu programowi Stop Smog do końca 2021 r. uda się zlikwidować ponad 600 pieców węglowych. Działania dają już pierwsze efekty – pomimo mroźnej zimy 2020-2021 Zduńska Wola wypadła z rankingu najbardziej zasmogowanych miast Unii Europejskiej.

 

 

Inne artykuły

Wyraź swoją opinię o pracy urzędu miasta

Czy jesteś zadowolona/zadowolony z obsługi w naszym urzędzie miasta? – na takie pytanie mogą już odpowiedzieć zduńskowolanie. Magistrat rozpoczął unikatowe na skalę Polski badanie jakości obsługi mieszkańców. Za fundusze Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości realizuje go ukraiński startup technologiczny.

Modernizujemy ulicę Jasną

Kolejna droga w Zduńskiej Woli z nową nawierzchnią. Rozpoczyna się remont ulicy Jasnej. Na projekt jej rozbudowy urząd pozyskał finansowanie z budżetu centralnego.

Zielony i przyjazny

Nowe nasadzenia, wygodne ławki i odnowione ścieżki – tak będzie wyglądało zielone serce kolejowego osiedla. Miasto ogłosiło przetarg na zmodernizowanie Placu Zwycięstwa w Karsznicach.

Miasto w rękach mieszkańców

Zduńskowolanie zgłosili trzydzieści cztery pomysły do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Najwyżej ocenione projekty urząd zrealizuje w przyszłym roku.

Razem dla Ukrainy

Tortona poruszona gościnnością zduńskowolan dołącza do pomocy uchodźcom z Ukrainy. Przedstawiciele włoskiego miasta przywieźli dary dla Ukraińców, którzy znaleźli u nas schronienie przed wojną.

Nowe boisko

Boisko przy Szkole Podstawowej nr 12 w Zduńskiej Woli zmieniło się nie do poznania. Zakończyła się budowa nowoczesnego obiektu sportowego z nawierzchnią do gry w piłkę nożną i siatkową.

Przejdź do treści