Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

Tworzymy miejskie skwery

Tworzymy skwery pełne zieleni. Będzie można tu przysiąść na ławce, odpocząć, pograć szachy lub posłuchać lokalnych muzyków. Przestrzenie te urządzamy wspólnie z mieszkańcami.

Pasaż Powstańców Śląskich

Drewniany amfiteatr, wodna kurtyna, solarne ławki i żywa zielona ściana, która dopełni nastrój spokojnego zaułku. Rozpoczęła się przebudowa Pasażu Powstańców Śląskich. Przez kilka miesięcy Urząd Miasta prowadził rozmowy z mieszkańcami, prosił o wypełnianie ankiet. Zadecydowali, aby było to miejsce pełne zieleni, kwiatów, w którym będzie można odpocząć w ciszy i spokoju od miejskiego zgiełku. – Głos mieszkańców był dla nas kluczowy w trakcie projektowania nowego pasażu – mówi Michalina Łagunionok, zastępca dyrektora Strategii i Rozwoju Miasta. – Dziękuję mieszkańcom za wyrażenie opinii. Będzie to miejsce integracji zduńskowolan, w którym wszyscy będą czuć się dobrze – dodaje Michalina Łagunionok.

W centralnym punkcie skweru pojawi się fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi. Wzdłuż pasażu staną nowoczesne ławki solarne, na których będzie można doładować telefony komórkowe czy tablety. Budowlańcy postawią drewniany podest, który będzie pełnił funkcję amfiteatru oraz miejsca spotkań z przyjaciółmi. Po przeciwległej stronie pojawią się piłkarzyki, stół do szachów i chińczyka. Słoneczne dni ochłodzi wodna kurtyna.

– Zasadzimy graby kolumnowe, które jesienią zmieniają kolor na żółty i klony Armstrongi, których liście przebarwiają się na czerwono. Złapać chwilę oddechu i wypocząć od miejskiego pędu będzie można na wygodnych, drewnianych leżakach wśród bogatej roślinności. Pasaż zamieni się w oazę zieleni – wyjaśnia Michalina Łagunionok.

Skwer nosić będzie imię Pawła Królikowskiego, znanego aktora filmowego i teatralnego, który urodził się w Zduńskiej Woli. W mieście spędzał swoje dzieciństwo i młodość. W 2016 r. nagrał autorską, sentymentalną opowieść o mieście, zatytułowaną „Ulice mojej Zduńskiej Woli”.

Przebudowa realizowana jest w ramach projektu „60+ smart city – innowacje jako efekt współpracy międzypokoleniowej”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz budżetu państwa.

 

Aleja Feliksa Rajczaka

O to, jak powinien wyglądać ten pasaż, również zapytaliśmy mieszkańców. Miejsce na wystawy, jarmarki czy kino plenerowe, idealne do czytania książek, pełne zieleni, kolorowe, z parasolami i atrakcjami wodnymi, spokojne i pełne harmonii – to tylko niektóre odpowiedzi z anonimowych ankiet wypełnionych przez zduńskowolan. Mieszkańcy mogli wyrazić swoje zdanie przez internet lub wypełnić dokument w formie papierowej.

W badaniu wzięło udział ponad trzysta osób. Ankietę wypełniły osoby w różnym wieku: od młodzieży po seniorów. Zdecydowana większość chce, by w alei stanęły ławki i pojawiło się kameralne oświetlenie. Co drugi badany widziałaby tu również fontannę, a co trzeci – kurtynę wodną.

– Mieszkańcy mogli puścić wodze fantazji i dopisać w ankiecie dowolne atrakcje. Analiza tych odpowiedzi pokazuje, jak duża kreatywność drzemie w zduńskowolanach – przyznaje z uznaniem Michalina Łagunionok.

Wśród mieszkańców są zatem miłośnicy kultury, którzy proponują, by ławki w Alei Feliksa Rajczaka przypisać zduńskowolskim artystom. Na chodnikach widzieliby wymalowane fragmenty wierszy, a na skraju alei – wystawę rzeźb. Proponują, by organizować tu koncerty lokalnych muzyków.

Pasjonaci sportu widzieliby w tym miejscu skate park, park linowy lub tor dla rolkarzy i do jazdy hulajnogą. Do tego stoliki szachowe, gry uliczne i miejsce na rowery. Wielbiciele wypoczynku chcieliby hamaki, pergole i altanki. Ponadto nowy regał do wymiany książek. Pojawia się też pomysł miejsca dla foodtrucków lub ogródka piwnego.

Ankietowani chcą ponadto większej ilości zieleni. Ktoś zaproponował kwietne łąki, ktoś inny – park kieszonkowy z roślinami miododajnymi. Pojawił się też pomysł instalacji laserowej, a nawet tunelu świetlnego.

Urząd miasta dobierze atrakcje tak, by uzupełniały ofertę innych przestrzeni. Miasto musi bowiem spełniać różne potrzeby mieszkańców. Informacje zebrane w ankietach będą wytycznymi dla projektantów nowej Alei Feliksa Rajczaka. Urząd jeszcze w tym roku zamierza ogłosić przetarg na wykonanie dokumentacji zagospodarowania tego terenu.

Przejdź do treści