Termomodernizujemy kamienice

Dzięki termomodernizacji kamienic z centrum Zduńskiej Woli hurtowo znikają piece węglowe. Poprawia się jakość powietrza, miejska estetyka i komfort życia wielu mieszkańców. Tylko w 2020 r. na ten inwestycje pozyskaliśmy niemal 4 mln zł dofinansowania. 

 

– Zakres prac w każdym budynku jest nieco inny, ale wspólnym mianownikiem jest likwidacja pieców węglowych, podłączenie do ciepłociągów i docieplenie budynków – wylicza Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. W trakcie remontów zaplanowanych na 2021 r. w kamienicach zdemontowanych zostanie ponad 100 pieców węglowych.

 

Kompleks naprzeciw Liceum Plastycznego

Remont przejdą należące do miasta kamienice przy ul. Sieradzkiej 26, 28, 30, 32 i 32A, a więc kompleks znajdujący się naprzeciw Liceum Plastycznego. Na pierwszy ogień pójdzie zagospodarowanie podwórzy, roboty rozbiórkowe, wykonanie przyłącza wodociągowego, budowa wiat śmietnikowych i utwardzenie całego terenu. Ekipy wejdą też do budynków. – Docieplą ściany zewnętrzne kamienic i oficyn, wymienią drzwi i okna, naprawią i pomalują frontowe elewacje. Kolejnym etapem będą prace przy konstrukcjach i pokryciach dachów – wylicza Jolanta Ulatowska z Biura Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta. 

Fronty kamienic wrócą do swojego pierwotnego wyglądu. Ekipy budowlane odtworzą historyczny układ okien, renowacji  poddadzą balkony wraz z balustradami. Na kamienicach przy ul. Sieradzkiej 28 i 30 zostaną odrestaurowane zabytkowe gzymsy. Na przodzie pojawią się drewniane drzwi, które także będą nawiązywać do pierwotnego wyglądu. Całości dopełnią nowe nasadzenia zieleni wokół budynków. 

 

Sieradzka 15

Przy ul. Sieradzkiej 15 ściany zewnętrzne zostaną pokryte styropianem, wymienione zostaną okna w mieszkaniach oraz drzwi wejściowe do budynku. Budowlańcy ocieplą strop pod nieogrzewanym strychem, a w piwnicy powstanie węzeł cieplny. Z kamienicy zniknie 14 pieców węglowych.  

 

Łaska 15

W budynku przy Łaskiej 15, poza podłączeniem do sieci cieplnej i wykonaniem instalacji centralnego ogrzewania, powstanie nowa instalacja zimnej wody do zasilania mieszkaniowych stacji grzewczych oraz lokali usługowych. W mieszkaniach wstawiane będą nowe, izolujące ciepło okna i drzwi. Na złom pójdzie 16 kopciuchów.

 

Łaska 17

W kamienicy przy ul. Łaska 17 plan remontu jest bardzo podobny. Zapisano w nim budowę instalacji centralnego ogrzewania, docieplenie budynku, wymianę drzwi i okien. Dodatkowo uwzględniono remont schodów wejściowych. Z kamienicy zniknie aż 18 pieców.

Przejdź do treści