Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Walczymy ze smogiem

Większe dopłaty i wsparcie dla pomp ciepła – ulepszyliśmy program dopłat do wymiany pieców węglowych. Walka ze smogiem pozostaje priorytetem Zduńskiej Woli.

7000 zł wynosi od 2024 r. dopłata do wymiany pieca węglowego, o jaką mieszkańcy mogą starać się w ramach zduńskowolskiego programu Stop Smog. To o 1500 zł więcej niż w ubiegłych latach.

– Zwiększamy dotację, bo poważnie wzrosły koszty likwidacji kopciuchów i instalacji ekologicznego źródła ciepła. Ceny materiałów budowlanych w ciągu roku podrożały średnio o niemal 11 proc., ale są i takie, których koszt zakupu jest wyższy o nawet 20-30 proc. Więcej trzeba też zapłacić za robociznę – tłumaczy Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli, i dodaje: – Walka ze smogiem nieustannie jest na szczycie priorytetów miasta, nie chcemy więc wyhamowywać tempa wymiany kopciuchów.

To jest zaś lepsze niż w wielu dużo większych miast. Dzięki miejskim dotacjom w 2021 r. zduńskowolanie zezłomowali 221 pieców opalanych węglem, a od początku obowiązywania programu Stop Smog już niemal pół tysiąca. – W ubiegłorocznym naborze wniosków o dopłaty mieliśmy więcej chętnych niż zarezerwowanych na ten cel pieniędzy. Nikogo nie odesłaliśmy jednak z kwitkiem. Przesunęliśmy środki w budżecie i zwiększyliśmy pulę na dotacje. Każdy jeden zlikwidowany kopciuch, to bowiem wyraźna ulga dla naszych płuc – zaznacza Konrad Pokora.

Piece węglowe hurtowo znikają też przy okazji remontów miejskich kamienic. Poprawia się jakość powietrza, miejska estetyka i komfort życia wielu mieszkańców. Na te inwestycje pozyskaliśmy niemal 4 mln zł dofinansowania ze środków zewnętrznych. Zobacz, które kamienice przeszły już termomodernizację.

Masz piec węglowy?

Zobacz, jak starać się o dotację z programu Stop Smog.

Sprawdź, czy masz dostęp do gazociągu lub sieci cieplnej.

Przejdź do treści