Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

Zamontowaliśmy latarnie LED

Zduńską Wolę oświetla już niemal trzy tysiące energooszczędnych świetlówek LED. Zastąpiły one stare lampy sodowe i rtęciowe. To największa od lat modernizacja latarni ulicznych w naszym mieście.

Z latarni usunęliśmy stare i wyeksploatowane, a co za tym idzie awaryjne i energochłonne oprawy sodowe oraz rtęciowe. W ich miejsce zamontowaliśmy ponad 2700 nowoczesnych lamp LED. Na tę największą od lat modernizację oświetlenia dróg w Zduńskiej Woli pozyskaliśmy 2,6 mln zł finansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu SOWA.

Inwestycja pomogła oszczędzić sporo energii elektrycznej – jej zużycie spadło o 70%, z 2,6 GWh do 1,65 GWh. Dzięki temu ochroniliśmy budżet miasta, gdy ceny prądu gwałtownie poszybowały do góry. Gdybyśmy nie przeprowadzili wymiany, koncernom energetycznym płacilibyśmy od stycznia 2022 r. aż 3 mln zł!

Na kolejnych oświetlanych ulicach montujemy wyłączenie lampy LED. W 2022 r. pojawią się one m.in. na ulicach ulicy Cedrowej i Dębowej.

– Na 2668 słupach dokonamy zamiany starych opraw, natomiast 78 zamontujemy w zupełnie nowych lokalizacjach. To odpowiedź na informacje od mieszkańców, którzy wskazywali miejsca wymagające doświetlenia – mówi Kamila Piotrowska, zastępca dyrektora Biura Infrastruktury Technicznej Urzędu Miasta. 

Osiemnaście nowych latarni pojawi się na modernizowanej ul. Borowej. Oświetlenia doczeka się również nieutwardzony odcinek ul. Moniuszki. Dodatkowe oprawy urząd zamontuje także m.in. na ul. Świerkowej, Grabowej, Iglastej, Jagodowej, Jałowcowej, Opiesińskiej czy Wschodniej. Inwestycje jest realizowana równomiernie na terenie całego miasta. Po jej zakończeniu 80 proc. latarni w Zduńskiej Woli będzie wyposażonych w nowoczesne świetlówki LED. 

Zależy nam na jak najszybszej realizacji projektu. Efektem modernizacji oświetlenia będą bowiem dużo niższe rachunki za prąd. – Spodziewamy się zmniejszenia zużycia energii elektrycznej aż o 70 proc. w skali roku – wylicza Kamila Piotrowska. Dzisiaj wszystkie uliczne lampy w Zduńskiej Woli zużywają w ciągu roku ponad 1741 MWh energii elektrycznej. Po modernizacji będzie to tylko 482 MWh. Jest też wymierny efekt ekologiczny – mniejsza emisja dwutlenku węgla, dwutlenku siarki i tlenków azotu, taże spadek emisji pyłów. 

Na tę największą od lat modernizację oświetlenia dróg w Zduńskiej Woli pozyskaliśmy 2,6 mln zł finansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu SOWA.

Przejdź do treści