Raport o stanie gminy Miasto Zduńska Wola w roku 2021

Szanowni Państwo,

rok 2021 to kolejny rok pod znakiem walki z koronawirusem i skutkami, jakie wywołała pandemia w obszarze gospodarczym i społecznym. Jednak miniony rok był pełen wyzwań  i konsekwentnej realizacji planowanych zadań. Jesienią 2021 roku ruszyła budowa 132 mieszkań.  By rozpocząć prace, potrzeba było aż dwóch lat żmudnych przygotowań. Musieliśmy uregulować kwestie prawne, znaleźć źródło finansowania inwestycji, stworzyć projekty architektoniczne, wybrać wykonawcę, uzyskać pozwolenia na budowę. Dziś mogą Państwo na własne oczy obserwować budowę nowych budynków mieszkalnych przy ul. Juliusza (na działce po byłym PKS) i ul. Mieczysława Karłowicza. Kolejne inwestycje mieszkaniowe konsekwentnie są przygotowywane.

Na inwestycje w 2021 roku wydaliśmy ponad 34 mln zł. Choć był to kolejny trudny rok, nasze wydatki w tym obszarze wzrosły o 3 mln zł w stosunku do roku 2020. Dzięki dyscyplinie finansowej  i sprawnemu pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych, nie ma obawy, że nasze inwestycje będą ostro hamowały. To bardzo ważne, bo ich skala wpływa na rozwój lokalnej gospodarki.

Wytrwale realizujemy też program Stop Smog, co skutkuje tym, że nasze miasto zniknęło z listy najbardziej zasmogowanych miast Unii Europejskiej, choć kilka lat temu mieliśmy w tym niesławnym rankingu stałe miejsce. Nie znaczy to wcale, że smogu u nas nie ma. Nadal trują nas piece węglowe. Jest ich ciągle na tyle dużo, że zatapiają nas w mgle rakotwórczych pyłów. Dlatego konsekwentnie dopłacamy tym mieszkańcom, którzy węgiel zamieniają na ekologiczne źródło ciepła. Kopciuchy wyrzucamy też z kamienic, które remontujemy. W 2021 roku zlikwidowaliśmy łącznie blisko 400 pieców, co czyni nas jednym z liderów walki o czyste powietrze w Polsce.

Zmiany w naszym mieście dostrzegają niezależni eksperci. Instytut Rozwoju Miast i Regionów zakwalifikował Zduńską Wolę do grona 37 miast, które wyznaczają ambitne cele na przyszłość i konsekwentnie je realizują. Nasze miasto zaprezentujemy delegatom 193 państw w trakcie Światowego Forum Miejskiego ONZ. Aplikacja Zduńskiej Woli zajęła czwarte miejsce w Polsce.

Nie wszystko w 2021 roku sprzyjało szybkiemu rozwojowi naszego miasta. W Zduńską Wolę uderzyło inflacyjne tornado. Nie mający końca wzrost cen, który czują Państwo również w swoich portfelach, odbija się na wydatkach miejskiego budżetu. Za prąd w miejskich placówkach czy na oświetlenie ulic płacimy dużo więcej niż w latach poprzednich. Całe szczęście, że w ubiegłym roku wymieniliśmy stare sodowe żarówki w latarniach na energooszczędne LED. Dzięki temu zmniejszyliśmy zużycie energii elektrycznej z 2,6 GWh do 1,65 GWh. Gdybyśmy nie przeprowadzili tej inwestycji, na prąd wydawalibyśmy dziś znacznie więcej. Rosną też ceny materiałów budowlanych, co zwiększa koszty inwestycji.

To, w jakim punkcie Zduńska Wola była 31 grudnia 2021 roku, prezentuje ten raport. To analiza twardych danych, która pozwala nam racjonalnie planować kolejne działania. Ich nadrzędnym celem pozostaje poprawa jakości życia zduńskowolan. Nagłe zwroty akcji nie ułatwiają harmonijnego rozwoju. Suma zdobywanych doświadczeń pomaga nam jednak budować odporność na kolejne kryzysy. Nadal więc śmiało spoglądamy w przyszłość. Bo Zduńska Wola to miasto z ambicjami!

Konrad Pokora
Prezydent Zduńskiej Woli

Pobierz:

Przejdź do treści